logo

Artvin’de Koyun Sürülerinin Yayla Göçü Başladı

Artvin ve ilçelerinden baharın gelmesiyle birlikte yaylalara çıkmak üzere uzun bir yolculuğa başlayan koyun sürüleri Artvin – Şavşat karayolunu araçlarla ortak kullanıyor.

Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa Beldesi’nde oturan Hurşit Tatar (53) ve oğlu Aykut Tatar (26), beslediği koyunlarını havaların ısınmasıyla birlikte Ardahan Büyükova yaylasına götürmek için 20 gündür yoldalar.

Her yıl Nisan ayının ortalarında hayvanlarını otlatmak için yaylaya çıktıklarını söyleyen sürü sahibiHurşit Tatar, “Yaklaşık olarak 20 gündür koyunları ahırlardan çıkardık. Havalarında tam olarak ısınmasıyla koyunlarımızı Ardahan’ın Büyükova yaylasına çıkarıyoruz.  Kemalpaşa Kaya Köyü’nden, Ardahan Büyükova’ya varışımız ise iki ay sürüyor. Benim sürümde yaklaşık olarak 300 koyunum var. Çobanlık güzeldir, dağda yaylada gezmek güzeldir. Her meslek gibi benim mesleğimde zor ama ben mesleğimi çok seviyorum. Yayladaki ot çeşitleri fazla olduğundan koyunlar yaz aylarında daha besleniyordaha fazla et ve daha fazla süt veriyor” dedi.

Sürü sahibi Hurşit Tatar’ın oğlu Aykut Tatar ise, “çoğu zaman karayolunu kullanıyoruz bazende eski yollardan geçiyoruz. Araç sürücüleri bu mevsimde sürü geçişlerini bildikleri için daha dikkatli olarak bize yardımcı oluyorlar. Biz de mümkün olduğu kadar yol kenarından geçmeye çalışıyoruz” dedi.Geceyi çadır kurup dinlenerek geçiren sürü sahipleri Ardahan’ın Büyükova yaylasında üç kalacaklarını belirterek bu süre tamamlandığından sonra dönüş yolcuğumuz tekrar başlayacak dediler.

Share
1309 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?