logo

Artvin’de Kim Kazandı, Kim Kaybetti!


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Genel seçim sonuçlarına ilişkin olarak seçim öncesinde yazılarımı sizlerle paylaşmıştım ancak seçim sonuçlarını değerlendiren yazılarımı yazamadım. Aslında yazmadım, daha doğru olur. Sonuçlar otursun, insanların duyguları ve düşünceleri de biraz otursun diye bekledim.

Başta şunu belirteyim ki, il ve ilçe sıralaması anlamında tahminlerim tutmuş olsa da gerek ülke genelinde gerekse de il genelindeki oy tahminlerim oransal açıdan tutmadı. Yakın sonuçları tahmin etmiş olsam da iki partinin oy oranında hata yaptım. Türkiye genelinde AK Parti ve HDP oy oranında, Artvin’de ise AK Parti ve MHP oy oranlarında yanlış yaptım. Bu nedenden dolayı öncelikle bir özür dileyeyim. AK Parti’yi Artvin’de 47 bin civarında beklerken, MHP’yi ise 19 bin civarında bir oy alacak diye bekliyordum. CHP ve HDP konusunda ise bir tahmin yanlışım yok. İlçe ilçe değerlendirmem bire bir sıralama olarak tuttu ama rakamsal olarak AK Parti ve MHP noktasında tahmin hatalarım oldu. Türkiye genelinde ise AK Parti’yi yüzde 45 beklerken, yüzde 40 oy alması benim 5 puan yanılmamı sağladı. HDP ise Türkiye geneli maksimum yüzde 9 oy alır demiştim, yüzde 14 oy aldı. Bu da benim yaklaşık 5 puanlık bir hatamın olduğunu ortaya koydu.

Neyse ara sıra bizimde yanılmamız gerekiyor ki, bir sonraki seçimlerde daha doğru tahminler yapmamızı sağlayacaktır. Şimdi biz sonuçların tahminini değil ama neden böyle bir sonuç çıktığını konuşalım.

Seçimin ilimizde galibi AK Parti oldu. CHP’de bir milletvekili çıkararak ikinci oldu. Sonuca baktığınız zaman tablo bu olsa da aslında bu iki parti kaybeden partiler oldu. AK Parti 7 bin civarında bir oy kaybederken, CHP’de 4 bine yakın bir oy kaybetti. Oy kaybı yaşayan kaybetmiş sayılmaz mı? Bence sayılır. Pekiyi kim kazandı. Bence Artvin’de seçimin tartışmasız galibi MHP’dir. Zira MHP Artvin’de oylarını ciddi boyutta arttırmayı başarmış tek partidir. Evet kısmen de HDP’dir ama HDP’nin oylarının önemli bir bölümünü solun uçlarından almış olduğu oylar olduğu için orantısal olarak çok büyük bir artış sayamıyorum.

MHP’nin burada aldığı oyu değerlendirmek gerek. MHP teşkilatının top yekün çalışması ve de adayını doğru tespit etmiş olması başarıyı getirdi. MHP bu seçimde sonuca inandı ve adayı ile bütünleşerek çalıştı. Bu nedenle tebrik etmek gerek. Belki birkaç hata yapmamış olsa ipi de göğüsleyebilirdi. Bu seçimde ben sürekli olarak MHP’nin en yakın rakibinin CHP olduğunu, MHP vekil çıkarır ise CHP’nin, CHP çıkarır ise MHP’nin çıkaramayacağını söylemiştim. Sonuçta böyle oldu.

Gelelim AK Parti’ye. AK Parti seçimin hem kazananı hem kaybedenidir. Bütün partilerin saldırısını üzerine çeken, seçimde hedef halinde olan ve de iktidarın 13 yıllık yorgun partisi doğal olarak ki oy kaybetti. Oy kaybetmesi doğal ancak bu kadar oy kaybetmesi bence değil. Burada partinin kendini sorgulaması gerekiyor. AK Parti aslında seçimde halktan güzel bir mesaj aldı. Halk dedi ki, kendine çeki düzen ver. Hatalarından arın. Senin yereldeki iktidarını kısmen beğendim ve seninle yola devam etmek istiyorum ama bazı yanlışların var. Sana bu uyarıdır, uyarıyı dikkate al kendini yenile ve çalışmaya devam et. Halkın ikinci mesajı ise aday yanlışlığı üzerineydi. Halk birinci sıra adayı noktasında belki beklediği aday ile karşılaşmış olsa da ikinci sıra adayı noktasında kesinlikle beklediğini bulamadı. Aday belirlemeden önce benim yazdığım yazılara bakarsanız Vedat Kibar isminin AK Parti’ye bir katkı sağlamayacağı iddiamı görürsünüz. Hatta yazılarımda Vedat Kibar’ın oy kaybını da sağlatacağını ileri sürmüştüm. Dediğimiz gibi oldu. Seçim öncesinde ısrarla Vedat Kibar olmasın diyen seçmenin önüne illa bu adayı seçeceksiniz derseniz sonuç bu olur. İşte seçmenin ikinci mesajı da buydu. Seçmen aday belirlerken halkın nabzını iyi tutun dedi. Bakın bir yıl önce belediye seçimlerinde seçmenin özellikle istediği adayları koyan AK Parti zafer üzerine zafer yaşarken, bir yıl sonra ciddi bir oy kaybı yaşadı. Bu mesajı iyi okumak gerek. Bir başka mesaj ise bence il yönetimine idi. Belki il başkanı Erkan Balta, üzerine düşeni yapmış olsa da vekil Kışla’nın ilin yönetimindeki yetkiyi tümüyle kendisine bırakması hem Erkan Balta’yı hemde teşkilatları yordu. Teşkilatlarda istenmeyen adam ilan edilen isimlerin yönetimlerde devam etmesi de halkın tepkisine neden oldu. Bence bu fırsatı AK Parti değerlendirir ise olası bir erken seçimde kaybettiklerini geriye alabilir. Erkan Balta ile yola devam edilebilir ama mutlaka teşkilatlarda yenilenme şarttır.

Gelelim CHP’ye. Bu parti başarılı mı başarısız mı bilemiyorum. Bir türlü karar veremedim. Rakamsal olarak başarısız ama seçim öncesi yaşananlara baktığımda ise başarılı. Birçok ilçede yedek yönetim yada yönetimsiz seçime giden CHP bunca yaşanana rağmen yinede iyi oy aldı. Bence bunda en büyük pay kesinlikle medyaya aittir. Daha doğrusu İbrahim Eksilmez, İsmet Başar ve diğer birkaç arkadaşa daha aittir. Özellikle İbrahim Eksilmez’in Çay TV’de yaptığı o meşhur program. CHP’nin ağır toplarının katıldığı ve parti yönetimlerini eleştirdiği o program karşı tepkiye neden oldu.

HDP de ise özellikle solun uç oylarına hitap etmeleri ve de AK Parti gidecekse bir tek HDP barajı geçerse olabilir koşulu sanıyorum ki Artvin’de yaklaşık 3 bin oya tekabül etti.

Seçim yorumum bu. Bakalım seçim sonrası nasıl bir tablo oluşacak ve beklentiler karşılık bulabilecek mi?

Hayırlısı…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...