logo

Artvin’de Kara Kış Kapıda

Türkiye Genelinde havaların aniden soğuması beraberinde kar yağışını da getirdi. Artvin’in yüksek kesimlerine kar yağarken, kar yağışını fırsat bilen vatandaşlar fotoğraf çekerlerken, kar yağışı aynı zamanda ulaşım sıkıntılarına da neden oldu. Kara kış tam anlamıyla gelmese de yağan kar yağışı bu yıl kışın oldukça yağışlı geçeceğinin habercisi konumunda.

Havalar ülke genelinde soğudu. Meteoroloji uzmanları Artvin başta olmak üzere Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kar yağışının etkili olacağına dair uyarılarda bulunurken, uyarıların hemen ardından ilin yüksek kesimlerine kar yağmaya başladı. Artvin hafta sonuna girmeden önce sabaha Genya Dağı’na, Saçınga Tepesi’ne ve Kafkasör’e yağan karın görüntüsü ile uyandı. Kar yağışının en etkili olduğu yerlerden biri olan Kafkasör Yaylası’nda Koliva Otel çalışanları sabah saatlerinde işe giderlerken muhteşem kar görüntüleri ile karşılaştılar. Kar yağışının görüntülerini fotoğraflayan çalışanlar manzaranın da keyfini bir süre izleyerek çıkarmış oldular.

Kar yağışı Artvin’in doğasını daha da güzelleştirirken, kar yağışı ulaşım sorunlarını da beraberinde getirdi. Özellikle kar yağışından en olumsuz etkilenen bölge ise Artvin-Ardahan karayolu oldu. Şavşat-Sahara geçidi kar yağışı nedeniyle yer yer trafiğe kapanırken, bu bölgede 02 Aralık 2016’nın ilk saatlerinde tipi de etkili oldu. Artvin-Ardahan yolunda ulaşım sorunları bazı ufak kazalara da neden olurken, yetkililer bu güzergahta sürücülerin dikkatli olmaları uyarısında bulundular. Yer yer don olayının da yaşandığı bölgede Karayolları ekipleri de yoğun çalışmalarda bulundular.

Meteoroloji kar yağışının bir iki gün daha devam edeceği uyarısında bulunurken, yükseklere yağan kar nedeniyle sıcaklıklarda 5 derece birden düştü. Havaların soğuması ile birlikte yakacak derdine düşen vatandaşlar kendilerine çözümler üretirlerken, soğuk ve yağışlı havalarla birlikte olumsuzluklar yaşanmaması adına yapılan uyarıların başında trafik uyarıları geliyor.

Henüz kış aylarına girmememize rağmen kar yağışının erken gelmesi bu yıl kış aylarının zor geçeceğinin de göstergesi oldu.

Hopa Dağı’nda da yağış var

Havaların soğuması ve kar yağışının etkili olması ile birlikte ilimizde ulaşım sorunları da yaşanıyor. Artvin-Trabzon Karayolu’nun en yoğun olarak kullanıldığı Hopa Dağı Cankurtaran mevki her yıl olduğu gibi bu yılda geçit vermemeye başladı. Kar yağışının etkili olduğun en önemli bölgelerin başında gelen Cankurtaran Geçidi’nde de vatandaşları yoğun yağış bekliyor. Yolda kar kalınlığı çok yüksek olmasa da yine de ulaşım sorunları yer yer yaşanıyor. Zincir takmayan araçların yolda kayması ile birlikte Cankurtaran mevkiinde ulaşım zaman zaman tıkanıyor. Yolda kalan araçlar çekiciler ile yoldan çekilirlerken, bu bölgeden geçecek araçların mutlak surette araçlarında zincir bulundurmaları talep ediliyor.

İl genelinde kar yağışının ardından yaşanacak don olayına karşı da araç sürücülerinin dikkatli olmaları konusunda da yetkililerden uyarılar geliyor.

9 köy yolu ulaşıma kapalı

Artvin’de kar yağışı etkili oldu ancak yağış beklenenden fazla olmadı. Yusufeli’nde 7, Şavşat’ta 2 olmak üzere toplam 9 köy yolu ulaşıma kapalı durumda. Yağışın devam etmesi nedeniyle bu köy yollarının ulaşıma açılması için yağışın sona ermesi beklenirken, İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliklerine bağlı kar temizleme araçları bu bölgelere sevk edilmiş durumda. Artvin’de gerek Karayolları ve İl Özel İdaresi gerekse de il ve ilçe belediyelerinin karla mücadelesi de çok yoğun mesaide olmasa da sürdüğü ifade edildi.

Etiketler:
Share
946 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?