logo

Artvin’de Kanser Taramaları Başladı

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Artvin ve ilçelerinde mobil mamografi tarama aracı ile mobil mamografi ve HPV tarama programının uygulanmaya başlandığı belirtildi.

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada; Meme ve Serviks kanseri Türkiye için önemli bir halk sağlığı sorunu olup, kadınlarda en sık rastlanan kanserlerdendir. Bu kanseri erken evrede yakalayabilmek için,     kanser mortalitesini azalttığı düşünülen ve etkinliği kanıtlanmış tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Taranmadaki temel amaç; ülke çapında oluşturulacak ulusal tarama programını, hedef popülasyona uygulayarak,     kanser gelişim sürecini, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan erken evrede iken tespit etmek ve kadınlarda meme ve serviks kanserine bağlı mortalite hızını düşürmektir.

Ülkemiz koşulları dikkate alındığında serviks kanseri için gerçekleştirilebilir hedef, kadınlarda 30 yaşında başlayan ve 65 yaşında biten toplum tabanlı taramadır (30 ve 65 yaşlar dahil edilecektir).  HPV veya Pap-smear testi geliştirilecek davet yöntemleriyle her beş yılda bir tekrarlanır. Son iki HPV veya Pap-smear testi negatif olan 65 yaşındaki kadınlarda tarama kesilmelidir.

Meme Kanseri için kadınlarda 40 yaşında başlayacak ve 69 yaşında bitecek olan toplum tabanlı taramadır (40 ve 69 yaşlar dahil edilecektir). Taranacak popülasyon, aile hekimlerine kayıtlı bireyler esas alınarak tanımlanmalıdır. Taranacak popülasyon, aile hekimlerine kayıtlı bireyler esas alınarak tanımlanmalı ve geliştirilecek davet yöntemleriyle 2 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Bakanlığımızın başlatmış olduğu mobil mamografi aracı ile tarama işlemlerinin yapılabilmesi için ilimize Rize Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından geçici olarak araç temini yapılmıştır. İlimizde görevlendirilen KETEM merkezi mobil mamografi tarama aracı ile 01.06.2015 tarihinden itibaren Yusufeli ilçemizden başlamak üzere mobil mamografi ve HPV tarama programı uygulanmaya başlanmıştır. 05.06.2015 tarihinde Ardanuç, 08-09.06.2015 tarihinde Şavşat ilçelerimizde mobil aracımızla taramalarımız devam edecektir. Taramalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ç.P.

Etiketler: » »
Share
803 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?