logo

Artvin’de Kan Bağışı Kampanyası

Kızılay Tarafından Artvin İli Ve İlçelerinde Kan Bağışı Kampanyası Başlatıldı

Artvin Valilik önünde başlayan kan bağışı kampanyası hakkında bilgi veren Rize Kan Merkezi’nde görevli olan Dr. Sami Yıldırtan , “Biz Türk Kızılayı olarak her ilde olduğu gibi Artvin’de de hizmet vermeye geldik” dedi.

Yıldırtan yaptığı açıklamada; “ Artvin Kan Merkezi adına ayda bir Artvin’e gelerek 5 ya da 6 gün boyunca kan alıyoruz. Artvin’in her ilçesine kan almak için gittik. Artvin’in köylerine dahi gidip kan aldık. Bugün katılım beklenenden de çok. 30 ünite kan aldık. 50 ünite kan almayı hedefliyoruz. Toplam 100 ünite kan alabilirsek eğer Artvin’in bir aylık kan ihtiyacını gidermiş olacağız.  Ben bütün gençlere sesleniyorum lütfen kan verin”  şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan kan bağışında bulunmalarını yaptığı konuşmasında vurgulayan Yıldırtan, “sonuç itibari ile kana ihtiyacı olan insanların ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Artvin Valilik önünde bulunan Kızılay kan bağış aracına kan bağışı için gelen vatandaşlar; “ Kan bağışına benimde katkım olsun diye geldim. Sağlık Bakanlığı’nın kamu spotu reklamlarında olduğu gibi kan bağışı çağrısı acilen değil sürekli bir ihtiyaçtır bu yüzden herkesin kan vermesi gerekiyor. Bir gün bizde kana ihtiyaç duyabiliriz” ifadelerinde bulundu.

Kan Bağışında Nasıl Bulunulur?

Kan bağışından bulunmak isteyenlere bilgi formunu doldurup gerekli kontrollerden geçtikten sonra kan verebilir. Kayıt, muayene, kan verme ve ikram işlemlerinin tamamı yaklaşık olarak 30-35 dakika sürmektedir.18-68 Yaş arasında, ağırlığı en az 50 kg ve üzerinde olan her sağlıklı birey kan bağışında bulunabilir. Bağışçılar her kan bağışı işlemi öncesinde isim-soy isim, doğum tarihi (gün/ay/yıl), TC kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı ve kalıcı adres bilgilerini vererek kendilerini tanıtmalıdır. Aksi takdirde bağış için kabul edilmezler.

Artvin Valilik önünde başlayan kan bağışı kampanyası her ayın sonunda kan bağışında bulunmak isteyenleri bekliyor olacak.

Etiketler: »
Share
603 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?