logo

“Artvin’de Hayvan Pazarı Kalıcı Hale Getirilecek”

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kurban Pazar yerinde hayvan yetiştiricileri ve vatandaşlardan gelen talebe sessiz kalmadı. Yılda bir kez kurulan Kurban Pazar yerinin kalıcı hale getirilerek bu yerin haftada bir gün hayvan pazarı olarak hizmet vermeye devam edeceğini belirtti.

Kurban Pazarı’nda yapılan röportajlarda gazetecilere açıklamalarda bulunan hayvan yetiştiricileri ve vatandaşlar, Artvin Belediyesi’nin Artvin-Erzurum Karayolu 1.kilometresinde kurduğu pazar yerinden memnun olduklarını ifade etmiş ve bu yerin kalıcı hale getirilerek haftada bir gün hayvan pazarı olarak hizmet vermeye devam etmesini istemişlerdi. Başkan Kocatepe, yakında Artvin il merkezindeki mezbaha sorunun çözüleceğini açıklamalarına ekledi.

Başkan Kocatepe, Belediye olarak yetiştiriciler ve vatandaşlardan gelen önerileri dikkate alacaklarını belirterek; “bu öneriye sıcak bakıyoruz. Hayvan pazarının kalıcı hale getirilmesi için gerekli talimatları vereceğim” dedi.

Artvin’de hayvan pazarının kurulması ile birlikte geçimini bu işte sağlayan hayvan sahipleri ile vatandaşlar bu yerde buluşturulmuş olacak. Vatandaşlar köy köy gezerek adaklık kurban aramayacak. Öte yandan Artvinli kasaplar da yine köylere gidip kesilecek hayvan arama derdinden kurtulacak. Hayvan ticareti yapanlar, bu pazarın canlı hayvan piyasasını hareketlendireceğini, bunun Artvin ekonomisine ve et fiyatlarına olumlu yansımalarının olacağı görüşünde birleşiyorlar.

Mezbaha Yakında Hizmete Girecek

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Deriner Barajı’nın yapımı sırasında Belediye’ye ait olan mezbahanın kamulaştırması sonucu Artvin il merkezinde uzun yıllar mezbaha bulunmadığını, Ardanuç İlçesi’nde kurulan mezbahanın bir nebze olsun kendilerini rahatlattığını belirtti.

Kocatepe, Belediye olarak Varyant Yolu’nda Hanlar Bölgesi’nde mezbaha yapılacağını açıkladı. 2 bin 600 metrekare yer tahsisinin gerçekleştiğini açıklayan Başkan Kocatepe, Kurban Bayramı’ndan sonra ilk etapta 400 metrekare üzerine günde 100 büyükbaş hayvan kesimi yapılacak bir mezbahanın hemen yapılacağını söyledi.  Kocatepe, daha sonra soğuk hava deposu ve idari binanın da mezbahaya ekleneceğinin bilgisini verdi.

Ç.P.

 

Etiketler: » » »
Share
1379 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?