logo

Artvin’de, “Gönül Elçileri” Sinemada Buluştu

 

Artvin Valisi Kemal Cirit’in eşi Seval Kaya Cirit’in koordinesinde yürütülen “Gönül Elçileri Projesi” kapsamında kadınların yoğun katılımıyla sinema filmi izlendi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Mahsun Kırmızıgül’ün “Mucize” adlı filminin izletildiği programa, Seval Kaya Cirit’in yanı sıra Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin eşi Hacer Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan’ın eşi Gözde Turhan, Vali Yardımcısı Recep Höl’ün eşi Esra Höl, Orman Bölge Müdürlüğü Orman İdaresi ve Planlama Şube Müdürü Nedim Tuylu ile çok sayıda kadın katıldı.

Etkinliğe katılan gönül elçilerine sinema salonunun girişinde karanfil verildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Seval Kaya Cirit, Türkiye’de kadın olmanın zorluğuna dikkat çekerek, şiddet gerçeğinin göz ardı edilmeden yüzleşilmesi gereken bir husus olduğunu söyledi.

Cirit, konuşmasının devamında ise şunları söyledi: “Bugün ‘Gönül Elçileri’  programı kapsamında sizlerle bir araya gelerek bir etkinliği birlikte yaşayalım istedik. Zaman zaman evlerinizi ziyaret ederek sizlere konuk olmaktayım. Özellikle yaşlı, dul ve engelli olan vatandaşlarımızı ziyaret ederek etkinliklerimize devam etmekteyiz. Biz onların yaşadıklarını paylaşmak üzere ziyaretlerimizi bundan sonra da devam ettireceğiz. Biliyorsunuz geçen haftasonu Kadınlar Günü’ydü. Ülkemizde kadın olmanın zorluklarını ve tek tek bile olsa şiddet gerçeğini göz ardı etmeden yüzleşilmesi gerektiğini en açık şekliyle gördük. Sizlerin yaşadığı ve komşunuzda yaşanan her olumsuzlukta devletimizin tüm birimleriyle yanınızda olduğumuzu buradan bir kez daha iletmek istiyorum.”

Yapılan etkinliğin bilinci ve sosyal düzeyi yüksek olan Artvin kadınlarına bir nebzede olsa katkı yapmak olduğunu ifade eden Cirit; “Biliyorsunuz, uzun zamandır kadınlarımızla farkındalık oluşturmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın eşlerinin himayesinde devam eden ‘Gönül Elçileri Projesi’ni’ uygulamaktayız. Sizlerle eğitim ve öğretimden meslek edinmeye kadar uzanan süreçte yanınızda, birlikte hareket ederek ana unsurun kadın olduğu temasını birlikte yürütmekteyiz. Bugünkü programımız bir sinema etkinliği. İlçelerimizde de benzer etkinlik ve programlar yaptık. Sizlerin, bilinçli olan Artvin insanının sosyal yaşantısına bir nebzede biz katkı sunalım istedik.” diye konuştu.

Katılımcı kadınların geçmiş kadınlar gününü de kutlayarak 23 Mart tarihinde oluşturulacak “Gönül Elçileri Hatıra Ormanı’na fidan dikimi için davet eden Cirit; “Kadınlar Günü’nüzü kutluyorum. Önümüzdeki süreçte oluşturacağımız ‘Gönül Elçileri Hatıra Ormanı’ ile her birinizin bir fidanı olacak şekilde bir orman kurmayı arzu ediyoruz. Katılımınızı ve Artvin kadınını her alanda nasıl başarılı olduğunu, performansınızı bu alanda da bizlerle gerçekleştirmenizi özellikle istiyorum. Hepinize iyi seyirler diliyorum. Fidanlık alanında bir kez daha buluşacağımızı ifade ederek sağlıklı bir yaşam sürmenizi temenni ediyorum.” dedi.

Ardından programın sunuculuğunu yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Eğitim Danışmanı Sosyolog Neslihan Kösem Yar, bugüne kadar “Gönül Elçileri Projesi” kapsamında yapılan faaliyetlerin gösterildiği slayt sunumu yaptı.

Etkinliğin son bölümünde ise Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Orman İdaresi ve Planlama Şube Müdürü Nedim Tuylu, 23 Mart 2015 tarihinde yapılacak olan fidan dikim töreni başta olmak üzere daha önce oluşturulan hatıra ormanlarıyla ilgili bir sunum yaptı.

Program izlenen sinema filmiyle sona erdi.

AVBM

Share
1272 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?