logo

Artvin’de “Gaziler Günü” Kutlandı

Artvin’de 19 Eylül Gaziler Günü’nün 94’üncü yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Artvin Valisi Kemal Cirit, Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gencay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Üren, Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, daire amirleri, gaziler ile şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması ile başlayan törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Garnizon Komutanlığı adına Sağlık Üst Çavuş Zafer İbrahim Amit,  günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.

Amit,  yaptığı konuşmada; “Ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor ve bu güzel topraklarda bağımsız ve şerefiyle yaşayabiliyor ise, bunu aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçludur.

Türk toplumunun, yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki “vefa duygusu” gelmektedir. Bu duygu, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu değişmez değerlerin merkezinde de yer almaktadır. Bu bilinçle şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin, yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk Ulusu ve onun göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır.

Sizler, kutsal vatan görevinizi hakkıyla yerine getirebilmek için, 2500 yıllık tarihin şerefli tanığı şanlı üniformanızı, kanlarınızla taçlandırıp Gazi unvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının, bu ulvi değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz.” dedi.

Tören, Yenimahalle İlkokulu 4/A sınıfı öğrencisi Kadriye Varol’un “Gaziler Günü”, Artvin Anadolu Lisesi öğrencisi Hilal Duran ise “Ya Gazi Ol, Ya Şehit ” adlı şiirleri okunmasının ardından sona erdi.

Vali Cirit, Gazi Ve Şehit Ailelerini Kabul Etti

Vali Cirit, törenin ardından Valilik Protokol Salonunda gaziler ve şehit yakınlarını kabul ederek, ikramda bulundu.

Gaziler ve şehit yakınlarıyla bir süre sohbet ederek sorunlarını dinleyen Vali Cirit, tüm gazilerin, gaziler günün kutladı.

Gazi Ve Şehit Aileleri Onuruna Yemek

Vali Cirit, kutlamalar kapsamında Askeri Gazinoda gazi ve şehit aileleri onuruna yemek verdi.

 

Etiketler: »
Share
604 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?