logo

Artvin’de Gaziler Günü Kutlandı

 

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengün, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu ve Prof. Dr. Fahrettin Tilki, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İl Garnizon Komutanlığı adına günün anlam ve önemine binaen İkmal Üsteğmen Ferhat Özdağ burada yaptığı konuşmada; 19 Eylül Gaziler Günü’nün, aziz vatanın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakâr ve kahraman gazilerin şeref ve kahramanlık günü olduğunu söyledi.

Özdağ, konuşmasının devamında,”13 Eylül 1921’de Sakarya Meydan Muhabresi, 1919-1922 yıllarında kurtuluş savaşında, 1950-1953 yıllarında Kore’de, 1974 yılında Kıbrıs’ta savaşan, şehit ve muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine ve bölücü terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden şehit ve gazilerimizi minnetle anıyoruz. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi şu sözleri ile ortaya koymaktadır: “Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.” kahraman gaziler, gaziler gününüz kutlu olsun. Sizler, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşları, toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlersiniz. Vatan savunmasında, şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram yoktur. Şehitler nurlanmış, gaziler onurlanmış askerdir. Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalı, zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer, her zaman her yerde verilmelidir. Savaşlara ve bu savaşların gazilerine olan ilgisizlik, şanlı tarihimizle olan bağı koparır. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman hatırlanmalıdır. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Asıl Türk milletinin bağrından çıkan ve tarihi şan dolu Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. 19 Eylül gaziler günü münasebetiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için canını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyoruz.” diye konuştu.

Tören, öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından sona erdi.

Vali Doğanay, törenin ardından gaziler ve şehit yakınlarını Valilik Protokol Salonunda kabul ederek bir süre görüşerek sorun ve taleplerini dinledi.

Gazilerin Vali Doğanay’dan talebi “Çanakkale Şehitlik Gezisi” şeklinde oldu. Vali Doğanay ise devletin kapılarının her zaman şehit yakını ve gazilere sonuna kadar açık olduğunu belirterek, “Çanakkale Şehitliği” gezisi konusunda söz verdi.

Vatanı ve milleti uğruna canlarını seve seve veren şehit ve gazilere, devlet olarak minnettar olduklarını belirten Vali Doğanay,” Devletimiz ve milletimiz adına ve şahsım adına sizlere şükranlarımı sunuyorum. Sizler fedakârlığın en yücesini yaptınız. Canınızı ortaya koydunuz. Çoğu insan malından fedakârlık eder, zamanından fedakârlık eder, hislerinden, duygularından fedakârlık eder, sizler en büyük varlığınız olan canınızı, vatanımız ve milletimiz için ortaya koydunuz. Hepinize ayrı ayrı şükranlarımı arz ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi saygıyla anıyor, hayatta olan gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Etiketler: »
Share
1068 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?