logo

Artvin’de Dünya Çevre Günü Kutlandı

5 Haziran Dünya Çevre günü münasebetiyle Artvin Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Törene Artvin İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Çevre Ve Şehircilik İl Müdürü Murat Cavunt, Artvin Defterdarı Zeki Aydoğan, Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe, Artvin Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, İl Dernekler Müdürü Muhammet Kara ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Cavunt 5 Haziran dünya çevre günü münasebetiyle Atatürk anıtına çelenk sundu. Cavunt, 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Cavunt kutlama mesajında; Çevre; insan ve tabiat varlıklarının birbirleriyle etkileşim içinde bulunduğu bir sistemdir.

İnsanlığın geleceğini yakından ilgilendiren ve her geçen gün büyük tehlike oluşturan çevre sorunu, geride bırakılan yüzyıldaki hızlı sanayileşme ve kentleşme süreci ile doğal zenginlikler ve yaşam kaynaklarının bilinçsizce tüketilmesi ve kirletilmesi dünyadaki yaşamın sürekliliğini olumsuz yönde etkileyerek tüm ülkeleri tehdit eder hale gelmiştir. Bu sebeple çevre ve çevre meseleleri hızla değişen dünyanın ana gündem başlıklarından birini oluşturmaktadır. Üzerinde yaşadığımız topraklar gelecek nesillere devredeceğimiz bir emanettir. Bu emaneti kirlenmeden korumak ve gelecek kuşaklara aldığımızdan daha iyi bir şekilde devretmek hepimizin en başta gelen görevlerinden bir tanesidir.

Çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında gösterilen çabaların gayesi, insanların daha sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamalarının sağlanmasıdır.

Temiz bir dünyada yaşayabilmek, gelecek nesillerimize temiz bir çevre bırakabilmek ve tüm insanlığı tehdit eden çevre sorunlarının çözümünde temel ilke, doğayı korumak ve kollamak olmalıdır.

Çevre, bir kurum ya da kuruluşun değil bütün insanlığın sorumlu olduğu yaşam alanıdır. Etkilerini her gün yakından gözlemlediğimiz çevre sorunlarına herkesin ilgi göstermesi ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi insanlık ve yurttaşlık görevidir.

Anayasamızın 56. maddesinde “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir” denmektedir. Çevre için yapacağımız her faaliyet, gelecek nesillerin daha güzel bir ortamda yaşayacağı bir dünya inşa edecektir.

Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için; kirlenmelerin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatının engellenmesi, yeşil alanların korunması ve artırılması ile kamuoyunun bilinçlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu bilincin oluşturulması ve yaygınlaştırılması eğitimle mümkündür. Bu nedenle çocuklarımıza çevre bilincini ve tabiat sevgisini küçük yaşlarda aşılamalıyız.

Çocuklarımıza, en büyük miras olan, yeşil ve güzel bir çevre bırakmak ümidi ile tüm halkımızın 5 Haziran Dünya Çevre Gününü Kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” ifadelerine yer verdi.

Share
336 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?