logo

reklam

Artvin’de Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yıldönümü Törenle Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92. yıldönümü, Artvin’de düzenlenen törenle kutlandı.

Artvin’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Kemal Cirit’in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Hükümet Konağı önünde devam eden tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Vali Kemal Cirit,  Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gencay ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin halkın ve törene katılanların bayramlarını kutlamalarıyla devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artvin Valisi Kemal Cirit’e bir kutlama mesajı gönderdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında,bugünün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşı’nı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümü olduğunu vurguladı.Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajında şu ifadelere yer verildi: “81 ilimizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. 29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümü coşkusunu,millet olarak hep birlikte paylaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir. 600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Aziz Atatürk’ün veciz bir şekilde ifade ettiği “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır. 1919’da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, inşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak geride bırakacağız. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.

78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, Cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır.

Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir.

Geçtiğimiz yıllarda, devletle milletin, tıpkı 92 yıl önce olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yöneldiği bir dönemi hep birlikte inşa ettik. Önümüzdeki dönemde, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da, yine hep beraber sahip çıkmalıyız.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış, hem de birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize yürekten inanıyorum.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Vali Kemal Cirit: ‘Cumhuriyet Bayramı Bir Ülkenin Başarı Hikâyesinin Adıdır’

Artvin Valisi Kemal Cirit ise törende yaptığı konuşmada;” 29 Ekim’ibüyük lider Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde, 19 Mayıs’ta Samsun’da başlayıp, 30 Ağustosta, bu güzel toprakların ebediyete kadar, düşmandan temizlenmesiyle, Milli Mücadele’nin taçlandığı gün olarak nitelendirdi.

29 Ekim’inbir diğer adının da Cumhuriyet Bayramı olduğunu vurgulayan Vali Kemal Cirit “Cumhuriyetimizin 92. Yıldönümü Kutlu olsun.Cumhuriyet Bayramı bir ülkenin başarı hikâyesinin adıdır.Bir yenilenme, yeniden dirilişin öyküsüdür.Bir aydınlanma projesidir.Siyasal, toplumsal ve kültürel kalkınma hamlesi, bir bağımsızlık mücadelesinin zirvesidir.Egemenliğin kayıtsız ve şartsız millette olduğunun resmidir.Cumhuriyet, demokrasiyi geliştiren ve kollayandır.Büyük Türk Milleti’nin, bu topraklardaki 1000 yıllık geçmişi, ülke bütünlüğü, devletin bekası, milli birlik ve beraberliğimiz, dosta güven, düşmana korku verecek bir misyonla,taçlandığı Cumhuriyet değerleriyle ilelebet sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.

Vali Cirit, millet olma şuurunun önemini, vatanın kıymetini, bayrağın kutsallığını, kardeşlik anlayışının kıymetini unutmadıklarını ve bundan sonra da unutmayacaklarını kaydeden Vali Kemal Cirit bu toprakların şehitlerimizin canları, gazilerimizin fedakarlıkları ve milletimizin kadim gelenekleriyle ayakta tutulduğunu herkese göstermeyi vazife bildiklerini söyledi.

Cirit; “Bugün ülkemizi bir kez daha terör belasıyla karşı karşıya bırakan, içerde ve dışarıdaki hainler ve küresel güçler bu ülkenin, bu milletin, yeniden ve yeniden, ayağa kalktığını hiç unutmasınlar” diye konuştu.

 ‘Kemal Atatürk, Milletimize Çağdaş Uygarlık Seviyesi Gibi Bir Hedefi Daha Milli Mücadele Kazanılır Kazanılmaz Gösterdi’

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Vali Cirit; “Sevgili öğrenciler. Cumhuriyet bir fazilet rejimidir.” diyen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, milletimize çağdaş uygarlık seviyesi gibi bir hedefi daha-, milli mücadele kazanılır kazanılmaz gösterdi…

Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılına giden süreçte daha büyük bir azmi, gayreti, çabayı ve kararlılığın gereğini siz gençler göstermektesiniz.

Gelecekte de göstereceksiniz.Onun için sizlerden beklentimiz yüksek.Çünkü bu ülkenin geleceğinde sizler yer alacak, bu ülkeyi sizler şekillendireceksiniz.

Yeniden, Cumhuriyetimizin 92. Yılını kutlarken, bu toprakları bizlere yurt yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anar saygılar sunarım” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiir ve kompozisyonlar okundu. Çeşitli kategorilerde düzenlene yarışmalarda derece giren öğrencilere ödülleri verildi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı tören, resmigeçit töreni ile sona erdi.

Törene, Vali Kemal Cirit,  Artvin Milletvekilleri İsrafil Kışla, Uğur Bayraktutan, Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gencay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Mesut Toktaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş ile çok sayıda mülki ve askeri erkanın yanı sıra öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler: » » » » »
Share
950 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?