logo

“Artvin’de Çöpler Baraj Gölüne Atılmıyor”

CHP Merkez İlçe Başkan’ına Temizlik İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Zafer İnce’den Yalanlama

 

Artvin Belediyesi, bazı internet haber sitelerinden ve sosyal medya sayfalarında çıkan ard niyetli yapılan “Artvin Belediyesi Başkanlığı şehrin çöplerini Baraj Gölü Varyant yolundaki bir araziye çukur açıp döküyor ve üstünü kapatıyor” haberine yalanlama geldi.

Artvin Belediyesi Temizlik İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Zafer İnce, yaptığı açıklamada çöplerin Artvin – Ardahan kara yolu üzerinde Varyant Mevkisinde ki yeni çöp depolama alanına depolaması şehri büyük bir hava kirliliğinden kurtarmış çevreye ve canlılara da hiçbir zarar vermediğini söyledi.

Başkan Yardımcısı İnce, “Artvin Belediyesi 25 Ocak 2015 tarihinde hizmete aldığı ve o tarihten sonra kentin çöplerini Artvin – Erzurum karayolunun 1. Kilometresin deki katı atık aktarma merkezini kullanarak Artvin – Ardahan kara yolu üzerinde Varyant Mevkisinde ki yeni çöp depolama alanına depolaması üzerine şehri büyük bir hava kirliliğinden kurtarmıştı.

Yeni Mahalle(İskebe) deresi olarak bilinen eski çöp döküm sahasına yıllarca dökülen çöp hem Artvin’i hem de dere yatağından gelen sularla birlikte pis sular Çoruh nehrinin suyuna karışarak suda yaşayan canlıların hayatlarını etkiliyordu.

Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe’nin de bir TV kanalına verdiği röportajda da söylediği gibi  “Artvin’e gelen herkes ilk çöpümüzü görüyor. Birçok insan İskebe´den göç etmek zorunda kalıyor. Artvin’e böyle bir çöp imajıyla bakmasını arzu etmedik, daha da kötüsü daha da tehlikelisi baraja çöpten giden su yüzünde o baraj zehirlenmekteydi. Bizde bu yüzden elimizi çabuk tutalım dedik. Seçimden sonra ÇOKAB a ev sahipliği yaptık orda sorunumuzu dile getirdik. 6 Yıl içinde bana göre çok büyük kayda değer bir çalışma yapılamamış. Nitekim projenin uzayacağını belirttiler.  Artvin ‘in bir gün bile barajı kirletmeye Artvin insanını o pis havayı teneffüs etmeye tahammülü yoktu. Bizde o yüzden çalışmalarımıza hız verdik ve kendi çözümümüzü yaparak çevreye, canlılara zarar vermeyecek şekilde İskebe deresinden çöpleri Varyant mevkiine taşımaya başladık.”

Zafer İnce, Çöp döküm sahasıyla ilgili bazı kesimlerin yapmış olduğu yalan haberlere gerçek bilgileri de paylaşarak bu tür haberlerin Artvin Belediyesini yıpratmak için yapılan kasıtlı haberler olduğunu söyledi.

İnce, “Çöp’ün şehirden taşınması yaklaşık 1,5 yıldır devam ederken mevcut alan ise toprakla kapatılarak kötü görüntü koku, duman engellenmiş oldu.  Bundan bazı kesimler rahatsız olmuş ki “Artvin Belediyesi Başkanlığı şehrin çöplerini Baraj Gölü Varyant yolundaki bir araziye çukur açıp döküyor ve üstünü kapatıyor” başlıklar altında milletin kafasını karıştırmak Artvin’de ki eski havayı teneffüs etmek istiyorlar gibi.

Oysaki şuan mevcut çöp depolama alanında ne baraja inen pis su nede çevreyi tehdit eden koku, görüntü, duman, sinek var.

Artvin Belediyesi Temizlik İşleri Biriminden aldığım verileri paylaşmak istiyorum;

Çoruh Havzası Kalkınma Birliğine üye olan Artvin normalde 2016 yılı içerisinde düzenli depolama alanının biteceğini fakat Avrupa Birliği Projelerinde yaşanan aksaklıktan dolayı sürecin uzadığını,

Artvin- Ardahan yolu Varyant mevkiinde ki çöp depolama alanında açılan çukurlar maksimum 3 – 4 metre derinliğinde olup patlama riskinin olmadığını,

Zeminin yapılan jeolojik jeoteknik araştırmalar sonucunda sert ve kayalık olduğunu,

Çöp depolanan alan ile Baraj gölü arasında yapılan ölçümde en yakın yer 400 metre en uzak alan ise 450 metre civarındadır,

Bölge dere yatağı olmadığı için çöplerin, çöp sularının baraj gölüne ulaşması imkânsız denebilir.

Çöpler çukurlara gömülüp üzerleri kapatıldığı için çevreye savrulmayacağı gibi koku,  kötü görüntü, duman vs. gibi zararlı etkileri de doğrudan ortadan kalkmış oluyor.

Artvin’den günde yaklaşık 25 – 30 ton civarında toplanan çöplerin yapılan araştırmalarla karakterizasyonu %60’ı evsel atık (ornagik) olduğu için doğal gübre olarak toprağa karışıyor.

Geri dönüşüm konusunda çalışmalar hassasiyetle yapılıp plastik, cam, karton gibi malzemeler büyük ölçüde ayrıştırılarak depolama yapılıyor.

Kısaca işin özü şu ki,   Artvin’in 90 yıllık ciddi sorunu olan Çöp’ü geçici de olsa çözmüş olduğumuz için  bunu kabullenemeyip kalıcı çözecektin niye geçici çözdün üzerinden basitçe siyaset yapmaya çalışıyorlar. Kalıcı çözümün ÇOKAB tarafından yapılacak proje ile olacağını bunu da tüm Artvin halkına Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe tarafından deklere edildiğini biliyorlar. ÇOKAB bitene kadar bu çöpü İskebe deresinden taşımasaydık da Artvin yine ÇÖP kokusunu, dumanını mı  solusun. Yeni çöp depolama alanı yakınında hiç bir yerleşim yeri olmadığı gibi canlılara da çevreye de zarar verecek çöp yok ortada da.

Artvin Belediyesi olarak temizliğe her zamankinden daha çok hassas davranılmaktadır. ‘Temiz Çevre Sağlık Demektir’ anlayışıyla temizlik çalışmalarımızı mesai kavramı gözetmeksiniz yürütmekteyiz. Kurumumuzu yıpratacak lekeleyecek haberlere kimsenin itibar göstermeyeceğini çalışmalarımızla ortaya koyuyoruz. Artvin’e yakışır en güzel hizmetlerimizle görevimizi yapıyoruz”dedi.

Share
1107 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?