logo

Artvin’de Çevre İçin Medya İle İletişim Ağı Projesi

Birlikten kuvvet doğar Çevre için Medya ve İletişim Ağı projesi Artvin’de

Dünya Kitle iletişimi ve Araştırma Vakfı, Avrupa Birliği desteğiyle üstlendiği Karadeniz bölgesinde Çevre için Medya ve İletişim Ağı projesi çalıştaylarına başladı.

Profesyonel-amatör bütün habercilerin ve ilgili sivil toplum örgütlerinin davet edileceği çalıştaylar, Zonguldak, Sinop, Ordu, Trabzon ve Artvin dahil olmak üzere toplam 5 kentimizde düzenlenmektedir.

Çalıştaylarda, 5 uzman profesyonelin kendi alanlarında vereceği eğitimin yanı sıra, ekoloji, çevre haberciliği, sosyal medyanın gücü ve kullanımı, yurttaş haberciliği, kamera kullanım teknikleri, çevre ve basın hukuku konusunda da çalışmalar düzenlenecek.

Çalıştaylar’da deneyimli medya mensupları, ekoloji uzmanı, hukukçu, akademisyenler, bilgisayar uzmanı, sosyal medya uzmanı ve aktivistler kendi bilgi ve tecrübelerini aktaracaklardır.

Proje bölge insanlarını internet gazeteciliği konusunda bilgilendirmek ve yeni medya olarak tanımlanan içinde facebook, twitter, instagram, youtube’un olduğu haber ve video paylaşım sitelerindeki haber akışını takip edebilmelerini ve bizzat haber kaynağı, haber veren/verebilen konumuna ulaşabilmesini, aktif kullanıcılar haline gelebilmesini sağlamayı amaçlamaktır.

Ayrıca, proje kapsamında oluşturulan ortak kullanımlı bir web portalı ile tüm Karadeniz Bölgesi habercilerinin ve sivil platformların seslerini daha güçlü duyurabilmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

Ayrıca vakıf çevre duyarlılığını sürekli kılmak maksadıyla tüm çalıştaylarda elde edilen görselleri kullanarak bir belgesel yapılmayı planlanmaktadır.

Sivil toplumu oluşturan bireylerin tarafsız ve hızlı haber alabilmelerinin sağlanması ve bu bağımsız haber kanallarının devamlılığının korunması durumunda kişilerin şahsi düşünce ve davranışlarında oluşması beklenen değişimlerin sonuç olarak ait oldukları topluma da olumlu katkı sağlayacaktır.

Vakfın bu projedeki nihai hedefi, bölgedeki çevre duyarlılığının arttırılması için, medya emekçilerinin, özellikle yeni medya kaynaklarını daha etkin kullanabilmesini sağlamak, tüm dünya ile birlikte ülkemizde de artan yurttaş gazeteciliği hareketini desteklemek, bölge insanlarını bizzat haber kaynağı, haber veren aktif kullanıcılar haline getirmektir.

Karadeniz’de yapılan ”Çevre için medya ve iletişim ağı” projesinin Artvin ayağı ise15 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecektir.

Ç.P.

 

 

Share
390 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?