logo

Artvin’de Bozayı Envanteri Yapıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi ile ortak yürütülen Bozayı Envanteri 21- 22 Mayıs 2016 tarihinde Artvin ili Şavşat ilçesi Meydancık Beldesinde gerçekleştirildi.

Bozayı Envanterine DKMP Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Daire Başkanlığı teknik personeli, Bölge Müdürlüğü teknik personeli, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi ve Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü Öğretim Görevlileri ile Avcı Dernekleri ve Köy muhtarları katıldı.

Ortalama 900-2500 metre rakımlar arasında 40 bin Hektarlık alanda 2’şerkişilik ekiplerle toplamda 48 noktada ve 22 adet fotokapan ile gözlemler yapılmış, arazinin çok sarp ve kayalık olması insanlara geçit vermemesi, karşıdan izlenmesi esnasında kör noktaların ve ağaçların gözlem yapılmasına engel olması nedeni ile arazinin yüzde 40 lık bir bölümünde envanter çalışması yapıldı.

Envanter çalışmalarında, yaban hayvanlarının varlık-yokluk kriterlerine göre genel durum tespitiyle, yaban hayvanı popülasyonlarının birey sayısı, bunların yaş ve cinsiyet durumları, doğan yavruların yaşama oranları gibi popülasyon strüktürü ve dinamiğine ilişkin temel bilgilere ihtiyaç duyulmasından dolayı bu envanter çalışmaları yürütülüyor.

Etiketler: » » » »
Share
1419 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?