logo

Artvin’de Bir İşletmeye İlk Kez Hastalıktan Ari İşletme Belgesi Verildi

Artvin’de ilk kez, Yusufeli İlçesinde hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren Önder Temel’e ait büyükbaş işletmesi ‘Hastalıktan Ari İşletme Belgesi’ almaya hak kazandı.

Konu ile ilgili bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur yapmış olduğu açıklamada: “Hayvan sağlığı ve halk sağlığının korunması, güvenli hayvansal üretim yapılması ve hayvansal ürünlerin ihracatının sürdürülebilmesi için gerçek ve tüzel kişilere ait işletme veya işletmelerin, Bakanlık tarafından belirlenen hayvan hastalıklarından ari olarak üretim yapmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Hastalıklardan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip olan süt sığırı işletmelerinde bulunan, damızlık boğalar dışındaki, altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlar için ari işletme desteklemesi yapılmaktadır. Ari sığır başına ödeme birim miktarı ari hayvan başına 400 Türk Lirası olup, 500 başa kadar tam olarak, 501 baş ve üzeri için ise % 50’sine karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanmaktadır. Bu işletmemiz sivil müteşebbis olarak Artvin’de ilk Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almaya hak kazanan işletmemizdir. Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmelere örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. İşletme anlayışlarından ve üretimlerinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

Share
560 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?
#

Artvin’de Bir İşletmeye İlk Kez Hastalıktan Ari İşletme Belgesi Verildi” için 3 Yorum

 1. ÖNDER TEMEL : diyor ki:

  Bu belgeyi alma sürecinde bizleri yanlız bırakmayan ve yardımlarını eksik etmeyen başta Yusufeli İlçe Tarım çalışanlarına ve İl Tarım Müdürlüğüne teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.

 2. Ömer : diyor ki:

  Bu belgeyi Artvin ilinde ilk alarak
  halkımıza örnek teşkil eden ve ayrıca halkımızı sağlıklı süt ve süt ürünleriyle buluşturan Önder Temel ve Recep Temel e Teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.

 3. Ömer : diyor ki:

  Bu belgeyi Artvin ilinde ilk alarak halkımıza örnek teşkil eden ve ayrıca halkımızı sağlıklı süt ve süt ürünleriyle buluşturan
  Önder Temel ve Recep Temel e Teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.