logo

Artvin’de Bir İlk  

Artvin Devlet Hastanesi’nde Perkütan Biliyer (Safra Yolları) Drenaj işlemi yapıldı.

Artvin İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ Perkütan Biliyer (Safra Yolları) Drenaj işlemi hakkında açıklama yaptı.

Artvin Devlet Hastanesi Uzmanları Uzm. Dr. Hasan Gündoğdu, Uzm. Dr. Haluk Kaya ve Uzm. Dr. Sinan Balcı tarafından Perkütan Biliyer (safra yolları) Drenaj işlemi yapıldığını belirten Yeşildağ Artvin’de ilki gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Ameliyat hakkında açıklama yapan Yeşildağ; “Perkütan biliyer drenaj: Girişimsel Radyoloji uzmanlarının yaptığı drenaj türüdür. Biliyer drenaj ya da safra yolları drenajı safra yollarının tıkanmasında yapılan ve safranın karaciğerde birikerek kana geçmesini ve hastaya zarar vermesini engelleyen bir yöntemdir. Safra yolları tıkanması ileri yaşlarda genel olarak bir tümöre bağlıdır (pankreas tümörü, karaciğer tümörü ya da safra yolları tümörü gibi), ancak bir safra taşına ve bazen safra çamuruna bağlı da olabilir. Safra yollarında tıkanması sarılık yapar buna tıkanma sarılığı denir (diğer sarılık türü tıkanmaya bağlı değil karaciğerin viral hastalıklarına bağlıdır). Tıkanma sarılığı genel olarak sarılık ve kaşıntı oluşturur. Safra barsaklara geçemediği için büyük abdest rengi açılır, idrar rengi koyulaşabilir. Safranın safra yollarında birikmesi ve barsağa akamaması safra yollarını genişletir, buradaki basıncı arttırır ve safradaki bazı bileşenlerin (bilirübin) kana geçmesine yol açar. Safra yolları tıkanmalarında en önemli kan bulgusu bilirübin değerlerinin artmasıdır. Kanda bilirübin seviyesinin artması karaciğer fonksiyonlarına zarar veriri ve tümör için kemoterapi gibi bir tedavi uygulanacaksa bunu engelleyebilir.  Perkütan kelimesi ameliyatsız ya da endoskopi kullanılmaksızın o işlemin deriden iğne yöntemi ile yapıldığını belirtir. Perkütan safra yolları drenajı karın ortası ya da sağ tarafından ultrason veya floroskopi görüntüleri kullanarak yapılan bir işlemdir. Burada karın sağ yanından ya da ön kesiminden ince bir iğne ile safra yollarına girilerek safra yolları görüntülenir. Bu kayseri escort görüntüleme tanı için de önemlidir. Ardından safra yolları tıkanıklığını aşacak şekilde bir plastik kateter yerleştirilir ya da doğrudan bir metal stent yerleştirilebilir. Plastik kateter her zaman geri çıkarılabilir. Stentler kalıcıdır, tekrar çıkarılmaz” ifadelerini kullandı.

Bu girişimsel işlem radyoloji branşında ilimiz bünyesinde ilerleyen günlerde devam edeceğini belirten Yeşildağ,  operasyonu başarıyla gerçekleştiren doktorlarımız Uzm. Dr. Hasan Gündoğdu, Uzm. Dr. Haluk Kaya ve Uzm. Dr. Sinan Balcı’ya teşekkür etti.

Etiketler: » » » »
Share
1104 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?