logo

Artvin’de Bir Bürokrat Siyasetçilere Ancak Bu Kadar Zarar Verebilirdi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Kısa bir aranın ardından köşe yazılarımıza devam ediyoruz. Bundan böyle her gün yine sizlerle olacağım. Ayrıca canlı yayınlarımıza da devam edeceğimi bilmenizi isterim.

Bir dönem köşe yazısı yazma fırsatı bulamadım. Birazda bunu bilerek yaptım diyebilirim. Hem kendimi yenileyebilmek hem de malzeme biriktirmeyi arzuladım. Bu süreçte oldukça fazla gündem yapabileceğim konular tespit ettim.

Malum bildiğiniz üzere yerel seçimlere doğru gidiyoruz. Yerel seçimler öncesinde de Artvin’in nabzını tutmakta fayda var. Bende aynen öyle yaptım ve ilimizin nabzını tutmaya çalıştım. Tüm ilçeleri gezdim ve Artvin halkının gündemindeki konuları tespit ettim. Bundan böyle de bu konuları gündeme getirmeye çalışacağım.

Yazımın başlığında da belirttiğim üzere kısa bir aranın ardından yazdığım ilk yazıda Artvin halkının gündeminde yer alan bu önemli bir olayı gündeme getirmek istiyorum. Yazımın sonuna doğru ismini vereceğim bu bürokrat son günlerde Artvin halkının gündeminde yer alan bir bürokrat. Aslına bakarsan oturduğu makam tüm Artvin halkının gündeminde yer almasını gerektirmese de onun o makamda yaptıkları gündem olmasına yetti de arttı bile. İnanın hemen hemen herkesin dilinde o bürokrat var. Artvin’den Şavşat’a, Ardanuç’tan Hopa’ya, Arhavi’den Yusufeli’ne, Murgul’dan Borçka’ya ve Kemalpaşa’ya kadar hemen hemen Artvin’in her yerinde bu bürokrattan bahsediliyor. Hele de Artvin Merkez’de adeta fokur fokur kaynayan bir kazan haline gelen sözler, söylemler ve eylemler mevcut. Ya bu bürokratın gündem olmasının nedeni olumlu olsa bende olumlu cümleler kuracaktım ama maalesef ki olumsuz cümleler kurmak zorunda kalıyorum. Başlıkta da belirttiğim üzere bir bürokrat siyasetçilere ancak bu kadar zarar verebilirdi. Bu bürokrata kızan hemen hemen herkes faturayı Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye, AK Parti Milletvekili Av. Erkan Balta’ya ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla’ya faturayı kesiyor. Ve herkesin sorduğu soru şu: Bu kadar olumsuzluğa rağmen bu isim halen neden Artvin’de tutuluyor. Bu kadar insan ondan şikayetçi iken, adeta onu Artvin’de sevenlerin sayısı neredeyse 30-40 kişiyi geçmezken ısrarla bu bürokratın göreve devam ediyor olmasının sebebi hikmeti nedir? Ve bürokratın siyasetçilere bu kadar büyük sıkıntı çıkarmasına karşın halen görevine devam ediyor olmasının özellikle de yerel seçimler öncesinde tepki oylarına neden olacağına rağmen halen koltuğunda oturmasına neden müsaade ediliyor?

Birde o bürokrat yönünden soru soralım. Bu bürokrata bu kadar çok kin duyan insan varken ve bu sayı gün geçtikçe artarken, bu bürokrat Artvin halkının tamamının dilinde sakız olmuş iken ve sürekli bir eleştiri yağmuruna tutulurken bu bürokrat görevinin başında tutularak neden zarara uğratılıyor? Siyasilerce seviliyor ise ve ısrarla görevinin başında tutulması arzulanıyor ise bu bürokrata günah değil mi?

Cumhurbaşkanı için ölürüm diyenler bu bürokrat yüzünden AK Parti’ye oy vermem diyerek yemin ediyorlar

Gelelim bir başka konuya. Bu bürokrat ne yaptı ki bu kadar gündem oldu? Evet, aslında işin başında sormak gereken konu da bu. Bu konuyla ilgili bu hafta birkaç haber ve birkaç yazı daha yazacağım. Şimdilik yazmam gerekenleri yazayım.

Bende açıkça bu yazıyı yazmadan önce uzun uzun düşündüm. Bir bürokrat ne yapabilir ki bu kadar büyük sıkıntılara neden olabilir? Toplumun hemen hemen tamamına yakını ya da kendisi ve kurumu ile ilgili olan kesimin tamamına yakınının bu kadar büyük tepkisini çekmeyi nasıl başarabilirdi? Üstelik de bu bürokrat Artvinli olmasına karşın bütün bu tepkileri nasıl üzerine çekebilirdi?

Cevabı aslında çok basit. Geçimsiz ve kavgacı olmasından dolayı. Görevinin başında bulunurken maalesef ki kendi egolarını bir tarafa bırakamayıp, iletişim sanatını hiç kullanmayıp, hep benim dediğim doğrudur diyerek bunu yapabilmiş. Kendisine verilen yetkiyi demokrasinin keskin kılıcı gibi kullanmayı adet ederek o yetkisi dahilinde önüne geleni adeta doğramaya başlamış. Çalışanlarının önemli bir bölümü başta olmak üzere kurumuna işi düşen veya düşmeyen, bir şekilde ilişki de olduğu herkesle bir şekilde ters düşmeyi başarabilmiş. Öyle böyle ters düşmek değil bu. İnanın Artvin Merkez’de en az 500-600 kişi bu bürokrat görevde kalır ise yerel seçimlerde sandığa gidip oy moy vermeyeceğim deme noktasına gelmiş. Bu bürokratın tayininin çıkacağına inanmayanlar Artvin Merkez’deki oylarını köylere bile taşımışlar. Bazıları taşımaktan ziyade oy sandıklarına dahi bu bürokratın ismini yazarak tepkilerini göstereceklerine yemin ediyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ölebilecek durumda olan bu insanlar, sırf bu bürokrat için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın

Gerçekten garip değil mi? Bir bürokrat siyasete bu derece olumsuz nasıl etki etmeyi başarmış? Açıkçası bende bu duruma şaşıyorum. Gerçi ilk atandığında ben direk olarak yazmıştım kurumunu “Yetim” bırakacağını ve bu günleri göreceğimizi ama inanın bu kadar erken ve bu derece yoğun bir tepkiyi bende beklemiyordum. Beni asıl şaşırtan ise bu bürokratla ilgili bunca sıkıntı yaşanmış ve siyasiler zor duruma düşmüş iken halen neden görevinin başında tutuluyor?

Bu bürokratın ismini açıklıyorum?

Evet, biliyorum hepiniz merak ettiniz bu bürokratın kim olduğunu? Sizi daha fazla bekletmeyeceğim ve ismini yazacağım. Ben henüz yazmadan bir çok kişi beni aradı ve bu ismin kim olduğu noktasındaki tahminlerini belirttiler. Ve tahminlerin yüzde doksanı açıkçası tuttu. Üstelikte bu tahminlerde bulunanların bana özelden attıkları mesajlar dahi tepkinin ne derece büyük olduğunu gösteriyordu. Aslında az önce tırnak içerisinde vermiştim ama ismini açık açık yazayım. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim. Göreve geldiği günden bu yana sanıyorum ki sorun yaşamadığı çok az insan kalmıştır. Ben ismini yazmadan inanın özelden yüzlerce mesaj aldım. Ve herkes mi tepkili olur. Sanıyorum bu akşam bu yazıyı okuyan ve bu isim yüzünden uyku uyuyamayan yüzlerce kişi rahat uyku uyuyacaklardır.

Ben konuyu şimdilik çok uzatmadan birkaç satır daha yazarak şimdilik yazıma virgül koyacağım.

Ben, Bahattin Yetim, haklıdır veya değildir, olayın burasında değilim ancak yerel seçimler öncesinde bu derece tepki çeken bir kamu görevlisinin görev yeri değişikliğinin her iki taraf içinde iyi olacağını düşünerek bu yazıyı kaleme aldım. Açıkçası kendisi benim eski bir arkadaşımdır ve onun daha fazla zarar görmesini ve daha fazla tepki çekmesini istemediğim için bu satırları yazdım.

Ve bu ismin görevde kalmasının oluşturacağı olumsuzluklara dikkat çekmekte yarar gördüm. Bu isim göreve kalmaya devam ettikçe bunca sıkıntıya neden olmuş, iktidar partisine bu derece zarar vermiş bir ismin halen görevinde kalıyor olması iktidar partisinin önemli isimleri olan AK Parti Milletvekili Av. Erkan Balta’ya, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla’ya ve de yerel seçimler öncesinde Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye zarar verecektir.

Konu hakkında Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdürlüğü’nün bilgi sahibi olmasına karşın halen bu ismin Artvin’de tutuluyor olması kurumada, bu bürokratın kendine de ve de siyasetçilere de zarar verecek ise ısrar etmenin yanlışlığına vurgu yapılmalıdır.

Ayrıca ortada şu soruda sorulmalıdır. Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, bu kurumdan gelmiş bir isimdir. Bu bürokratın yaptığı her yanlış bu bürokrata değil Mehmet Kocatepe’ye yazılmaktadır. Bu fatura Kocatepe’ye yazılmasa bu kadar önemli olmayabilir ama Kocatepe’nin suçu ve günahı yok iken ona yazılmasına neden olunması hatadır ve bu bir şekilde gündeme getirilmelidir. İşte bu yüzden bu yazıyı kaleme aldım.

Ve şimdilik son olarak diyorum ki, bu bürokrat çok seviliyor ve başarılı bulunuyor ise en azından o bürokratı ödüllendirerek başka bir ile tayininin alınması doğru bir hareket olacaktır, devlete hizmete devamı için. Yok başarısız bulunuyor ve hakkındaki söylemler ve de eleştiriler doğru ise ve de kurum bunları kabulleniyor ise zaten görev yeri değişikliği isabetli karar olacaktır.

Her ikisi de yapılmıyor ise ya yerel seçimler öncesinde Mehmet Kocatepe başta olmak üzere AK Parti’ye bilerek ve isteyerek zarar verilmek isteniyor ya da yüzlerce AK Parti ve Tayyip Erdoğan gönüllüsü hiçe sayılarak bir bürokrat kollanıyor demektir.

Ve son satır gerçekten de bu bürokrat yüzünden AK Parti Artvin Merkez’de ve diğer ilçelerde oy kaybeder ise bu kimin işine yarayacaktır.

Share
2487 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?
#

Artvin’de Bir Bürokrat Siyasetçilere Ancak Bu Kadar Zarar Verebilirdi” için 5 Yorum

 1. Engin KiRAZ : diyor ki:

  Tolga bey Bahattın YETİM içın arkadaşım diyorsun insan arkadasına gider sorar millet senden neden şikayetçi diye .Ayrıca Cumhur başkanına canımı veriirim deyip menfaate dokununca mahalli idare secımlerinde oy vermem diyen insan ne kadar samimi bi düşünürüm inanın onlar laf cambazlığından başka bir sey değildir .Ak Partinin oy kaybettiğı bürokrat çok. Ak Parti nin Artvin de Ki oyu 2002 yılından bu yana ,% 40 larda bürokrasıden etkilenip oy verildiğini zannetmiyorum faturayı da bir kişıye bağlamak ne kadar doğru ayrıca Ak Partı ve belediye Başkanımız Mehmet KOCATEPE ye bunca çalısmalara rağmen oy vermem diyen belediye calısanı bile var. Bana göre oy öyel pacavra gibi atılacak bir sey degildir.

 2. Meyve veren ağaç taşlanır. Sizki köşe yazarısınız ve okadar bürokrasiyi takip ediyorsunuz nasıl oluyorda parmak sayısını geçmeyecek birkaç kişinin ağzıyla olmadık şeyler yazıyosunuz. O eleştiri yaptığınız kişinin yaptıkları Artvin için sergilediği hizmeti gözardı edeceğinize onun yaptıklarının bindebirini siz yapmış olsaydınız keşke keşkeeeeee diyorum ama nafileee siz sadece konuşun ama YETİM gibileri Artvine hizmette bulunsun işte aradaki kocamaaaaaannnnn fark bu.

 3. Meyve veren ağaç taşlanırmış. Artık aşın şu zihniyetinizi o bürokratçı dediğinizin yaptıklarını nediye göz ardı edersiniz? Sizin köşe yazarlığına geri dönmenize gerek yok birilerinin ağzıyla paylaşım yapıyorsunuz. Keşke siz ve sizin gibilerde onun yaptığı hizmetin bindebirini yapmış olsaydınızda Artvin bir adım daha ilerlemiş olurdu ama işte keşkeeeeelerden öteye birşey bırakmıyorsunuz bari hizmet edenleri taktir ediniz…

 4. Vâsi VİŞNE : diyor ki:

  Yazınıza noktası virgülüne varana kadar katılıyorum. Ama bu zat kaç yıldır görev başında ilk kez mi eleştirel icraat gerçekleştirmiş. Şimdiye kadar neden “acıdınız yetimi” de Artvin için bu sonucun ortaya çıkmasına göz yumdunuz? Sahip çıkan iki yorumdan birisi kendisi diğeri de fikriyat olarak kuyruğu. Hakikaten komikler. Çok seveni varsa alsın evinde beslesin. Geç de olsa doğrulara dile getirebilmenizden dolayı ayrıca kutlarım.

 5. Gazeteci kardeşim birileri hakkında bir şeyler yazmadan önce iyi araştırın öyle yazın.Öyle kulaktan dolma laflarla başkalarının çamur atmaları ile haber yapmayın.Bahattin bey bu kuruma gelmeden önce kurumun doğru dürüst bir tabelası bile yoktu.Bahattin Bey gelmeden önce doğru dürüst şehir stadımız bile yoktu ayrıca havuzumuz ve gençlik merkezi kayak tesisleri vs bütün bunlar gökten zembilli inmedi Bu tesislerden gençlerimiz çocuklarımız kahve köşelerinden sokak aralarından koparılıp sportif çalışmalar neticesi spor yapmaları imkanları sağlandı. bütün bunları birilerinin yalan yalnış beyanlarına ınanarak haber yapmanızı esefle kınıyorum.Gazeteci kardeşim asılsız haberleri bir kenara bırakıp birazda gerçekleri görmenizi tavsiye ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...