logo

Artvin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı

Artvin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Hakları, Kadına Yönelik Mevzuatlar Ve Kurumsal Hizmetler, İslam’da Annenin Önemli” konulu seminer verildi.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür merkezinde Artvin İl Sağlık Müdürlüğü ve Artvin Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen programa Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin İl Sağlık Müdürü Abdullah Güleç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Kerim Yeşildağ, İl Ticaret Müdür Vekili Özcan Yılmaz, Artvin Memur Sen İl Temsilci İbrahim İnce, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe 8 Mart 1857 tarihinde ABD’de daha iyi çalışma koşulları istedikleri için 40 bin  dokuma işçisinin greve başladığını, greve engel olmak isteyen polisler tarafından fabrikaya kilitlenen ve bu karmaşada çıkan yangından kaçamayan çoğu kadın 129 işçi feci şekilde can verdiğini söyledi.

Karameşe 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Clara Zetkin’in, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına bu günün Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdiğini ve önerinin toplantıda oybirliğiyle kabul edildiğini dile getirdi.

Karameşe “2. Dünya savaşından sonra 1960’lı yıllarda ABD’de de kutlanmaya başlanılmasının ardından bütün dünya da hızla benimsenmiş ve 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilmesiyle resmiyet kazanmıştır.

Ülkemizde ise 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Aslında bundan yüzyıllar önce Peygamberiz Hazreti Muhammed, Veda Hutbesi’nde insanların bir birleri üzerinde olan haklarından ve özellikle de kadın  haklarından tarihi anlamda ilk kez resmi olarak bahsetmiş ve 1400 yıl önce kadın hakları ile ilgili ilk yazılı kuralları oluşturmuştur.

Yine 20.yüzyılın başında Ulu önder Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere, pek çok hakkı kanunlara dayandırarak verirken, bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham kaynağı olmuştur. Bütün bu mücadelelere ve kazanımlara rağmen, eğitimli de olsa; eğitimsiz de olsa, ülke gelişmiş de olsa ; gelişmemiş de olsa kadınlara yönelik baskı, şiddet, mobbing gibi haksızlıklar halen devam etmektedir.

Hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren kadınlarımız insanlığın kalbidir. Sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Anadolu kadını ülkesinin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmasında üzerine düşeni fazlasıyla yapmış; bugün gerek kamu, gerekse özel sektörde eğitim, hukuk, sağlık, sanat, politika, güvenlik, spor gibi birçok alanda üstün başarılara imza atmış ve atmaya da devam edecektir.

Yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutlarken,  başta şehit ve gazi anneleri ile şehit ve gazi eşleri olmak üzere tüm kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Karameşe’nin açılış konuşmasının ardından Psikolog İsminaz Saldık tarafından ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Hakları’ konu sunum yaparken Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Çalışanı Ayşegül Gülkeser ‘Kadına Yönelik Mevzuatlar Ve Kurumsal Hizmetler’ Nesrin Uygur’da  ‘İslam’da Annenin Önemli’ konulu sunumlar gerçekleştirdi.

Yapılan sunumların ardından konuşmacılara günün anısına çiçek takdim edilerek program sona erdi.

Share
949 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?