logo

Artvin’de 500 Fidan Toprakla Buluştu

Artvin’de Orman Bölge Müdürlüğünce fidan dikimi töreni düzenlendi.

 

Artvin-Ardan Devlet Karayolunun 10’uncu kilometresi Varyant Mevkisi’nde düzenlenen törende yaklaşık 2,5 hektar alanlık alanda 50 adet mavi ladin, 50 adet meyve fidanı ve 400 adet fıstık çamı dikimi yapıldı.

Törene Artvin Valisi Kemal Cirit, Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, Artvin İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengül, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu, Artvin Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Yunus Aydemir, Artvin İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı, kurum müdürleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit 21 Mart Dünya Ormancılık Haftası kapsamında yapmayı planladıkları fidan dikim törenini hava koşulları dolayısı ile ancak bugün yapma imkanı bulduklarını söyledi.

Ecevit; “Artvin’de 21 Mart Dünya Ormancılık Haftasında ‘Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır’ atasözüne uygun hava koşulları olması dolası ile bugün fırsat bulduk. 21 Mart Kuzey Yarım Kürede baharın başlangıcıdır; fakat son senelerdeki tespitlerimize göre mevsimler yaza doğru kaymakta. Yani kış günleri biraz daha baharın içine girmekte” dedi.

Ecevit Artvin’de geleneksel olarak yapılan Artvin Ormancı Survivor (Orman İşçileri Yarışıyor) yarışmasının katılım talebi olmamsı nedeniyle bu yıl yapılmadığını bir mazeret olarak ifade etmek istediğini dile getirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Türkiye’de ki ormanların bakımını, korunmasını, geliştirilmesini görev olarak anayasa gereği yapmaktadır. Bizde Artvin’de ormanların geliştirilmesini, ekonomiye kazandırılmasını istiyoruz. Fakat bu bağlamda bir zorluğu var. Ülkemizin merkezine uzak. Artvin’in çok güçlü ormanları var fakat çok dik yani eğimi fazla olan arazilerde gelişim göstermiş bu yüzdende üretimi de zor” dedi. Artvin’de yaşanan sel felaketlerini ormansızlığa bağlamanın yanış olduğunu savunan Ecevit dünyada total yağış miktarının her sene aynı olduğunu, fakat yağış miktarlarının bölgeden bölgeye farklılık gösterdiğini söyledi.

Artvin’de daha öncede yağış vardı. Bu yağışa oranla ormanlarda var. Fakat  son sel felaketinde Hopa’ya düşen yağış miktarı çok fazla olduğu için sel oldu. Bunu orman kesimine bağlamak son derece yanlış. Bura da dikeceğimiz fidanlar inşallah Artvin’in yeşilinin devamını sağlar.

Konuşmaların  orman haftası kapsamında Artvin’de ilkokul ortaokul ve lise düzeyinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Devamında Artvin Valisi Kemal Cirit, protokol üyeleri, davetliler ve öğrenciler Orman İşçilerince hazırlanmış fidanları dikerek suladılar.  Fidan dikiminin ardından tören sona erdi.

Share
408 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?