logo

Artvin’de “3. Eğitim Çalıştayı” Başladı

Artvin Milli Eğitim Müdürlüğünce 2015-2016 eğitim-öğretim yılına hazırlık yapmak ve il genelinde uygulanacak ortak planları belirlemek amacıyla düzenlenen ve 3 gün sürecek “3. Artvin Eğitim Çalıştayı”  başladı.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen Çalıştay’ın açılış törenine, Vali Kemal Cirit, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gençay, Vali Yardımcısı Ali Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci,  ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, bazı daire amirleri ve öğretmenler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci burada yaptığı konuşmasında,  ilde eğitim ve öğretimin niteliğini artırmak amacıyla yapılacak çalışmaları planlamak, eğitimle ilgili sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirmek, eğitim-öğretim alanında yapılacak olan çalışmalara ışık tutmak, eğitimin niteliği ile ilgili gelişme ve değişimlere ilişkin durum tespiti yapmak, eğitim-öğretimin niteliğini olumsuz etkileyen eksiklileri gideremeye yönelik öneriler geliştirmek, öğrenme-öğretme sürecinin planlı bir şekilde yürütülmesi ve ortak bir bakış açısı altında “Artvin Başarıyı Artırma Projesi”  başlığı altında eğitim çalıştayı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise,  içerisinde bulunduğumuz çağın bilgi çağı, değişim ve dönüşüm çağı olduğunu belirterek, şunları söyledi .

” Çağımız 21’inci yüzyılın bütün özelliklerini içinde taşıyan bir çağ. Bu nedir ? Bilgi çağı, değişim ve dönüşüm çağı. Bu değişim ve dönüşüme ülke olarak dünyadaki gelişmeleri takip ederek ayak uydurabileceksek, işte Artvin’de uygulanan Başarıyı Artırma Projesi gibi projelerle, Avrupa Birliğine kendimizi kabul ettirebileceğimiz projelerimizle, Erasmus tarzı öğrenci değişim projeleriyle uluslararası boyutuyla başaracağız. Eğitim okul öncesinden başlayan ve ilköğretim, orta öğretim ve üniversite ile akademik kısmı devam eden hayat boyu bir süreçtir.

Herkes üniversite okumak zorunda değil. Fakat üniversitelerin bulunduğu illere vizyon katan alanlar olduğunu bildiğimiz için, Artvin Çoruh Üniversitesi’nin Milli Eğitime katkısını önemsemekteyiz. Ben buradan kendilerine teşekkür ediyorum ancak bu yeterli değil. Biz Üniversitemizin heralanda bizlere Artvine katkı sunmasını beklerken uluslararası boyuta taşınarak öne çıkmasını da  arzu etmekteyiz.

Artvin’de örneğin Fen Lisesi’ne bir önceki yıla göre yüzde 10′ lara varan bir artışla öğrenci göndermeyi başarmışız.

Üniversitelere yerleştirme oranında Artvin’de bir önceki yıla göre yüzde 3’e yakın bir artış gerçekleştirmişiz.

Bir önceki yıl 6 öğrencimizi Tıp Fakültesine gönderirken bu yıl 14 öğrencimizi göndermişiz. Bu çalıştay ile bir durum değerlendirmesi yapılacak ve Artvin’in pozisyonun ne olması gerektiği değerlendirilecek. Sonra bu konuda kararlar alınacak ve bizlerin önüne gelecek. Biz bunun bir tavsiye kararı olarak algılanmasını da istemiyoruz.

Sizin yaptığınız bu çalışmaları önemsiyoruz. Artvin eğitimine yön verecek kararlarınızı, bizlerde ciddiyetle uygulamaya çalışacağız.” dedi.

“Artvin’in Geleceği Eğitim Ve Turizm”

Artvin’in geleceğini Eğitim ve Turizm alanında aradığını ifade eden Vali Cirit, “ Elbette diğer alanlar da var ama Artvin’den hiç bir zaman bir sanayi kenti olgusu çıkaramazsınız. Ama Eğitim kenti olabiliriz. Okul öncesinden üniversiteye kadar her alanda başarıyı yakalayabilirsek Artvin’in bir Eğitim kentine dönüşümünü sağlayabiliriz.

Bunu sadece bizler, eğitim yöneticileri yapmayacak. Sadece  öğretmenlerimizin sırtına da bunu yükleyemeyiz. Bunun içinde Artvin’de ki STK’ların hepsinin gönüllü olarak yer alması gerekir. Gönül arzu ederdi ki bütün STK’lar burada olsunlar ve sizlerle çalışsınlar. Ayrıca Okul aile birliklerini de önemsiyoruz.

Biz başarıyı sadece merkezi sınavlardan elde edilen başarı olarak da görmek istemiyoruz. Kıymetli öğretmenlerimizden şunu istiyorum. Öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkarın.  Her öğrenci her alanda başarılı olacak diye bir şart yok. Öğrencilerimizin her birinin ayrı bir dünyası ve ayrı bir yeteneği var. Sizde bu yetenekleri ortaya çıkaracaksınız ki, bizde bu yetenekler üzerinden bu çocuklarımızı gelecekte bu ülkeye nasıl daha çok katkı sunar onu başaralım. Bunun için başarı sadece merkezi sınavlarla ölçülmemelidir diye  değerlendiriyoruz. Spor’da da, folklorda da, bilimde de,  sanatta da  resimde ve daha birçok alanda da başarı bekliyoruz. Bunları sağlayacak olan da siz öğretmenlerimiz eğitim yöneticilerimiz ve velilerimiz olacak.” diye konuştu.

Hopa’daki Sel Ve Heyelan Felaketi

Hopa, Arhavi ve Borçka ilçelerinde 24 Ağustos’ta meydana gelen sel ve heyelan felaketinde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet,  acılı ailelerine başsağlığı dileklerini yineleyen Vali Cirit, “Hopa ilçemizde daha çok etkili olan sel ve heyelanda maalesef 8 vatandaşımız hayatını kaybetti. 3 vatandaşımız kayıp. Vatandaşlarımızın bulunması için ekiplerimiz çalışmalarını sürdürmekteler. Bir kez daha özellikle afetten etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Terör Olaylarını Kınadı

Ülkemizde son günlerde artan hain terör olaylarını kınayan Vali Cirit,  “Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan tüm Mehmetçiklerimize ve kolluk gücü olarak görev yapan Jandarma ve Emniyet mensuplarımıza başarı dileklerimi iletirken, şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Cirit, terör olayları karşında vatandaşların tepkisini anladıklarını, fakat her şeye rağmen vatandaşları sükûnet ve sağduyulu davranmaya davet ederek, Devlet olarak her tür terörün üstesinden gelecek inanç ve güce sahip olduklarını kaydetti.

Cirit konuşmasında “Bu topraklar kolay vatan olmadı. Biz bu toprakları vatan yaparken,  yurt yaparken yıllarca şehitler vererek buraları kendimize vatan kıldık. Bugünde yine şehitler vererek yolumuza devam etmekteyiz.

Şundan emin olun ki Devletimiz milletiyle birlikte güçlüdür ve Devletimize güvenin.  Milletimizin sağduyusu ile bütün sorunların üstesinden gelecek güç ve kabiliyete vatanın her noktasında sahibiz . Bu konuda demoralize olacak bir durum yok, tabi ki hepimiz üzülmekteyiz ancak terörün üstesinden gelecek durumdayız. Siz bunu göreceksiniz bir kez daha başardığımıza şahit olacaksınız.

Yine doğaldır ki şehitlerimiz geldikçe üzüntü ve tepkiselliğimiz olacaktır. Sağduyu içerisinde, akıl tutulması yaşamadan ve sükunetle karşılayarak ve kanunun ve hukuk kuralları içerisinde hareket eden kolluk güçlerinin yerine  kendimizi koymadan gerçekleştireceğiz. Bunu devlet olarak bizlerin başarabileceğini hiç bir zaman unutmayınız. Bugün buradan eğitim şehitlerimizi de unutmuyorum. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından ilk bölümü sona eren Çalıştay’ın 3 gün süreceği bildirildi.

AVBM

Share
718 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?