logo

Artvin’de 26 Bin Öğrenci için İkinci Dönem Başlıyor

Artvin’de 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ikinci yarıyılı için 172 okulda 26 bin öğrenci için ikinci dönem 5 Şubat 2017 Pazartesi günü başlıyor.

Artvin’de Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan 26 Bin öğrenci 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine 5 Şubat 2017 Pazartesi günü başlıyor. Artvin Merkez’de ise 6 Bin 510 öğrenci ikinci döneme başlıyor.

2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle ilimizde toplam 166 okulumuzda 26 bin öğrenci öğrenim görüyor. Okul ve kurumlarımızda 2 Bin 56 yönetici ve öğretmen görev yapıyor.

İkinci Dönem Sınav Zamanı

Bu yıl ilk defa uygulanacak merkezi sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları için yapılacak sınav, 2 Haziran’da gerçekleştirilecek. Öte yandan 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıflar için gerçekleştirilecek İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) da 3 Haziran’da yapılacak.

Yükseköğretim Kurulu’nca üniversiteye girişte YGS ve LYS’ nin yerine getirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1. oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran’da, 2. Oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Oturumu.

Velilere Önemli Tavsiyeler Var

Eğitim uzmanları velilere önemli tavsiyelerde bulundular

Uzmanlar 15 günlük tatil süresi boyunca öğrencilerin okul hayatından soğuyabileceğini ifade ederken velilere uyarılarda bulunuyor. Yarıyıl tatili boyunca öğrencileri sıkmadan 3 günde bir ya da haftada bir olarak ikinci eğitim öğretim yılına hazırlanması gerektiğini ifade ediyor. 15 günlük tatil boyunca okuldan tamamen uzaklaşan öğrencilerin 2. yarıyılda adaptasyon sorunu yaşayabileceği dile getiriliyor.

Belirli periyotlarla öğrencilerin okuldan ve derslerden soğumaması için eğlenceli bir şekilde okulu unutturmayacak çeşitli aktiviteler yapılması gerektiğini belirten uzmanlar küçük yaşta olan öğrencilerde bu uyum sorunun etkilerinin daha büyük olabileceğini ifade ediyor. Özellikle okul ile ilgili sorunu bulunan ve okula gitmek istemeyen öğrencilerin sömestr tatili boyunca kendisini rahatlatmak amacıyla okuldan tamamen uzaklaşmaya başladıkları dile getiriliyor.

Uzmanların bu konuda yaptığı açıklamalara göre tatil süresinde hassas olan noktanın öğrenciyi sıkmamak olduğu belirtiliyor.

Share
370 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?