logo

Artvin’de 23 Nisan Coşkusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Artvin’de Törenlerle Kutlandı

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 97. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Artvin’de de kutlandı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan kutlamalar, Artvin Yenimahalle Şehir Stadında okulöncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin gösterileriyle devam etti.

Törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Garnizon Komutanı Uğurcan Gençay, Cumhuriyet Başsavcı vekili Hakan Baran Yılmaz, Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci yaptığı konuşmada, “Milli birlik ve beraberlik duygularıyla coşan ve güçlenen, milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 97. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda yurdumuzun kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi.

İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Biliyoruz ki, bugün milletlerarası ilişkilerde, egemenlik ve güç kavramı, bilgiyi kullanma yeteneğine sahip olanlar ve yeteneklerini geliştirenler tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bu itibarla geleceğimizin en büyük teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, bilime inanan, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek girişken tarzda yetiştirebilme sorumluluğu üzerinizdedir. Sizin bu kutsal görevi en güzel şekilde yerine getirme gayreti içinde olduğunuzdan hiçbir şüphemiz yoktur.

Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği ve barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her geçen yıl daha coşkulu, heyecanlı ve sevinçli kutlarken, geleceğimizin güvencesi olan sevgili yavrularımızın en donanımlı şekilde yetişmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri;Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, araştıran, düşünen, sorgulayan, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri benimsemiş, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir güvence olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun…

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Şöyle ki, siz sevgili çocuklarımıza ithafen: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” diyerek sizlere duyduğu bu sarsılmaz güven ve büyük sevginin ifadesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tüm çocuklara armağan etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum dedi.”

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Törende 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere Artvin Valisi Ömer Doğanay, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hakan Baran Yılmaz tarafından ödülleri verildi.

Okulöncesi öğrencilerinin gösterileri renkli görüntülere sahne olurken etkinliklerin sonunda öğrencilerin dev Türk Bayrağı ve Atatürk posteriyle tribünleri selamlamasıyla stattaki gösteriler sona erdi. Velilerde sahada gösteri yapan çocuklarının fotoğraf ve videolarını çekmek için adeta bir biriyle yarıştı.

Share
527 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?