logo

Artvin’de, 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi Sahneye Taşındı

Artvin Valiliği ile İl Müftülüğünce organize edilen ve İzmir Kültür Sahnesi İsmail Gülnar Tiyatrosu tarafından 15 Temmuz şehitleri için hazırlanan “Benim Adım Türkiye” adlı oyun sahnelendi.

Ali Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahnelenen “Benim Adım Türkiye” adlı oyunu, Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, Artvin Vali Yardımcıları Önder Coşğun, Mutlu Almalı, İl Müftüsü Kemal Uçkun, bazı daire amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş izledi.

Merkez Camii İmam-Hatibi Cihat Çelik’in okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından bir konuşma yapan İl Müftüsü Kemal Uçkun,” 15 Temmuz gecesi demokrasimizin, milletimizin, bayrağımızın ve bütün manevi değerlerimizin galip geldiği bir gece olmuştur. O akşam bütün halkımız erkeğiyle, kadınıyla, çocuğuyla, genciyle ve yaşlısıyla göğsündeki imanı ve elindeki şanlı bayrağımızla sokaklara dökülerek bu vatan bizimdir diyerek ortaya çıkmış ve o gün kazanmıştır. Bayrağımıza ve vatanımıza sahip olabilmek için mutlaka bir bedel ödemek gerekiyordu ve o günde millet olarak bir bedel ödedik. 15 Temmuz gecesi milletimiz sokağa çıkarak 241 şehit, 2 bin 900 gazi vermek suretiyle hain darbe girişimi başarısızlıkla tamamlanmıştır. Allaha şükürler olsun ki bu zaferle bugün dünyadaki mazlum milletlerin, soydaşlarımızın, dindaşlarımızın ümidi olmaya devam ediyoruz. Bundan böyle darbelere hayır kültürünü ülkemizde yerleştirmiş olduk. Vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canını feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükran ve minnetle yad ediyorum.” dedi.

Yönetmenliğini İsmail Gülnar’ın yaptığı, Mehmet Dündar’ın yazdığı ve Nermin Bilgin’in sahne tasarımını yaptığı tek perdelik tiyatro oyunu izleyicilerini duygulandırdı.

Kurtuluş Savaşı esnasında ecdadımızın zor şartlar altında vatan için yaptığı fedakarlıkları anlatarak başlayan oyunda, daha sonra 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşanan olaylar ve yine milletimizin devleti ve vatanı için gözünü kırpmadan canını nasıl feda etmesi konusu işlendi.

Tiyatro gösterisinin bitmesiyle birlikte izleyiciler ayağa kalkarak oyuncuları dakikalarca alkışlayarak, sevgi gösterilerinde bulundu.

Sahneye çıkan Artvin Valisi Ömer Doğanay ise vatan ve millet sevgisini konu alan oyunu izlemeye gelenlere teşekkür ederek, başarılı bir oyun sergileyen tiyatro yönetmeni İsmail Gülnar başta olmak üzere oyuncuları tek tek tebrik etti.

Vali Doğanay, vatanı, milleti ve bayrağı uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diledi.

Vali Doğanay daha sonra günün anısına yönetmen İsmail Gülnar’a plaket takdim etti.

AVBM

Etiketler: » » »
Share
873 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?