logo

Artvin Ziraat Odası Projelerine Destek İstedi

14 Mayıs Çiftçiler günü münasebetiyle Artvin Ziraat Odası Başkanlığı açıklamalarda bulundu.

Artvin Ziraat Odası Başkanlığı 14 Mayıs Çiftçiler Günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal yaptığı açıklamada; “ Bir çoğumuzun malumu olduğu üzere 14 Mayıs günü Dünya’da ‘Dünya Çiftçiler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu günün insanlığa ülkemize ve tüm çiftçilere hayırlı olmasını temenni ederek sözlerime başlamak istiyorum. Ne yazık ki yukarıda ki temennilerimizin pek de gerçekleşmeyeceğini tahmin ediyoruz. Bu konuda ki karamsarlığımız ise Dünyada ki ülkemizde ki ve ilimizde ki gelişmelerden ileri gelmektedir. Dünya ‘ya baktığımızda gelişmiş ülkeler diye tanımlaya bileceğimiz devletler tarımsal gelişmelerini tamamlayıp daha sonra sanayi ve teknoloji alanlarında gelişmelerini sağlamışlardır. Aynı ülkeler bu durumu avantaja çevirip gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerin gelişmelerini engellemek ve kendi ürettikleri her türlü tarımsal ve sanayi ürününü bu ülkelere pazarlayarak bu  ülkelerin en azından yerinden saymalarını sağlamış ve gelişmelerini engellemişlerdir. Yani para kazanmak için bu ülkeleri bir sömürge durumuna düşürmüşlerdir.

Ülkemiz genelinde ise özellikle son 30,35 yıl da uygulanan politikalar nedeni ile çok büyük bir tarım alanı üretim dışına itilmiş ülkemiz dışarıdan tarım ürünü ithal eder duruma gelmiştir.78 milyonluk ülke nüfusunun 30 yaş altı gurupta ki insanların da fide ve fidan dikme toprağa tohum ekme becerisi yok denecek kadar azdır. Genç nüfusu bu halde olan bir ülkenin gelecekte tarımsal üretiminde ne kadar başarılı olabileceği tartışılmalıdır. Gelecekte ki savaşların gıda ve su üzerine olacağı dikkate alındığında ülkemizin bu savaşta ne kadar başarılı olacağı tartışma konusudur. Ülkemizde son yıllar da uygulanan politikalar nedeni ile 2 Trakya büyüklüğünde sulanabilir tarım arazisi ekilemez duruma gelmiştir. Konya dan daha küçük yüz ölçüme sahip olan Hollanda’nın 2014 yılı ihracatında ki tarım payının 120 milyar dolar olduğu göz önüne alınırsa durumun vahameti  daha iyi anlaşılır. Tarım sektörü ülkemizde hala en büyük istihdam alanıdır. İşletmelerin büyütülerek, toprak reformu yapılarak ,ürün planlaması yapılarak ve medeni kanunda ki miras hükümleri yeniden düzenlenerek tarım topraklarının bölünmesinin önüne geçilmesi, küçük arazilerin toplulaştırılarak karlı işletmelere dönüştürülmesi ve ülkenin ihtiyacına göre ekim dikim yapılması sağlanmalıdır. Tarımda sigorta sisteminin her ürün ve alan da geliştirilmesi ve primlerin düşürülmesi sağlanmalıdır. Bütçeden ayrılan tarım desteklemeleri en az iki katına çıkarılmalı ve gerçek üreticiye verilmelidir.40 bin lira değerinde ki bir araba ile 6 bin lira değerinde ki bir hayvanın sigorta pirimi aynıdır. Bu gibi yanlışların  düzeltilmesi gerekmektedir. İlimiz özelinde ise devletin yaptığı büyük barajlar ve su toplama rezerv alanları ile çevre yolları yapımından dolayı Artvin’in tarımsal alanları zarar görmüş en verimli toprakları bu alanlar içerisinde kalmış ve çiftçinin geliri azalarak hayatiyetini devam ettiremeyecek duruma gelmiştir. Çiftçimize bir nebze olsun yardımcı olabilmek amacı ile Odamızca özellikle arıcılık konusun da bir çok proje geliştirilmiş fakat gerek devletten ve gerekse özel sekterden birçok talebimiz olmasına rağmen bu projelere kaynak bulunamamıştır. Siyasetin çok sıcak olduğu bu günlerde tüm siyasi partilere ve milletvekili adaylarına bu projelerimize kaynak bulunması amacı ile destek olmalarını talep ediyoruz.

Sözlerime son verirken 14 Mayıs Çiftçiler gününün tüm Dünya ya insanlık alemine ülkemize ve özelde de Artvin çiftçisine hayırlı ve bol kazançlar dileyerek bitirmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Share
444 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?