logo

Artvin Yılda 2.4 Milyon Turisti Ağırlıyor

Uluslararası araştırma şirketi “Euromonitor International” tarafından hazırlanan, “Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent” sıralamasında Türkiye’de aralarında Artvin’in de bulunduğu dört şehir yer aldı.

Londra’da düzenlenen Dünya Turizm Fuarı çerçevesinde “Euromonitor International” Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kenti açıkladı. Bu sıralamada  Türkiye’den İstanbul, Antalya, Edirne ve Artvin,  yer aldı. İlk üç sırayı Hong Kong, Tayland’ın başkenti Bangkong ve İngiltere’nin başkenti Londra oluşturdu.

2016’da yapılan ve en az 24 saatlik konaklamayı içeren ziyaretlerin baz alınarak hazırlandığı listede, İstanbul da 9 milyon 174 kişiyle 15’inci sırada yer aldı. Listede 29’uncu sıraya 6,1 milyon turistle Antalya, 68’inci sıraya 2,8 milyon turistle Edirne, 85’inci sıraya da 2.4 milyon turistle Artvin yerleşti.

Bu arada rapordaki öngörülere göre de 2020 yılında İstanbul’u 9,5 milyon, Antalya’yı 7 milyon, Edirne’yi 3 milyon ve Artvin’i de 2,8 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; “Artvin’imiz için Türkiye’nin İsviçre’si benzetmesi yapılıyordu. Biz diyorduk ki bundan sonra oralar anlatılırken Artvin’e benzetilecektir. Artvin, her geçen gün gerek Türkiye’de gerek dünyada popülaritesi artan iller arasında yer alıyor. Daha önce gezip görülmesi gereken 100 ilden biri olduğunu açıklanmıştı, şimdi de 2,4 milyon ile en çok ziyaret edilen 100 şehir arasına girdi. Şirketin öngörülerine göre 2020 yılında Artvin’e 2,8 milyon turistin geleceğini tahmin ediliyor. Euromonitor International araştırmasında Artvin Dünyada en çok ziyaret edilen 85. il oldu. Bu bizim turizm algımızı ve bundan sonraki gideceğimiz yolu gösteriyor.

Biliyorsunuz ki ülkemizde de en yaşanabilir şehirlerarasında 6. Sırada yer aldı. Buda bizim için yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru olduğunun göstergesidir. Bir şeye çok üzüldük güvenlik açısından 1. sıradaydık bugün 10. sıraya geriledik. Çeşitli bahanelerle şehirde huzursuzluk yaratmaya çalışanlara buradan duyurulur getirdiğiniz nokta 1.’likten 10.’luk. Bu şehirde belediyemizle hükümetimizle siyasilerimizle hangi partiden olursa olsun halkımızla birlikte aynı noktaya parmak bastığımız müddetçe Artvin, Türkiye’de de Dünya’da da bir yıldız olma yolunda hızla devam ediyor.

Çok mutluyuz Artvin Türkiye’de yaşanabilir kent seçildi. Artvin’de kendi çapımızdaydık ama artık bu çapı aştık hele hele kafkasör turizm yatırım alanlarına girmesiyle; hedefimizi Türkiye’de yaşanabilir şehirlerarasında ilk 3’e girme olarak belirledik. Dünya’da en çok turistin uğradığı kent sıralamalarında 80’lerden 50’lere 40’lara neden gelmeyelim.

Burası bir cennet burada bir hazine var bu hazineyi kırmadan dökmeden sürdürülebilir bir turizm yaşanabilir bir kent yapma uğrunda çalışıyoruz ve bu neticede turizm sloganımızı yeniden söylüyorum ‘Taşkın Kalabalıkları Değil Seçkin Misafileri Artvin’imize Bekliyoruz.’ ”dedi.

“Artvin’imizin, turizm kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini, bu istatistiklerle daha iyi görüyoruz. Artvin’imizin bakir coğrafyasını bozmadan şehrimize gelen turistlerin konaklama sürelerini artırmak için çalışmalara başladık. Artvin’e gelen turistler daha iyi hizmet verebilmek içinrestoranından oteline personel sayısına bakılmaksızın karşılama uğurlama sipariş alma rezervasyon alma gibi konularda yerinde eğitim vererek daha kalifiye bir hizmetle bir gelen turistin bir daha gelmesine sağlayacağız. Turizm master planımıza sadık kalarak bu coğrafyanın özelliğini bozmadan butik otelle inşa ederek gelen turistlerin günlerini dolu dolu geçireceği paket turlar düzenleyerek turistin Artvin’de konaklama süresini artıracağız. Artvin her şeyin en iyisine laiktir.”dedi.

( Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü )

Share
476 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?