logo

Artvin Yeni Yıla Karla Girdi

Kar Hem Eziyet Hem De Keyif Getirdi

Artvin 2016 yılına karla girerken, kar Artvin’de hem eziyet hem de keyif getirdi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

2016 yılının ilk günlerinde başta Arhavi-Hopa-Borçka olmak üzere tüm ilçelerde ve şehir merkezinde kar kalınlığı 10 santimetre ile 1 metre arasında değişirken, il genelinde 150’nin üzerinde köy yolu ulaşıma kapandı. Artvin-Ardahan yolu SaharaGeçidi kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanırken, Artvin-Rize karayolu Hopa Dağı Cankurtaran Geçidi’nde ise zincirsiz araçların geçişine izin verilmedi. İl genelinde kar ulaşımı olumsuz etkilerken, karın yağışından dolayı eğlenenlerde vardı. Çocuklar başta olmak üzere kardan eğlenen vatandaşlar birbirlerine şaka yapmaktan da kaçınmazlarken, Arhavi ilçesinde Fındık adlı küçük köpeğinde yer yer yarım metreyi aşan karların içindeki oyunu da görülmeye değerdi.

2016 Karla Geldi

Artvin 2016 yılına adeta karla girdi. 2015’in son saatlerinde başlayan kar yağışı 2016’ya girdiğimiz ilk anlarda özellikle Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde yoğun kar yağışı ile devam etti. Kısa sürede tüm il genelinde etkisini gösteren yoğun kar yağışı tüm ilçeleri adeta karla kapladı. 2016 yılına karla giren vatandaşların yeni yıl coşkusu kar ile birlikte ikiye katlanırken, kar yağışı ile birlikte 2016 yılının ilk saatlerini görüntüleyen vatandaşlar sosyal medyada adeta kar görüntü paylaşım rekorları kırdılar. Kar yağışı 1 Ocak 2016 Cuma ve 2 Ocak 2016 Cumartesi günü sabah saatlerine kadar yoğun bir şekilde sürdü. Kar yağışı nedeniyle birçok ilçede ulaşım güçlükle sağlanırken, köy yollarının büyük bir bölümünün ise yolları ulaşıma kapandı. Artvin İl Özel İdare ekipleri, Karayolları Ekipleri, il ve ilçe belediyeleri, Çoruh Epsaş ve Artvin Telekom ekipleri kar nedeniyle yoğun mesai harcarlarken, 112 acil servis ise araçlarına zincir takarak vatandaşlara acil durumlarda zincirli hizmet verdi. Kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, kar kalınlığının bir metreyi aştığı yüksek bölgelerde ise kar adeta esaret getirmiş oldu. Yüksek kesimlerde yolda kalan araçlar, vatandaşlarla iple çekilen minibüsler ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bazı hayvanlar yüksek köylerde mahsur kalırlarken, çobanlar hayvanlarını mahsur kaldıkları bölgelerde kurtarmak için yoğun gayret gösterdiler. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan şoförler ise araçlarına kara saplarken, kar nedeniyle ulaşımdan sağlığa, spordan kültüre kadar birçok alanda olumsuzluklar yaşandı. Maçlar tatil edildi, kültürel faaliyetler ertelendi.

Artvin’de 150 Köy Yolu Ve Birçok Karayolu Ulaşıma Kapandı

Artvin Merkez başta olmak üzere tüm ilçelerde yoğun kar yağışı nedeniyle il adeta beyaza büründü. İl genelinde 150 köy yolu ulaşıma kapanırken, Şavşat, Hopa, Borçka ve Artvin Merkez’de kapanan 150 köy yolunun ulaşıma açılması için yoğun gayret sarf ediliyor.

Cankurtaran Büyük Araçlara Kapalı

Artvin-Rize Karayolu Hopa Dağı Cankurtaran mevkiinde ise ulaşım sık sık kapandı. Kar yağışının en çok etkili olduğu bu güzergâhta zaman zaman ulaşım tamamen dururken, trafiğin açılması için karayolları ekipleri yoğun gayret gösterdiler. Yolda kalan araçlar çekiciler aracılığıyla çekilirken, kar yağışının etkisini arttırdığı saatlerde bölgeye daha fazla araç gönderilmeyerek mahsur kalan araç sayısı azaltılmaya çalışıldı. Cankurtaran bölgesinde bir vatandaş kar lastiksiz ve zincirsiz olarak Cankurtaran’ı geçmeye çalışan araç sürücülerine adeta isyan ederken, Cankurtaran’da trafiğin kesilmesinin en büyük sebebi ise duyarsız araç sürücüleri oldular.

Öte yandan Artvin-Ardahan Karayolu Şavşat ilçesi Sahara Dağı geçidi de kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Ulaşıma kapanan bu yol uzun süre ulaşıma kapalı kalırken, il genelinde ulaşıma kapalı köy sayısı ise 150’yi geçti. İl Özel İdare ekipleri kapanan köy yollarını yeniden ulaşıma açmak için yoğun gayret gösterdi.

Artvin Çoruh EDAŞ’tan açıklama

Artvin’de Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından kar yağışının oluşturduğu olumsuz etkiler hakkında açıklamada bulunurken, kar yağışı nedeniyle elektrik dağıtım hizmetlerinde aksaklık yaşanmaması için ekiplerin 7/24 çalıştığı belirtildi. Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere Ülkemiz ve Bölgemiz genelinde Perşembe gününden itibaren başlayan yoğun kar yağışı ve olumsuz hava muhalefeti nedeniyle enerji nakil hatlarımızda arızalar meydana gelmektedir. Gerek olumsuz hava şartları gerekse kapalı köy yolları nedeniyle ekiplerimizce arıza mahallerine ulaşmakta güçlükler yaşanmaktadır.

İl Valiliği, İlçe Kaymakamlığı ve Belediyelerle koordinasyon kurularak çalışmalara devam edilmektedir. İl Müdürlüklerimizde de Kriz Masaları oluşturulmuştur. İhbar ve taleplerinizi 24 saat görevde olan Çağrı Merkezimize 444 9 186 iletebilirsiniz. Tüm imkânlar seferber edilerek 24 saat aralıksız çalışmalarımız devam etmektedir. Oluşturulan kriz merkezleri ile gelişmeler anında takip edilip değerlendirilerek nakil hatlarımız öncelikli olmak kaydıyla oluşan arızalara teknik ekiplerimizce en kısa süre içerisinde müdahale edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Kar Yağışı Nedeniyle Eğlenenlerde Oldukça Fazla Oldu

Kar yağışı nedeniyle Artvin’de sadece eziyet çekilmedi. Kar yağışı beraberinde eğlenceyi de beraberinde getirdi. Kar yağışı ile adeta sokaklar akın eden vatandaşlar gönüllerince eğlendiler. Başta çocuklar olmak üzere kar ile birlikte eğlenen vatandaşlar karın coşkusunu doyasıya yaşadılar. Çocuklar kar yağışının durup buzun ortaya çıkması ile birlikte kayak malzemelerini alan çocuklar karın keyfini kayarak çıkardılar. Kayak bulamayan çocuklar ise ellerine aldıkları poşetlerle karda kaymaya çalışırken ortaya ilginç görüntüler çıktı. 3 günlük yeni yıl tatilini kar yağışı ile birlikte doyasıya yaşayan çocuklar, kardan adamlar yapmaktan ve kar topu oynamaktan geriye kalmadılar.

Kar Şakaları Revaçtaydı

Artvin’de kar aynı zamanda eğlence demektir. Kar yağışı ile kendilerini sokağa atan genç yaşlı herkes kendince eğlendi. Kimi kar topu oynadı, kimi poşet ile kaydı. Kimi büyük kar kütlelerini arkadaşlarına fırlattı kimi ise arkadaşlarını alıp kara tepti. Kar şakalarının yoğun şekilde gerçekleştirildiği kar eğlenceleri sosyal medya da ise adeta paylaşım rekorları kırdı. Sosyal medyada en çok paylaşılan kar şakası ise Artvin Eşraflarından Turgut Bakır’ın arkadaşları tarafından kara tepilme görüntüsü oldu.

Fındığın, Karla İmtihanı

Artvin Arhavi’de Yalın Balta adlı vatandaşa ait Fındık adındaki küçük köpekte henüz bir yaşında olduğu için ilk kez karla karşılaştı. Kış aylarında Artvin’in en az kar yağışının yağdığı ilçe olan Arhavi’de 20 santimetre kar ile karşılaşan Fındık, karın keyfine varmak için yoğun gayret gösterdi. Fındık kar içerisinde hoplayıp zıplarken zaman zaman kar birikintisi altında kayboldu. Sahibi tarafından bu eğlenceli anlar görüntülenirken, kar kütlesinde yürümeye çalışan Fındık’ın görüntüleri de paylaşım rekorları kırdı.

Yeşil Artvin Derneği Yeni Yıla Cerattepe’de Girdi

Yeni yıla karla giren Artvin’de bir başka detay ise Yeşil Artvin Derneği ile ilgiliydi. Yeşil Artvin Derneği, Cerattepe’deki maden mücadelesini nöbet ile sürdürürken, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve yönetim kurulu üyeleri ise yeni yıla Cerattepe’de girdiler. Cerattepe’de sabahlayan Yeşil Artvin Derneği üyeleri, karla kaplanan Cerattepe sabahının keyfine de doyasıya vardılar.

Artvin Kış Aylarında Bir Başka Güzel

Artvin 4 mevsim bir başka güzel oluyor. Coğrafyası haşin olmasına karşın doğası ile ülkemizin en nadide bölgelerinin başında gelen Artvin kış aylarında da farklı güzellikleriyle yine ön plana çıkıyor. Bembeyaz örtüyle kaplanan Artvin’in doğası doğa tutkunları tarafından çekilen fotoğraf ve görüntüler sosyal medyada paylaşılırken, paylaşılan fotoğraf ve görüntüler ise sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı. Artvin’in doğasının güzellikleri beyaz ile çok daha güzelleşirken, binlerce Artvinli sosyal medyadaki profil resimlerini ise Artvin’in karla kaplı fotoğrafları ile süslediler.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
881 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?