logo

Artvin Yapılan Hizmetlerle Ak Patinin Kalesi Oldu


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Artvin   gerek  genel seçimlerde  gerek yerel seçimlerde hep  solun kalesi olarak bilinirdi. Ta ki  2014 yerel seçimlerde  sekiz belediyenin yedisini Ak Parti alana kadar. Genel seçimlerde ise Ak Parti kurulduğu tarihten itibaren Artvin de oyunu her seçimde artırarak bugün Artvin in kalesi konumuna geldi. İlk Genel seçimlerde ( 2002 )  Artvin de 2. Parti olan Ak Parti 23.979 oy almış, CHP ise 26.243 oy alarak 1. Parti olmuştu. Ancak 2011 son Genel seçimlerde Ak Parti 48.769 oy alarak Artvin tarihinde rekor oyla birinci parti, CHP ise  37.180 oy alarak ve 11.589 of fark yiyerek ikinci parti oldu. Yerel seçimlerde sekiz belediyeden  yedisini kaybetmiş , genel seçimlerde ise  Ak Partiden büyük fark yemiş CHP artık Artvin de kalesini kaybetti.

Bu matematiksel sonuçlar  şu anlama geliyor. Ak Parti yaptığı hizmetlerle  Artvin de halkın  teveccühünü kazanarak birinci parti oldu. 7 haziranda 2015  genel seçimlerinde  2-0  yapmaya  hazırlanıyor.

Ak parti milletvekili adayları İsrafil KIŞLA –Vedat KİBA  ve  İl Başkan  Erkan BALTA tüm teşkilatları ile gece gündüz demeden  Artvin için canla başla  seçim çalışmalarını sürdürüyorlar. Milletvekili  İsrafil Kışla 24. Dönemde çok başarılı bir  siyasi aktördür ve Artvin e devrim niteliğinde hizmetler kazandırmıştır. Bunun için  ikinci kez aday gösterilmiştir. Vedat Kibar ise  genç dinamik  birikimli ve yerel yönetimlerdeki tecrübesini genele  aktarma adına   aday gösterilmiş olup  seçilmesi ile  birlikte Artvin e İsrafil Kışla ile  uyumlu çalışmalar yapacak kanaati hakimdir. Erkan Balta ise İl başkanlığı dönemlerinde tüm teşkilatları ile  Ak Partinin trendini hep yukarılara  çeken  7 belediyeyi alan çalışkan  başarılı bir  aktördür.

Ak Partideki bu uyum , ahenk  ve  yapılan hizmetler bu seçimde Ak Partinin 2-0 için   önemli bir faktör olacaktır.Zira Artvinli seçmenler de  tercihini 7 Haziranda hem genel hem de yerel hizmetlerin devamı ve istikrar için Ak Partiden yana kullanacak  kanaati  hakimdir.

Rasyonel bakışla ,  bu seçimlerde Ak Patinin 2. Sıra adayı Vedat kibar ile CHP 1. Sıra adayı Uğur Bayraktutan mebus olmak için  yarışacak .Bunun için Ak Parti bu seçimlerde tekrar tek başına iktidara gelmek için  yaptığı  devrim niteliğindeki hizmetlerini  ve yapacağı hizmetleri kapı kapı dolaşıp halka anlatıyor. Muhalefet partileri ise  tek başlarına iktidara gelemeyeceklerini bilerek  koalisyon kurma hesapları için halktan destek istemektedirler. Seçmen ise  koalisyon hesabı  yapan muhalefet   milletvekili adaylarını meclise göndermenin bir anlamı olmadığını düşünerek  oy kullanacağını düşünüyor.

Velhasıl  Artvinli seçmen  sorumlu davranıp gerek Artvin in gerekse Türkiye nin kazanımlarını  göz önüne alarak ve akli selimle  davranıp Yeni Türkiye nin inşası için tercihini Ak Partiden yana kullanacak.

Etiketler:
Share
636 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?
#

Artvin Yapılan Hizmetlerle Ak Patinin Kalesi Oldu” için 1 yorum

 1. […] Artvin Yapılan Hizmetlerle Ak Patinin Kalesi Oldu […]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvinliler Olarak Kadir Topbaş ve Faruk Çelik’e Büyük Vefasızlık Yaptık

  16 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bu yazıyı yazarken çok düşündüm. Yazıyı yazıp yazmama noktasında kararsız kaldım ancak kendimi vefasızlar arasında görmediğim için bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Ben vefasızlığı kabullenemiyorum. Bu sebeple belki bir hatırlatma olur, belki biraz bu iki değerimize ve yazımda yine adından bahsedeceğim Müsteşar Nusret Yazıcı’ya karşı hemşerilerimiz tarafından birazcık da olsa vefa gösterilmesine vesile olur diye bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Değerli okurlarım, benim 1996’lı yıllardan sonra gerek insani gerekse de siyasi olarak Ar...
 • Merdi Kıpti Şecaat Arzederken Sirkatin Söyler

  16 Kasım 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Çingenenin merdi, kendini överken hırsızlığını söyler başka bir deyişle Mert Çingene hırsızlığıyla övünür, demektir. Çingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler. Aslında sözün aslı ''Şecaat arz ederken merdikıpti sirkatin söyler.''dir. "Şecaat arzederken merd-i kıbtî sirkatin söyler" sözünün geçtiği ve Koca Mehmed Ragıp Paşa'ya ait olan beyit aşağıdaki gibidir: “Miyân-ı güft ü gûda bed-meniş îhâm eder kubhun Şecâ'at arz ederken Merd-i Kıbtî sirkatin söyler”  18.yüzyıl Osmanlı sadrazamlarından Koca Mehmet Ragıp...
 • Başkan Kocatepe, O Tepkiye Sessiz Kalamadı ve Yanıt Verdi

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, o tepkilere sessiz kalamadı. Ve yanıt verdi. Bu yanıtı sosyal medyadan verirken ben bu yanıtı köşe yazıma taşımak istedim. Konu Artvin’in gündemine AK Partili Belediye döneminde giren yürüyen merdiven kurulması fikri hatırlarım ilk olarak 3 seçim önce Bağımsız Türkiye Partili Belediye Başkan Adayı Nuri Keskin döneminde girmişti. O dönem çok uçuk bir fikir gibi görünen proje AK Parti Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe tarafından da 30 Mart 2014 seçimleri öncesindeki vaat kitaplarına yerleştir...
 • Yoksa Siz Aziz Nesin’e mi İnandınız ?

  15 Kasım 2017 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH'a hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Bazen kendimi kaybedercesine düşüncelere dalıyorum. Yazdığım bütün yazıların yarın “HAKK’ın” divanında karşıma çıkacağını bilerek kelimelerimi seçerek yazmaya özen gösteriyorum. 4 yılı aşkın süren köşe yazarlığı yaşamımda şahıslar adını kulanıp topluma hedef göstermemem bu yüzdendir. Bir tek kalp bile kırmamaya özen gösteriyorum. Yoksa incilmişliğim ve kırılmışlığım çok… özellikle kadir, değer ve kıymet bilmeyenleri gördükten sonra herşeyden soğur oldum. ALLAH nasip ...