logo

Artvin Yapılan Hizmetlerle Ak Patinin Kalesi Oldu


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Artvin   gerek  genel seçimlerde  gerek yerel seçimlerde hep  solun kalesi olarak bilinirdi. Ta ki  2014 yerel seçimlerde  sekiz belediyenin yedisini Ak Parti alana kadar. Genel seçimlerde ise Ak Parti kurulduğu tarihten itibaren Artvin de oyunu her seçimde artırarak bugün Artvin in kalesi konumuna geldi. İlk Genel seçimlerde ( 2002 )  Artvin de 2. Parti olan Ak Parti 23.979 oy almış, CHP ise 26.243 oy alarak 1. Parti olmuştu. Ancak 2011 son Genel seçimlerde Ak Parti 48.769 oy alarak Artvin tarihinde rekor oyla birinci parti, CHP ise  37.180 oy alarak ve 11.589 of fark yiyerek ikinci parti oldu. Yerel seçimlerde sekiz belediyeden  yedisini kaybetmiş , genel seçimlerde ise  Ak Partiden büyük fark yemiş CHP artık Artvin de kalesini kaybetti.

Bu matematiksel sonuçlar  şu anlama geliyor. Ak Parti yaptığı hizmetlerle  Artvin de halkın  teveccühünü kazanarak birinci parti oldu. 7 haziranda 2015  genel seçimlerinde  2-0  yapmaya  hazırlanıyor.

Ak parti milletvekili adayları İsrafil KIŞLA –Vedat KİBA  ve  İl Başkan  Erkan BALTA tüm teşkilatları ile gece gündüz demeden  Artvin için canla başla  seçim çalışmalarını sürdürüyorlar. Milletvekili  İsrafil Kışla 24. Dönemde çok başarılı bir  siyasi aktördür ve Artvin e devrim niteliğinde hizmetler kazandırmıştır. Bunun için  ikinci kez aday gösterilmiştir. Vedat Kibar ise  genç dinamik  birikimli ve yerel yönetimlerdeki tecrübesini genele  aktarma adına   aday gösterilmiş olup  seçilmesi ile  birlikte Artvin e İsrafil Kışla ile  uyumlu çalışmalar yapacak kanaati hakimdir. Erkan Balta ise İl başkanlığı dönemlerinde tüm teşkilatları ile  Ak Partinin trendini hep yukarılara  çeken  7 belediyeyi alan çalışkan  başarılı bir  aktördür.

Ak Partideki bu uyum , ahenk  ve  yapılan hizmetler bu seçimde Ak Partinin 2-0 için   önemli bir faktör olacaktır.Zira Artvinli seçmenler de  tercihini 7 Haziranda hem genel hem de yerel hizmetlerin devamı ve istikrar için Ak Partiden yana kullanacak  kanaati  hakimdir.

Rasyonel bakışla ,  bu seçimlerde Ak Patinin 2. Sıra adayı Vedat kibar ile CHP 1. Sıra adayı Uğur Bayraktutan mebus olmak için  yarışacak .Bunun için Ak Parti bu seçimlerde tekrar tek başına iktidara gelmek için  yaptığı  devrim niteliğindeki hizmetlerini  ve yapacağı hizmetleri kapı kapı dolaşıp halka anlatıyor. Muhalefet partileri ise  tek başlarına iktidara gelemeyeceklerini bilerek  koalisyon kurma hesapları için halktan destek istemektedirler. Seçmen ise  koalisyon hesabı  yapan muhalefet   milletvekili adaylarını meclise göndermenin bir anlamı olmadığını düşünerek  oy kullanacağını düşünüyor.

Velhasıl  Artvinli seçmen  sorumlu davranıp gerek Artvin in gerekse Türkiye nin kazanımlarını  göz önüne alarak ve akli selimle  davranıp Yeni Türkiye nin inşası için tercihini Ak Partiden yana kullanacak.

Etiketler:
Share
814 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?
#

Artvin Yapılan Hizmetlerle Ak Patinin Kalesi Oldu” için 1 yorum

 1. […] Artvin Yapılan Hizmetlerle Ak Patinin Kalesi Oldu […]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çeleng

  25 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Farsça çēlān چيلان  "demirden yapılan her türlü alet ve edevat" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Farsça çiling veya çiring چلنگ/چرنگ  "demirin demire çarpma sesi" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Türkçe çalmak/çelmek (demir dövmek) fiilinden türemiş, ya da Türkçe kökenli olup Farsça üzerinden geri-alıntılanmış olması mümkündür. Eskiden kadınların süs için başlarına taktıkları mücevher veya madenlerden yapılmış sorguç. Halka şeklinde çiçek veya yapraklı dal demeti. Çelenk, aslınd...
 • Sultan İbrahim Deli miydi?

  24 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Meşrutiyet devrinden (1908) sonra Osmanlı tarihi üzerine yazıp çizenler Sultan İbrahim’e bir “deli” sıfatı takmışlardır ki, bugün tereddütsüz, büyük iftiradır diyebiliriz. Tarihçiler, Padişah’ın buhranlı bir hayat geçirdiğinde hemfikirdir. I. Mustafa’ya söylenen, hafif akıllılık gibi tabirler, bu Sultan hakkında kullanılmamıştır. Güvenilir Osmanlı kaynaklarında şahsına yönelik “deli” nitelemesi zikredilmemiştir. 20. yüzyıl başlarında, özellikle Cumhuriyet Dönemi’nde kaleme alınan bazı kaynaklarda, Osmanlı düşmanlığının tesiriyle bu lakap kast...
 • Keltler

  23 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kelt kelimesi ilk kez Yunanlı tarihçi Hecataeus tarafından M.Ö. 517 yılında yunan mitolojilerinde geçmektedir. Kelt kelimesi; cesur, savaşçı, erdemli anlamına gelmektedir.  “Keltler” hem antik hem de modern zamanlarda gelişim göstermiş bir halk olarak bilinmektedir. Keltler, etnik bir grup olmaktan çok, ortak bir yaşam biçimini paylaşan insanlardı. M.Ö 2000 yıllarında Keltler, anavatanları olan Orta Avrupadan göç etmişlerdir. Çoğu İspanya,Galya ve Britanya adalarına yerleşmiştir. Kanıtların gösterdiği üzere Keltler Avrupa kıtası üzerinde ...
 • İstismar

  20 Haziran 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  İstismar, semereden gelir. Semere; ürün, meyve, mal, kazanç için kullanılan güzel manaya sahip bir kavramdır. İstismar; semere almak, semere elde etmeyi istemek manasındadır. Semere, fayda üretme olgusunu, sonuçta elde edilen bir verimi ifade eder ve olumlu bir anlam alanı oluşturur. İstismara dönüştüğünde anlam alanı birden olumsuzlaşır. Semeredeki verim ve fayda, istismarda üretene dönük, kurgulayıcının yararına dönük hale gelir; üretenine fayda ama başkasına zarar veren bir kavramsallaştırmaya kapı aralar, doğrudan bireysel yarar ve çıkar ...