logo

Artvin Yapılan Hizmetlerle Ak Patinin Kalesi Oldu


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Artvin   gerek  genel seçimlerde  gerek yerel seçimlerde hep  solun kalesi olarak bilinirdi. Ta ki  2014 yerel seçimlerde  sekiz belediyenin yedisini Ak Parti alana kadar. Genel seçimlerde ise Ak Parti kurulduğu tarihten itibaren Artvin de oyunu her seçimde artırarak bugün Artvin in kalesi konumuna geldi. İlk Genel seçimlerde ( 2002 )  Artvin de 2. Parti olan Ak Parti 23.979 oy almış, CHP ise 26.243 oy alarak 1. Parti olmuştu. Ancak 2011 son Genel seçimlerde Ak Parti 48.769 oy alarak Artvin tarihinde rekor oyla birinci parti, CHP ise  37.180 oy alarak ve 11.589 of fark yiyerek ikinci parti oldu. Yerel seçimlerde sekiz belediyeden  yedisini kaybetmiş , genel seçimlerde ise  Ak Partiden büyük fark yemiş CHP artık Artvin de kalesini kaybetti.

Bu matematiksel sonuçlar  şu anlama geliyor. Ak Parti yaptığı hizmetlerle  Artvin de halkın  teveccühünü kazanarak birinci parti oldu. 7 haziranda 2015  genel seçimlerinde  2-0  yapmaya  hazırlanıyor.

Ak parti milletvekili adayları İsrafil KIŞLA –Vedat KİBA  ve  İl Başkan  Erkan BALTA tüm teşkilatları ile gece gündüz demeden  Artvin için canla başla  seçim çalışmalarını sürdürüyorlar. Milletvekili  İsrafil Kışla 24. Dönemde çok başarılı bir  siyasi aktördür ve Artvin e devrim niteliğinde hizmetler kazandırmıştır. Bunun için  ikinci kez aday gösterilmiştir. Vedat Kibar ise  genç dinamik  birikimli ve yerel yönetimlerdeki tecrübesini genele  aktarma adına   aday gösterilmiş olup  seçilmesi ile  birlikte Artvin e İsrafil Kışla ile  uyumlu çalışmalar yapacak kanaati hakimdir. Erkan Balta ise İl başkanlığı dönemlerinde tüm teşkilatları ile  Ak Partinin trendini hep yukarılara  çeken  7 belediyeyi alan çalışkan  başarılı bir  aktördür.

Ak Partideki bu uyum , ahenk  ve  yapılan hizmetler bu seçimde Ak Partinin 2-0 için   önemli bir faktör olacaktır.Zira Artvinli seçmenler de  tercihini 7 Haziranda hem genel hem de yerel hizmetlerin devamı ve istikrar için Ak Partiden yana kullanacak  kanaati  hakimdir.

Rasyonel bakışla ,  bu seçimlerde Ak Patinin 2. Sıra adayı Vedat kibar ile CHP 1. Sıra adayı Uğur Bayraktutan mebus olmak için  yarışacak .Bunun için Ak Parti bu seçimlerde tekrar tek başına iktidara gelmek için  yaptığı  devrim niteliğindeki hizmetlerini  ve yapacağı hizmetleri kapı kapı dolaşıp halka anlatıyor. Muhalefet partileri ise  tek başlarına iktidara gelemeyeceklerini bilerek  koalisyon kurma hesapları için halktan destek istemektedirler. Seçmen ise  koalisyon hesabı  yapan muhalefet   milletvekili adaylarını meclise göndermenin bir anlamı olmadığını düşünerek  oy kullanacağını düşünüyor.

Velhasıl  Artvinli seçmen  sorumlu davranıp gerek Artvin in gerekse Türkiye nin kazanımlarını  göz önüne alarak ve akli selimle  davranıp Yeni Türkiye nin inşası için tercihini Ak Partiden yana kullanacak.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?
#

Artvin Yapılan Hizmetlerle Ak Patinin Kalesi Oldu” için 1 yorum

 1. […] Artvin Yapılan Hizmetlerle Ak Patinin Kalesi Oldu […]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Her İnsan Ülkesi İçin Hem Aslan Hem Tilki Olmalıdır

  25 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Bu bağlamda aklımıza gelen birkaç maddeyi yazalım Öncelikle “Aslan ol kurtları korkutasın, tilki ol tuzakları sezesin” Kurtlar her zaman olacaktır. Aslan olmadan kurtları korkutamazsın. Sadece aslan olanlar hiç iktidar olamamıştır. Ne kendi işinde Nede ülke yönetiminde Tilki olmadan tuzakları sezemezsin. Her insana bir tilki lazımdır. Birden fazla tilki olursa kuyrukları kısa devre yapabilir. Kendine ve insanlığa faydalı olmanın ötesindeki planlar başkalarını sömürmeye yöneliktir. Sömürmekte, sömürülmeye müsait hal...
 • Sünnilikte Halife eleştirilebilir fakat Şiilikte İmam eleştirilemez

  25 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Sünnilikte Hilafet Görüşü Halifelik, beşeri bir makamdır, ilahi bir makam değildir. Varlık sebebi, İslâm dinini beşere/insanlara uygulamak ve insanlar arasında yaymaktır. Halifelik, nübüvvetten kesinlikle ayrı ve farklıdır. Nübüvvet ve risalet makamı halifelik makamından farklıdır. Nübüvvet ilahi bir makamdır. Allah bu makamı dilediğine verir. Halifelik ise beşeri bir makamdır. Müslümanlar bu makama getirmek için diledikleri kimselere biat ederler. Müslümanlar aralarında diledikleri kimseleri başlarına halife yaparlar. Şiilik...
 • İslami Yönetime muhalefet İslam’a muhalefet değildir

  24 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Muhalefetin bugünkü anlamı Arapçada “muhalefet” olarak değil “muaraza” olarak ifade edilmektedir. Güncel dilimizde muhalefet dediğimiz şey aslında muarazadır. Muhalefet kelimesinin asli anlamı görüş ayrılığıdır. Bu da İslam’da normal karşılanan husustur. Allah’a muhalefet asla onaylanmaz. Ancak Allah’ın sözünün anlaşılması esnasında yaşanan görüş ayrılıklarına dönük bir vurgu yoktur. Hz. Ömer evliliği kolaylaştırmak, erkeklerin yükünü hafifletmek gibi çeşitli nedenlerle evlenilecek kadına verilecek mihrin miktarını 400 dirhemle ...
 • Artvin Belediyesi’nden Hayırsız Ada köpek katliamının günahını affettirecek bir icraat

  24 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    "Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi" Artvin Belediyesi sona yaklaşan bu projesini sosyal medya hesabından paylaşmış. Artvin adına sevindirici bir icraat. Artvin ölçülerine göre büyük bir proje. Bu projenin oy kaygısıyla yapıldığını düşünmüyorum, tamamen insani bir proje. Maalesef tarihimizde köpek katliamları var. İstanbul köpekleri ilk toplu sürgünlerinden birini 19. yy’ın ilk çeyreğinde İkinci Mahmud zamanında yaşamış. Hükümdar İstanbul'da ne kadar köpek varsa yakalanıp adaya gönderilmesini buyurunca birkaç gün boyu...