logo

Artvin Valisi Maksadını Aştı mı?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin belki kendi değilse de gündemi ile sıcak bir yaza girdi. Önce seçimler, ardından Kafkasör Festivali ve ardından da Cerattepe’deki maden konusu. Yani ciddi anlamda sıcak bir gündem ile yaşamımızı sürdürüyoruz.

Geçen sayı Cerattepe konusunda yaşanan gelişmelerden bahsetmiştim ve bu sayıda da devam edeceğim. Tabi ki kendi düşüncelerime yer vereceğim ancak öncelikle Cerattepe olayında Kafkasör’de yaşanan gelişmeler, makinelerin Kafkasör’e çıkartılması ve Kafkasör’de yolunun kesilmesi ve daha sonra yaşanan gelişmeler ile aşağıya yeniden indirilmesi konusunda Artvin Valisi Kemal Cirit adeta hedef tahtasına konuldu. Rüşvetçiliğinden maksadını aşmasına kadar bir çok konuda eleştirilen isim oldu. Bu eleştiriler sadece Artvin’de değil Artvin dışından da geldi. Başta solun uç medyası olmak üzere ulusal medyanın bir bölümü Vali Kemal Cirit’i suçlayan tarzda haber ve başlıklar yayınladılar.

Bu 3 soruya yanıt arayalım. Olayın genelinde Vali Kemal Cirit maksadını aşmış mıdır? Yoksa üzerine düşen görevleri yerine getirmiş midir? Yada Maden karşıtı olanları korumuş mudur?

Son ihtimali bir çok kişi sormamaktadır ama ben son soruyu yine sona koyarak ilk sorudan başlayarak cevaplandırmak istiyorum. Öncelikle belirtelim ki Vali Kemal Cirit, atandığı ilk günden beri ilimiz adına nadir hatalar yapan bir bürokrat oldu. Hatta bugün kendisini ağır şekilde eleştiren kişiler tarafından da oldukça beğenilen bir bürokrat oldu. Halk ile kurduğu diyalog, sıcak ilişki, samimiyet ve sevecenliği ile herkesimin beğenisi kazandı. Çalışkanlığı, dürüstlüğü ve vatan perverliğinden kimse şüphe etmediği gibi ilimiz adına iyi niyetli olması noktasında da şüphe uyandıran tek bir harekete dahi müsaade etmemiştir. Yeri gelmiş İstanbul’a gitmiş, yeri gelmiş Ankara’da olmuştur. Artvin’i karış karış gezerken, ilin tanıtımı içinde önemli bir projelere imza atmıştır. Meyve veren ağaç misali zaman zaman ufak tefek hatalar yapmış olsa da genel anlamda başarılı bir dönem geçirmiştir. Ta ki geçtiğimiz Haziran ayının ortasına kadar.

Birinci sorunun cevabı: Evet Vali Kemal Cirit maksadını aşmıştır. Neden mi? Kafkasör’de yaşanan gelişmeler ışığında Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde Kafkasör’ü Çanakkale haline getiren Artvinlilerin zarar görmemesi pahasına maden şirketine dur diyerek maden şirketinin araçlarını Kafkasör’den öteye geçirtmemiştir. Yani Vali Cirit, olayı önceden sezinlememiş, tepkinin olacağını anlamamış, Kafkasör’de bir olay olabileceği ihtimalini dikkate almayarak Artvin Merkez’den tedbir almaya başlamayarak Kafkasör’de direnişin gerçekleşmesini sağlamış ve bu direniş noktasında bir tek insanın burnunun kanamaması adına yapılan görüşmeler neticesinde hareket ederek iş makinelerini taşıyan araçların Cerattepe’ye çıkışına müsaade etmemiştir. Vali Cirit, Bakanlık tarafından onaylanmış ÇED var, Orman çalışma izni var, Orman Bölgeye Yer teslimi yapabilmesinde kanunen net bir sorun olmamasına karşın Jandarmaya talimat vererek araçların Cerattepe’ye geçişini sağlatmadığı için maksadını aşmıştır. Bugün çevreciler tarafından ‘Rüşvet alan Vali’ suçlamasına maruz kalmayı hak etmemesince tavrını Artvin halkından yana kullanmıştır. Aslında ülkemizde yaşanan benzer olaylar da bürokratların takındığı tavrın aksine davranarak yeni ÇED devreye girmesi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından onaylanması nedeniyle eski ÇED’e açılan davanın yerine yeni ÇED’e ilişkin son kararı veren Rize İdare Mahkemesi’nin vereceği kararı beklemeden yürütmeyi sürdürmemesi nedeniyle maksadını aşmıştır.

Bir çok benzeri çevre olayların da veya ÇED davasında eski ÇED’in yerine yeni ÇED’i dikkate alarak bu ÇED’e yeni bir yürütmeyi durdurma kararı verilinceye kadar yürütmeyi ilgili kamu görevlisi sürdürmesi olağandır. Ama Vali Cirit, bu noktada yapması gerekenin dışında davranmıştır.

Vali Kemal Cirit, üzerine düşen görevi yerine getirmiş midir? Cevap: Kısmen Evet.

Vali Kemal Cirit, kanunun kendisine verdiği görevleri yerine getirmiştir. Bir eksiği ile. Cerattepe konusunda Vali Kemal Cirit, ilimize atandığı günden beri sürekli olarak zamana oynamıştır. Yani maden şirketinin aleyhine de olsa, Artvin halkının kanunen tüm yollar kapanmadan maden şirketinin çalışmalara başlamasını istememiştir. Bu gecikme sanıyorum maden şirketinin ciddi derece gecikmesine neden olmuştur. Ancak yinede önceliğin şehrin asayiş düzeninin bozulmaması adına belki Enerji Bakanlığı’nın talimatlarının aksine görev ve yetkilerini zorlayarak asayiş açısından sorun çıkmamasını sağlamamıştır. Sorumlu bir bürokrat olarak davranmıştır.

Son soru: Maden karşıtlarını korumuş mudur? Cevabı siz verin değerli okurlarım.

Ben soruyorum, bugün Kafkasör Cerattepe’de maden eylemleri devam etmekte midir? Maden şirketine giden araçlar şuan nerede? Maden karşıtları nerede?

Vali mevzusuna bir virgül koyarak maden mevzuunda birkaç şey yazmak istiyorum.

Değerli okurlarım, madencilik konusunda bugüne kadar onlarca yazı ve röportaj yayınladık. Bu röportajların bir çoğunda maden konusunda bilgiler aktarmaya çalıştık. Şunu net olarak belirteyim ki, madencilik konusunda yeterli bilgi sahibi değiliz.

Bizim insanlarımızın genel bir sorunu var. Bu sorun çok iyi araştırmıyoruz ve bu konuda kamuoyunda ki bilgi ve haberleri de okumuyoruz. Bunu söylerken kesinlikle madenle ilgili bizim yaptığımız olumlu görüş ve düşünce aktaran haber yada röportajları kastetmiyorum, maden karşıtı olan kişi ve kuruluşların haber ve röportajlarını da okumuyoruz.

Bunu nereden mi çıkarıyorum?

Yine bir soru ile karşılık vereceğim. Madencilik konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz?

Bakın ben ne zaman bu konuyu biriyle konuşsam, insanların bir çoğunun kulak dolgunluğu olduğu ve kılışeleşmiş cümlelerin dışında cümleler kuramadıklarına şahit oluyorum. Ve özellikle de bir çoğunun ömründe gördüğü tek maden ocağının ise Murgul olduğunu öğreniyorum. Onu bile inanın son halini değil bundan 10 yıl öncesini gördüklerini duyuyorum.

Bu noktada inanın bilgi sahibi değiliz. Aslında bir ilde bu denli bir tezat olamaz. Düşünün bir ilin yaklaşık 60 yılına madencilik damga vuracak ve insanlar bu konuda tam bir bilgi sahibi olamayacak. Bu inanılmaz bir şey. Hele hele de bir il merkezinde yaklaşık 25 yıldır madencilik tartışılacak ve insanlar yine kulaktan dolma bilgiler ile ya karşı çıkacak yada taraf olacak, inanın bu daha inanılması güç bir durum.

Gelelim virgül koyduğumuz yere

Artvin Valisi Kemal Cirit’in maden firmasından bağış alması nedeniyle maden yanlısı tavır takındığı yönündeki eleştirilere. Yine bu konudaki düşüncemi soru ile aktarmak istiyorum. Vali Kemal Cirit’in Murgul Belediyesi ve Murgul Kaymakamlığı aracılığıyla Ankara ve İstanbul’da ki tanıtım günlerinde açacakları ortak stantların stant kurma bedellerine Etibakır sponsor olmuştur. Bu öteden beri bilinen bir gerçek idi. Bu sponsorluk bir rüşvet sayılır mı? Vali Cirit, Murgul Belediyesi ve Kaymakamlığı’nın Murgul’da her şeyi ile illegal görülen ve de taktir edilen bir şirket olan Etibakır’ın sponsorluğu ile stant açması devletin hakkının yenilmesi anlamına mı geliyor? Yada bir ilin valisi 104 bin TL’lik bir olay için maden konusunda taraf olur mu?

Vali’nin ki rüşvet ise CHP’li belediyeye sponsor olarak konaklama tesisi yapması da rüşvet sayılır mı?

Murgul Belediyesi’nin CHP’li belediye başkanının görevde olduğu dönemde yani yaklaşık 2 yıl önce hazırladığı son derece başarılı proje olan Murgul Konaklama evi ve sosyal tesis projesinin ana sponsoru Etibakır A.Ş. olmuştur. Şimdi yine Murgul’da ve yine Murgul Belediyesi’nin içerisinde olduğu bir projede sadece 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra başkanlık koltuğundaki partilerin değiştiği bir belediyeye sponsor olan şirket o zamanda rüşvet vermiş midir? Yani o gün CHP’li bir belediye başkanının başkanı olduğu belediyeye sponsor olarak konaklama tesisinin tamamlanmasını sağlayan şirket hata mı yapmıştır? Yada o gün bu sponsorluğu kabul eden CHP’li Murgul Belediyesi bir şeyleri görmezden gelmek için mi bu sponsorlukları kabul etmiştir?

Değerli okurlarım, bu soruların yanıtını ben vermek istemiyorum, sizlerin vermesini istiyorum. Sadece kişisel kanaatimi belirtmek isterim. Bir eylem ya doğrudur ya da yanlıştır. Eğer bugün direk valinin cebine girmemiş yada valinin görev yaptığı yere katkısı olmamış bir eylemden dolayı “rüşvet” ile suçlanması ki son derece ağır bir söylemdir, doğru ise o gün belediyenin de yaptığı “rüşvet” olarak algılanmaz mı?

Bence ne o gün belediyenin yaptığı yanlıştır, nede bugün Vali’nin yaptığı yanlıştır. Her ikisinde de asla ama asla yadırganacak bir şey yoktur. Burada aslında yadırgamak değil teşekkür etmek gerekir. O günkü belediye başkanına, bugün ki belediye başkanı ve kaymakamına ve de valisine teşekkür etmek gerek. Ve tabi ki de o gün sponsor olarak önemli bir hizmetin yapılmasını, bugün de yine sponsor olarak önemli bir tanıtımın gerçekleşmesini sağlayan Etibakır Maden İşletmeleri’ne teşekkür etmek gerekir. Bu her iki olayın da Artvin’deki projeyle doğrudan yada dolaylı bağlantısı bulunmamaktadır.

Belki “rüşvet” suçlamasını CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan yapmamıştır ancak Bayraktutan’dan Vali Cirit’e bağış ile ilgili eleştiri gelmiştir. Şimdi ben Sayın Bayraktutan’a soruyorum. Vali’nin bugün yaptığı yanlış ise Vali’nin Maden firmasının bağışını alarak gerçekleştirdiği tanıtım günlerine neden katıldınız?

Ve son sorum Bayraktutan’a, Vali’nin bugün yaptığını doğru bulmuyor iseniz ve de maden konusunda tavrını bu bağışa göre belirlediğine inanıyor iseniz, dün sizin partinizin mensubu olan başkanın belediyesinin yaptığını doğru buluyor musunuz? Eğer yanlış buluyor iseniz neden o gün ki açılışa da katıldınız?

Bu sorularımın yanıtını açıkçası merak ediyorum.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tarikatlar konusunda iki aşırı uç nokta

  24 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet açıklama Günümüzde tarikatlarla ilgili olarak birbirine zıt olan aşırı iki görüş vardır; 1.“Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır.” 2.“Tarikat şirktir” Bu görüşlerin her ikisi de yanlıştır. “Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır” cümlesinden eğer mutlaka bir tarikata girmek gerektiği kastediliyorsa yanlıştır. Ama şeyh kelimesinden rehber (Peygamberimiz ve Kur’an) kastediliyorsa bu söz doğru olur. Tarikat şirktir sözünden eğer şeyhe masdar (kemalatın kaynağı yani Nurları Allah’dan değil şeyhin kendisinden bilmek) gözüyle bak...
 • Kullanıldığın Kadar Kullanmak, Kullanmadığın Kadar Kullanamamak

  23 Ocak 2018 Gamze Boynueğri, Köşe Yazıları

  Hayatın nazı mı dersiniz? Yoksa cilvesi mi? Belki de işvesi... Ama yoktur bunun ne yazık ki işlenesi, işleve konulup da işlev göresi bir hali ahvali... Dalıp dalıp gidiyorum uzak diyarlara... Öfkem ona keza ama yok mudur birde bunun sabrının olduğu kadar selameti de? Deyip eklemeden yapamıyorum... Çok denedim, hem de akla ziyan boyunca olmuyor... Sanırım olmayınca, olmuyor çok daha fazla üstelemeden bazı şeyleri geçiş yapmak gerek... Peki, ya kişinin iç sesi? Şuracık da çıkıp da hadi isyan ederse... Hadi feryat, figan edip de "hayır bu sen deği...
 • Eğitim-Bir-Sen’ in Kuruluş Felsefesi

  23 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Millî Gazete’nin, 25 Temmuz 1992 yılında Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Mehmet Akif İnan'la yaptığı röportajda Eğitim-Bir-Sen’in kuruluş felsefesine de değinmiş. Bu söyleşiden seçtiğim bazı pasajları aşağıya aktardım. O zaman Eğitim-Bir-Sen sanki biraz daha idealmiş gibi. Eğitim-Bir-Sen’in o günkü kuruluş felsefesine asli safiyetine selam olsun. "Sendikamızı geniş bir tabana oturtmak amacındayız; belli bir hizbe, belli bir gruba, belli bir siyasi partinin çevresinde bulunmuş olmakla yetinmeyip kanatlarını geniş açmış, bizi benimseyen...
 • Zeytin Dalı Harekatı Yeni Bir Çağın Başlaması Demek

  22 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  -ABD nin malum baskı ve aldatmacalarına rağmen Türkiye Afrine de girdi. -ABD geri adım attı. -ABD dünya düzeni çöküyor. -Güçlü halk desteği ile Ak Parti iktidarı “Dünya beşten büyük” dedi -Tayyip Erdoğan artık eski Türkiye yok İMF ye borcu olmayan -her türlü silahını kendi üreten, ihtiyçlarını karşılayan bir ülke var -Ülkemiz tarihten beri hep komşularına zeytin dalı uzattı. -Bunu anlamayanlar Türkiye gerçeğini Afrin harekâtında gördüler -ABD nin ve diğer düşmanların Ülkemizden intikam almaları bir kez daha engellendi -100 YILLILK PLA...