logo

Artvin Ülkü Ocakları’ndan Kan Bağışı

Artvin Ülkü Ocakları Artvin İl Başkanlığı Sosyal Faaliyetler Birimi kan bağışında bulundu.

Artvin Ülkü Ocakları Artvin İl Başkanlığı Sosyal Faaliyetler Birimi Artvin Çoruh Üniversitesi’nde Kızılay tarafından kurulan kan bağışlama noktasına giderek kan bağışında bulundu.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Ülkü Ocakları Artvin İl Başkanlığı Sosyal Faaliyetler Sorumlusu Ali Yılmaz; “Kan, tek kaynağı insan olan çok değerli bir ilaçtır. Yaklaşık kırk yıldan beri kan yerine kullanılabilecek ve bu değerli yaşam iksirinin yerini alabilecek, yapay bir madde elde etmeye yönelik çalışmalar olmakla birlikte, bu konuda tatmin edici sonuçlar alınamamıştır. Elde edilen, sınırlı kullanım alanı olan bazı yedekler de kullanımlarının pratik olmaması ve çeşitli yan etkileri nedeniyle yaygın olarak kullanılamamıştır. Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğunda yerine kullanılabilecek bir yedeğinin olmaması kanın ve kan bağışlamanın önemini son derecede arttırmaktadır. Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 80 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun yüzde 1’i kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumlarda sağlanabilmektedir.

18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kilogram üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler.

Yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez kan bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır. Bizler Ülkü Ocakları Artvin İl Başkanlığı olarak kan bağışının önemine dikkat çekmek ve insanlarımızı teşvik etmek amacı ile böyle bir faaliyet gerçekleştirdik. Sağlıklı ve zinde bir Türkiye için tüm vatandaşlarımızı kan bağışı yapmaya davet ediyoruz. Unutmayalım ki Bağışlanan Her KAN, kurtarılan 3 CAN” diyerek sözlerini tamamladı.

Share
531 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?