logo

reklam

Artvin Turizm’i Geliştirmek İstiyorsa Kesinlikle Önce Ulaşım Sorunlarını Çözmeli


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’in uzun yıllar boyunca turizm şehri olma hedefi var. Var olmasına var da bugüne kadar turizm şehri olma konusunda iddiasını ispatlayacak düzeyde turizm alanında hazırlığı var mı? Bence yok denecek kadar az düzeyde hazırlık yapılmış durumda.

Turizmin gelişiminin ana unsurlarından biri hiç kuşku yok ki turizm alt yapısına sahip olmaktır. Altyapıdan kastımız hiç kuşku yok ki hizmet sektörü oluyor. Hizmet sektöründe henüz ilimiz tam da istediğimiz düzeyde değil. Belki otel noktasında bir kıpırdanma içerisinde olsak da diğer hizmet kollarında ise henüz istenilen seviyede değiliz. Sahil ilçelerimiz iç kesimlerdeki ilçelere göre bir nebze ileride olsa da yine de hizmet sektöründe henüz turizm potansiyelinde gerçekleşebilecek büyük bir artışa cevap verebilecek durumda değiliz.

Altyapı noktasında hizmet sektörünün dışında eksik olduğumuz bir alan daha var ki bu alan aslında turizmin olmaz ise olmazıdır. Bu alanın adı ulaşım. Şimdi ilimizin turizm potansiyelinin en önemli ayağı olan ulaşım sektöründe hangi noktada olduğumuzu irdeleyelim.

Artvin’e sahilden geldiğiniz zaman en yakın havalimanına ilimiz yaklaşık 3 saatlik mesafe uzaklıkta. Gerek Gürcistan’ın Batum Acara Bölgesi’ndeki Batum Havalimanı’na gerekse de ülkemiz sınırlarında yer alan Trabzon Havalimanını kullanın her ikisinden de ilimize ulaşmaya çalıştığınızda 3 saatlik bir zaman dilimini göze almak durumundasınız. Sahil ilçeleri için bu mesafe biraz daha kısa olsa da iç kesimlerde özellikle Ardanuç ve Şavşat ilçelerinin bu havalimanlarına uzaklıkları çok daha fazla. Yusufeli ilçesi Erzurum Havalimanı’nı kullansa da yine bu havalimanından da yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ile Yusufeli ilçesine ulaşma duruma durumunda kalıyorsunuz. Şavşat ilçesine alternatif olarak Kars Havalimanını kullanabilme imkanı bulsanız da yine de bu ilçeye havalimanından yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonucunda ulaşıyorsunuz. Yaz aylarında böylesi bir zaman dilimlerinde ulaştığınız Artvin’e kış aylarında daha uzun süreyle ve meşakkatli bir yolculuğun ardından ulaşabiliyorsunuz.

Belki bir çok kişinin Artvin’e katkısı olmaz denilen Rize-Artvin Havalimanı Rize Pazar’da yapılmasına rağmen bence ilimizin turizm açısından en önemli boşluğunu dolduracak nitelikte olacağını düşünüyorum. Bu havalimanı bittiği zaman Rize-Artvin Havalimanı’nın ne denli faydalı olacağını hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Pazar ilçesinde havalimanına indikten sonra servis ile 30 dakikaya Hopa ilçesine, toplam 1.30 dakikaya ulaşabileceksiniz. Buradan sonra yazacaklarımın önemi ise aslında tam olarak da Rize-Artvin Havalimanı’nın hizmete girmesiyle daha da artacaktır.

Artvin’in turizm noktasında hedefine ulaşabilmesinin en önemli koşulu ulaşım yollarını geliştirmesine bağlıdır. Öncelikle Samsun-Sarp otoyolunun Artvin Merkez’e ulaşması kesinlikle sağlanmalıdır. Hopa Dağı tünelinin bir tüpünün önümüzdeki ay içerisinde açılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki yaz aylarında ise tünelin tam anlamıyla çalışmaya başlamasını bekliyorum. Tünelin açılması öncelikle bizim kış aylarında yaşadığımız ulaşım tedirginliğini sona erdirecektir. Bunun yanı sıra gerek süre gerekse de mesafe noktasında çok ciddi anlamda kısaltmaya neden olacaktır. Eğer bu yolun otoyol olarak Artvin Merkez’e ulaştırılmasını sağlayabilir isek ilimizin turizm hedefinde en büyük sorunu halletmiş oluruz.

Artvin’e ulaşımı öncelikle karayolu ve havayolu ile süreç açısından kısaltmanın dışında hiç kuşku yok ki yapmamız gereken bir başka şey yol kalitelerini arttırmaktır. İlimizde özellikle baraj inşaatları sonrasında yapılan yolların kalitesinin düşüklüğü ilimiz yollarının genel kalite düşüklüğünü iki katına çıkarmıştır. Artvin-Borçka-Hopa-Arhavi, Artvin-Borçka-Murgul, Artvin-Şavşat-Ardahan, Artvin-Ardanuç-Ardahan, Artvin-Yusufeli-Erzurum güzergahlarındaki yol kalitelerinde mutlak surette düzeltme yapmamız gerekiyor. Bu güzergahların dışında ilçelerin köylerle olan bağlantılarını, özellikle de turizm bölgelerine olan bağlantılarının kalitesini arttırmamız gerekmektedir. Geçtiğimiz dini bayramlarda başta Borçka Karagöl olmak üzere bir çok turizm bölgelerinde beklenenden fazla misafirin gelmesi ile alt yapının ne denli yetersiz olduğunu gördük. Ulaşım sürekli aksarken, gelen misafirler sanıyorum geldiklerine bin pişman olmuşlardır.

Artvin’in turizm kenti olabilmesi için bu şehre gelen insanların öncelikle ilimize gelirken rahat ve konforlu ve de hızlı ulaşım imkanından yararlanmaları gerekmektedir. İlimizdeki otobüs firmalarının taşımacılık sektöründe oldukça iyi olduklarını ifade etmeliyim ancak sadece bu firmaların kaliteli olmaları değil yollarında kaliteli olması şarttır.

Artvin’in artık karayollarının kalitesini arttırma noktasında enerjisini harcaması gerekmektedir. Ben bu konuda son yıllarda önemli çalışmaların yapıldığını görmekten mutluyum. Gerek belediyeler gerekse de karayolları ve DSİ daha başarılı çalışmalara imza atmış durumdalar. AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’nın da önemli çalışmaları var. Çalışkanlığı ile Ankara’da ün salan Kışla, bence üzerine düşen görevleri yerine getiriyor. AK Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta’nın da bu noktada vekil Kışla’yı olumlu yönde desteklerini görmekten ve Balta’nın da büyük mücadelesine şahit olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizim burada yapmamız gereken olumlu yönde yapacağımız katkılardır.

Artvin kamuoyu önüne koyduğu hedeflerde karşısına çıkan ulaşım sıkıntısını çözmek için el ele vererek bu ilin ulaşım kalitesini arttırmalıdır. Hepimize düşen görev enerjimizi bu yönde harcamaktır. En azından enerjisini bu yönde harcayan insanlara doğru projeler üreterek onların gayretlerine katsı sağlayarak bu ilin önünün açılmasında çorbada tuz sahibi olma görevini yerine getirmeliyiz.

Etiketler:
Share
488 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...