logo

Artvin Tarihinin En Büyük Sel Felaketi: 7 Ölü, 2 Kayıp

Artvin Valisi Kemal Cirit,  “Kesinleşmiş olmamakla birlikte Hopa Merkez Orta Mahallesinde çöken bir evde 3 vatandaşımız. Yoldere Köyünde birisi ana kız olmak üzere 3 vatandaşımız. Eşmekaya Köyümüzde bir vatandaşımız olmak üzere 7 vatandaşımızı kaybettik. İki vatandaşımızda kayıp” dedi

Afet dolayısı ile son durumu değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenleyen Vali Kemal Cirit kesin olmamakla birlikte 7 kişinin hayatını kaybettiğini 2 kişinin de kayıp olduğunu söyledi.

Vali Cirit,  Artvin Valiliği Toplantı Salonunda düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada “Maalesef dün geceden itibaren ara ara yağan yağışlar, bugün 12’den sonra etkili ve şiddetli bir hale dönüştü. İlçemiz Hopa Arhavi ve Kemalpaşa Beldemizle, Hopa’nın köyleri ciddi anlamda etkilenmiştir.

Yağış sonrası Borçka- Hopa arası çeşitli noktalardaki heyelanlar sonucu kapanmıştır. Şuan itibariyle de trafiği vermiş durumda değiliz. Tek şeritten buradaki 20 aracımız yapılan çalışmayla kurtarılmış durumda. Tek şeritten ara ara geçiş vermenin yollarına bakmaktayız. Özellikle bu taraftan giden araçlarımızı çektik. Fakat Hopa’dan geliş istikametinde yoğun bir birikme var. Henüz bunu tahliye edebilmiş durumda değiliz. Birde Hopa- Arhavi arasında karayollarımız yol açma çalışmalarına devam etmekte ve maalesef orada da deniz tarafı açık olmak kaydıyla, dağ tarafında trafik akışını sağlayabilmiş değiliz. Şuan özellikle Hopa istikametine gidecek araçlarımızda bir elzemlik durum söz konusuysa Erzurum İstikametine yönlendirmekteyiz il merkezimizden itibaren. Son afet durumuyla birlikte yaşadığımız heyelanların sonucunda Valilik Kırız koordinasyon merkezi oluşturduk. Kırız koordinasyon merkezindeki üye arkadaşlarımızla şuan çalışmaktayız.  Maalesef yine sahil ilçelerimizde ara ara yağan yağmurlar sebebiyle heyelanlar bulunmakta ve risk devam etmekte.

Şuan için koyuncular istikametinde çalışmalar yürütülmekte. Bizim ekiplerimiz, karayolları ve özel idarenin iş makineleriyle özel sektörden aldığımız iş makineleriyle o alana doğru yoğunlaşmış durumdayız.  Koyuncular mevkisinde çalışmalar devam etmekte. Kaymakamlıklar, belediyeler, AFAD ekipleri ve Özel İdare Ekiplerimiz sahada bulunmaktadır. Ulaşılamayan alanlara helikopterle ulaşalım diye bir durum söz konusu oldu. Fakat hava şartları dolayısı ile gelen bir helikopter Arhavi’den geri dönüş yapmak durumunda kaldı. Görüş sahası 5 metreye kadar indiği için. Orada ki vatandaşlarımızın kurtarılmasıyla ilgilide komşu illerden gelen AFAD ekiplerini sevk etmekteyiz.

Maddi kayıp konusunda bir şey söylemem mümkün değil. Konuyla ilgili içişleri ve başbakanlığımız bilgilendirilmiş durumda. Başbakanlık AFAD başkanlığı ve Başbakanlık Müsteşarlığıyla da değerlendirmeler içine gerilmiş, maddi ve manevi her açıdan yapılacaklarla ilgili hazır oldukları tarafımıza iletilmiştir.

Bizi üzen asıl husus can kaybı yaşamış olmamızdır. Kesinleşmiş olmamakla birlikte Hopa Merkez Orta Mahallesinde çöken bir evde 3 vatandaşımız. Yoldere Köyünde birisi ana kız olmak üzere 3 vatandaşımız. Yeşilköy’de enkaz altında bulunan bir vatandaşımız, Eşmekaya Köyümüzde bir vatandaşımız olmak üzere 8 vatandaşımızı kaybettik. Hopa Merkez’de bir çocuğumuz ve bir vatandaşımız kayıp” dedi.

17 Vatandaşın yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını kaydeden  Cirit;“ Bunlardan 5 tanesi ihtiyaca göre sevk edilmiştir. Rize’ye sevki yapıldı. Yukarı Kuledibi mahallesinde bir vatandaşımız için çalışmalarımız sürdürülmekte, Sugören Çamlıkköy hendek köylerimizde vatandaşlarımızın bir kısmı mahsur durumda bulunmakta. Bunları helikopterler almayı planlıyorduk, ama maalesef şuan AFAD’ın kurtarma ekipleriyle almamız gerekecek, onlarla ilgili çalışmalara başlamış durumdayız” diye konuştu.

Cirit,  ulaşılamayan bazı köylere de çeşitli iş marinalarıyla ulaşmayı başardıklarını kaydederek  komşu illerden de iş makine talebinin söz konusu olduğunu kaydetti.

Hopa’da 255 Kilogram Yağış Düştü

Cirit, konuşmasının devamında “AFAD’ın aram kurtarma birlikleri olarak da Artvin Trabzon ve Rize ekipleri burada çalışmaktadır. Borçka ilçemizde uzun süre karayolu kapalı olduğu için sahil ilçelerine ulaşımı sağlayamadık. Erzurum ve Artvin ekipleri ancak ulaşabildi. Bizim orada ki birimleriniz tabi ki çalışmalarını devam ettiriyor. Ama böyle bir durum söz konusu oldu.

Borçka’da metre kareye 161,7 kilogram yağış düştü. Arhavi’de metre kareye 128 kilogram yağış düşerken Hopa’ya da 255 kilogram yağış düştü. Gece 24’ten sonra yağış etkisi zaman zaman düşerek devam etmekte. Etkisinin daha da azalacağını ve yarın için daha da iyi olacağını şimdiden söylemek isterim. Sahil Güvenlik Komutanlığından gelen dalış ekibi kaybolan çocuğumuz için arama çalışmalarını dalarak sürdürmektedir” ifadelerine yer verdi.

Cirit, ‘Sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Başta ilimize ve ülkemize büyük geçmiş olsun.” dedi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1771 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?