logo

Artvin Sınırları Zorladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, Trakya bölgesinden sonra birçok bölgenin şap hastalığından ari hale getirilmesi için harekete geçti.

Bakanlık hazırlamış olduğu “Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı”  çerçevesinde ülke genelinde şap hastalığında aşılı ariliğin sağlanmasını hedefleniyor. Bu kapsamda, Trakya’dan sonra ilk etapta,  Orta/Batı Karadeniz, Güney Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Orta/İç Anadolu Bölgesinde bulunan 44 ilin de şap hastalığından ari hale getirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeni hazırlamış olduğu eylem planına göre, Trakya bölgesinin  2018 yılında “aşısız hastalıktan ari bölge” statüsüne,  Orta/Batı Karadeniz, Güney Marmara,  Ege, Orta/Batı Anadolu, Orta/Batı Akdeniz’in ise 2019 yılında “aşılı hastalıktan ari bölge” statüsüne kavuşturulması, 2023 yılına kadar da diğer tüm bölgelerde aşılı arilik statüsünün elde edilmesi amaçlanıyor.

Bu aşılı arilik statüsünü elde etmek için Ülkemizde Şap Hastalığı ile mücadele kapsamında her yıl 2 dönem Bakanlığımızın belirlediği tarihlerde Şap Aşılama Kampanyası yapılıyor. Bu yıl ilkbahar şap aşılama kampanyası 2 Ocak ile 31 Mart tarihleri arasında plandı fakat Artvin’de ki olumsuz hava koşullarından dolayı bu tarih 17 Nisan’a kadar tarihine kadar uzatılmak zorunda kalındı.

Artvin Merkez ve İlçelerinde kampanyaya dâhil olan 55 bin 280 adet sığıra aşı yapılması planlanırken hesaplarda olamayan bir durum yaşandı ve yeni doğan buzağılar ile birlikte bu sayı 56 bin 253’e yükseldi. Böylelikle Artvin’de Şap Aşısı Uygulaması yapılacak hayvan sayısı 973 hayvan daha arttı. Böylelikle Artvin Sınırları zorlayarak şap aşısı uygulama başarısı  yüzde101,76’ya ulaştı.

Share
1023 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?