logo

Artvin Rize Ortak Havalimanı Ne Zaman ve Nereye Yapılacak?

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Mecliste yaptığı konuşmasında Artvin Rize ortak havalimanı ne zaman ve nereye yapılacağı konusunu gündeme getirdi.

Bayraktutan TBMM’de yaptığı konuşmasında; “Dönemin Başbakanı ve mevcut Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Havalimanı sözü vermiş ancak geçen süre zarfında henüz bir gelişme yaşanmamıştır. 2014 Belediye seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde Havalimanı yapılacağı dillendirilmiş olmasına karşın henüz bir çivi dahil çakılmamıştır.

Ayrıca yapılacak havalimanının sadece Artvin’e özgü olmadığı Artvin Rize Havalimanı olacağı açıklanmış ve ortak bir noktada yapılacağı ifade edilmişti. Artvin kamuoyunda bu söylem karşılık bulmasa da yaşanan süreç gözlemlenmiş, Ardeşen ilçesinde kurulması gündeme gelmişti. Artvin İl Merkezi ile Havalimanı yapılması düşünülen Rize’nin Ardeşen ilçesi arasındaki mesafe 120 kilometre Ardeşen ile Rize Merkezin mesafesi ile 50 kilometrelik. Dolayısı ile ortak bir Havalimanı projesi ortak mesafelerle olması uygunluk kazanır. Artvin Merkez ile Arhavi ilçesi mesafesi 82 kilometredir. Rize Merkez ile Arhavi ilçesinin mesafesi de 84 kilometre. Yani özetle Rize ve Artvin’in ortak Havalimanı yapmaları söz konusu ise Rize ve Artvin il Merkezlerine olan ortak mesafeleri dikkate alınmalıdır. Aksi taktirde iki il arasında yapılan ortak havalimanı değil, tek bir ilin hizmetine sunulan bir havalimanı olacaktır. Bunun içinde en uygun bölge Arhavi Fındıklı sahil şeridi veya uygun görülen alan olmalıdır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar söz konusu iken Ardeşen ilçesinde yapılması planlanan Havalimanının Artvin’e doğru daha yakınlaşması beklenirken aksine daha da uzaklaşarak Pazar ilçesine yapılması gündeme gelmiştir.

Bu bağlamda; Artvin Rize ortak Havalimanı için 2016 bütçesinden pay ayrılmış mıdır?

Artvin Rize ortak Havalimanı ne zaman ve nereye yapılacaktır? Artvin Rize ortak Havalimanı için yapılan çalışmalar ne aşamadadır? Artvin Rize ortak Havalimanı ne zaman açılacaktır? Artvin Rize ortak Havalimanı Artvin ili ve Rize ilinin ortak kullanacağı bir noktada mı yapılacaktır? Artvin Rize ortak Havalimanı Rize’ye 40 kilometre yakınlıktaki Pazar ilçesine Artvin’e 125 kilometre uzaklıktaki bölgeye yapıldığında bu hizmet Artvin’e mi yoksa Rize’ye mi yapılmış olacaktır? Artvin Rize ortak Havalimanı için yapılan yer tespitin adil yapıldığını düşünüyor musunuz? Konu ile ilgili yeniden bir yer tespiti yapmayı düşünüyor musunuz?” şeklinde konuştu.

Share
511 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?