logo

Artvin Organize Sanayi Bölgesi Kuruluyor

Hopa İlçesine Bağlı Kemalpaşa Beldesinde OSB kurulması düşünülen arazi üzerinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknik Mühendisleri incelemelerde bulundular.

Türkiye’de 81 ili arasında Organize Sanayi Bölgesi bulunmayan Hakkâri’den sonra ikinci il olan Artvin’de Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmaları hızlandı. Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın da Ankara’dan destek verdiği çalışmalarda ikinci önemli gelişmede yaşandı.

Hopa TSO tarafından konuyla ilgili yapılan araştırmalar sonrası oluşturulan rapor ve kurulacak arazi ile ilgili detaylı bilgiler de Bakanlığa Artvin Valiliği kanalı ile geçtiğimiz aylarda gönderilmişti.

Hopa’ya bağlı Kemalpaşa Beldesinde kurulması projelendirilen OSB için Kemalpaşa Belediyesi de söz konusu Dereiçi mevkiindeki arazi ile ilgili Sanayi Bölgesi ilanını Belediye Meclisinden geçirmiş ve arazi de imar kayıtlarına sanayi bölgesi olarak işlenmesi ile OSB’nin kurulması için ilk önemli adım da atılmıştı.

Artvin OSB kurulması çalışmalarında önemli bir gelişme daha yaşandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknik Mühendislerinden Nimetullah Erbaş ve Hilmi Çetinkaya ile birlikte Artvin İl Müdürlüğü Müdür yardımcısı Nedim Duman’dan oluşan heyet Kemalpaşa’ya gelerek arazi üzerinde teknik incelemelerde bulundular.

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Hopa TSO Y.K. Başkanı Osman Akyürek ve Başkan Yardımcısı Zekeriya Yalçın tarafından Kemalpaşa’da karşılanan heyet söz konusu arazi üzerinde gerekli ölçümleri-incelemeleri, arazi yapısının da incelemelerde bulunarak gerekli notları aldılar.

Heyet Kemalpaşa’nın hareketli bir ilçe olduğunu-Karadeniz Sahil yoluna yakın olması, ulaşım sorunun fazla bulunmamasını raporlarına yansıtacaklarını ifade ederek “Ümit ediyoruz ki sayın bakanımız vereceğimiz rapor doğrultusunda süreci olumlu yönde değerlendirir ve çalışmalara başlanır” dediler.

Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek’de yaptığı açıklamada şunları söyledi: Karşımızda ekonomik açıdan ciddi bir Pazar var. Sarp Sınır kapısında yapılması düşünülen iyileştirmeler OSB’nin de ufkunu açacaktır. Buna paralel üzerinde ısrarla çalıştığımız Hopa -Batum Demiryolu projesi kapsamında OSB’de bu projeye dahil edilebilir. Hopa’nın her geçen gün imkânlarını genişleten Modern bir limanı var. İlimizin kaynakları var. Mobilya sektörü, fındık ve Çay’ın daha ekonomik değerlendirilmesi, Çevre ilçelerle birlikte ciddi bir meyve potansiyelimiz var. Bunların değerlendirilmesine paralel Kafkasya bölgesindeki ülkelere yönelik ticaret yapan firmaların Artvin OSB içinde kuracağı fabrikalar ve depolar ile burasını rahatlıkla değerlendirebilirler. Biz Artvin OSB’nin Kemalpaşa’da kurulması için elimizden gelen tüm çabayı gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Bu arada Sayın Vekilimiz İsrafil Kışla ve Sayın Valimize, Hopa ve Kemalpaşa Belediye başkanlarımıza bizlere verdikleri destekler içinde teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Etiketler: » » »
Share
3062 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?