logo

Artvin Merkez Camii Kapatıldı

Tadilat sonrası 1957 ibadete açılan ve uzun yıllar Artvinliye hizmet veren Artvin Merkez Camii, Kasım 2015 ayında yaklaşık 9 ay sürecek yeni bir tadilata girmişti. Hizmetin aksamaması için camiinin ön tarafı tadilata alınırken arka giriş kısmı ibadete açık tutulmuş, dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar mağdur olmadan ibadetlerini yerine getirebiliyorlardı.

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale ile Artvin Merkez Camii restorasyona alındı. Özellikle Cuma günleri Cuma namazı ibadetine gelen cemaatin bir kısmı yoğunluk nedeniyle Halitpaşa Camii ve yeni hizmete açılan İskebe Camiine yönlendiriliyordu.

Camii Tamamen İbadete Kapatıldı

Müteahhit firmanın istediği doğrultusunda yaklaşık 10 gün önce Artvin Müftülüğü camiyi ibadete kapatarak kapılarına ‘Tadilat Nedeniyle Camii Kapalıdır’ yazısını astı. Merkez Camii’nde görev yapan din görevlileri de başka camilerde görevlendirildi.

VATANDAŞ TEPKİLİ!

Caminin tadilata alınmasına itirazlarının olmadığını belirten vatandaşlar, Cami kapatıldıktan sonra ilgili firmanın camide hiçbir çalışma yapmadığını söyleyerek duruma tepki gösteriyorlar. Müteahhit firma havaların soğuk gitmesi nedeniyle işçilerini gönderdi. Havaların açması ile tadilatın devam edeceği öğrenildi.

Merkez Camii civarındaki esnaf ve vatandaşlar ise bu duruma tepki gösteriyor. ‘Madem havalar soğuk bu yüzden çalışılmayacaktı, cami neden ibadete kapatıldı’ diye sitem ediyorlar. Camiinin tadilat başlayana kadar tekrar ibadet açılması isteyen çevre sakinleri ”İşçiler 1 ay sonra başlayacaksa bu sürede cami hizmet vermeye devam edebilir. Cenazesi olan vatandaşlar nereye gidecek. Artvin’de cenazeler genelde Merkez Camii’nde kaldırılır. Herkes buraya gelir taziyelerini iletir. Tadilat nedeniyle mağduriyet yaşanacaksa işbaşı yapılana kadar camii ibadete açık tutulur, en azından mağduriyet biraz daha azaltılabilirdi. “ şeklinde konuştular.

Çevre sakinleri müteahhit firma ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile görüşülerek camiinin restorasyon işinin tekrar başlayacağı tarihe kadar ibadete açık tutulmasını talep ediyorlar.

CAMİİ İLE İLGİLİ KASIM 2015 TARİHİNDE YAPTIĞIMIZ HABER:

Tadilat sonrası 1957 ibadete açılan ve uzun yıllar Artvinliye hizmet veren Artvin Merkez Camii, yaklaşık 9 ay sürecek yeni bir tadilata girdi. Cemaatin mağdur olmaması için caminin arka kısmı ibadete açık tutuluyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale ile Artvin Merkez Camii bakıma alındı. Özellikle Cuma günleri Cuma namazı ibadetine gelen cemaatin bir kısmı yoğunluk nedeniyle Halitpaşa Camii ve yeni hizmete açılan İskebe Camiine yönlendiriliyor.

Restorasyon işini üstlenen Mimar Kemal Bektaş, ihalenin Trabzon Bölge Müdürlüğü tarafından yapıldığını ve işin tutarının 756 bin 600 TL, teslim tarihinin ise 18 Temmuz 2016 olduğunu belirtti. Mimar Bektaş, camide tabanların söküldüğünü ve yenileceğini, kalem işi süslemelerin yeniden yapılacağını, mihrabın ve dış cephenin kumlama tekniği ile temizleneceğini ayrıca eski tarihi mihrap taşının söküleceğini ve boyadan arındırılacağını ve tekrar yerine konulacağını söyledi. Tadilat kapsamında ayrıca binan elektrik tesisatının da yenileceğini açıkladı.

Artvin Merkez Camii arka kısmanda az bir cemaate hizmet verecek. Restorasyon yaklaşık 9 ay sürecek.

Artvin Merkez Camii ile ilgili olarak resmi kayıt şöyle

Cami ile ilgili açıklama

Eski adı Çarşı Camii olan Merkez Camii 1861 (Hicri 1277/1278) yılları arasında, Artvin ahalisi tarafından dört kubbeli olarak inşa edilmiş olup ilk olarak 1903 yılında tadilat ve tamirat geçirmiştir. Alt tarafında dükkânlar bulunan Cami´nin zeminin de çatlamalar ve kaymalar olması nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığından 1954 yılında İl Müftüsü Mehmet Remzi ÇAĞAL´ın girişimleriyle temellerine kadar yıktırılmış, Çarşı Mahallesi Abazoğlu Sokağı sakinlerinden Ali Usta tarafından yeniden yapılmış, 1957 yılında bugünkü halini almıştır. Ancak cami temellerine kadar yıkılırken minare, minber ve vaaz kürsüsü varlıklarını korumuşlardır.

Share
1031 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?