logo

Artvin Mega Projelere Kavuştu Ve Kavuşacak


Yüksel Kantar
yukselkantar@08olay.com

Serhat İlimiz Artvin son 13  yıldır  mega projelere kavuştu. Kim ne derse desin Artvin’in ve Artvinli’nin hayalleri bir bir gerçekleşiyor. Bunlardan en önemlisi CANKURTARAN TÜNELİ.       29 Ekim 2010 yılında temeli atılan tünel bu sene hizmete açılacak. Doğru Karadeniz’i  Doğu Anadolu’ya bağlayacak tünelle hem ulaşım büyük ölçüde kısalacak hem kışın zor şartlarında araçlar  geçitte mahzur kalmayacak, hem de yakıttan tasarruf edilecek. Ayrıca geçitte kazalar ve ölümler olmayacak.

İkinci mega proje ise Çoruh Park Projesi. Maliyeti 23 Trilyon olan bu mega proje DSİ tarafından  başlatılıp yapımı devam etmektedir. İçerisinde sosyal alanlar, yürüyüş parkurları, kafeteryalar, lokantalar, bisiklet sürme alanları ile harika bir eser olacak. Artvinlilerin nefes alacağı bu proje kısa zaman içerisinde hizmete açılacak.

Şavşat İlçesini Ardahan’a bağlayan SAHARA TÜNELİ diğer bir mega proje. Sahara geçidine  yapılması planlanan Tünelin projesi bitti, ihaleye çıkma aşamasına geldi. Buna bağlı olarak Şavşat Çevre Yolu başladı ve devam etmekte.

Türkiye’nin Kafkaslara ( Gürcistan üzerinden ) açılan Hopa-Kemalpaşa’da bulunan Sarp Sınır Kapısı daha modern hale getiriliyor. Yine Hopa ve  Arhavi’de  yeni yapılan modern Hastaneler her iki ilçemizde halkımıza sunulan yatırımlar.

Borçka Maçahel Tünel projesi Hükümetin gündeminde olan mega yatırımı. Proje  çalışmaları bitmiş olan bu proje önümüzdeki dönemde yatırım programına girecek .

BORÇKA -Muratlı barajı üzerinde düşünülen ( 11 köyün yolunu kısaltacak) GÜREŞEN VE ÇEVRE  KÖYLERİ  Viyadük Proje  çalışmaları  yapılıyor. Viyadük yapıldığında 11 köye ulaşım 28 km  kısalacak ve bölge halkı rahat bir nefes alacak. Borçka da yeni hastane hizmet binasının yapımı temel atma aşamasında. Borçka – Karagöl yoluna taş döşenmesi ile ulaşımın daha kolay sağlanması.

Artvin Merkeze  Sümbüllü viyadüğünün arkasından tünelle girilip Fıstıklı köyü güzergahından ALTERNATİF YOL PROJESİ’NİN bittiği ve yatırım programına alınması gayretleri sürmekte.

Artvin’e Çoruh Üniversitesi’nin kurulması. Üniversitenin kurulması ile ilimize gelen öğrenci ve akademisyenlerin sayısının 6 bine yaklaşması ve ilimizi ekonomik kültürel ve sosyal alanda olumlu etkilemesi. Buna bağlı olarak Modern Öğrenci yurtlarının yapılması ilimizi eğitim alanında hak ettiği noktaya getirmesi ayrı bir katma değer.

Artvin Çoruh Nehri Üzerinde kurulan entegre HES ve Barajların Yapılması. Bunlardan Türkiye’nin İkinci Büyük Barajı DERİNER BARAJI’NIN   bitmesi ve  enerji üretimine geçmesi. Borçka ve Muratlı Barajları’nın hizmete açılması. Yine Çoruh Nehri üzerinde yapılan Türkiye’nin En büyük Barajı olan Yusufeli Barajı’nın hızla deva etmesi Mega Projelerden bazıları.

Yusufeli Barajı’ndan dolayı Artvin -Yusufeli yollarının yeniden  yapılması ve Yusufeli’ne ulaşımın daha konforlu ve kısa olması.

Şavşat-Ardanuç Karayolunun ( Artvin’e gelmeden ) Deriner Barajı gövdesinden arka kısmından Erzurum karayoluna bağlantısını sağlayacak büyük bir Viyadük Projesi’nin hayata geçmesi çalışması devam etmekte .Yapılacak Bu viyadükle  her iki ilçenin Erzurum yoluna bağlantısı yarım saat kısaltacaktır.

Artvin İl Özel İdaresinin Makine Parkının genişlemesi yeni  makineler alınması  ilimize  olumlu katkı sağladı. Bu kapsamda 3 ekskavatör, 3 loder kepçe, 3 Beko Loder, 2 mini ekskavatör, 3 toprak silindiri, 1 asfalt silindiri ( vabl),  4 greyder, 4 kompresör, 10 adet 4×4 pikap, 1 adet mobil konkasör, 1 minibüs İl Özel İdaresi makine parkına kazandırıldı.

Ardanuç  ilçesinde Rehabilitasyon Merkezinin kurulması.Asfalt Plentinin kurulması  bölge açısından Mega projelerden.

İl Genelinde İkinci Fen Lisesi’nin Arhavi de kurulması diğer okulların modern özel okul düzeyine getirilmesi için yenilenmesi ve onarımdan geçirilmesi.

Tüm Bu güzel ve Mega yatırımların devam etmesi ve ilimizin kalkınan büyüyen  gelişen ve daha yaşanabilir bir düzeye gelmesi için istikrar ve güven içerisinde mevcut iktidarın daha güçlenerek seçimden çıkması lazım. İnsanımız artık hizmet almanın dışında kavgaya, istikrarsızlığa kaosa ve antidemokratik yapılanmaya izin vermeme noktasında kararlı. Sanırım tercih de  İSTİKRARA VE GÜVENE olacak. Daha güzel hizmet almamız temennisi ile esen kalın.

Etiketler:
Share
3931 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir çuval para ile bir ekmek?

  22 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa” ve eş anlamlısı “Sen dede ben dede, bu atı kim tımar ede” Herkes kendisini buyurucu durumda görürse, iş yapmakla yükümlü saymazsa ortadaki işi kim yapar? Kişi, üzerine düşen işten kaçmayıp onu yapmalıdır. Herkes işini bir kenara bırakıp keyfini düşünürse işler ortada kalır, bir sonuç alınamadığı gibi iş düzeni de bozulur, karışıklık çıkar, tatsızlık başlar. Herkes masabaşı iş yapmak isterse tarımı kim yapacak, üretimde kim bulunacak? Kaynak: http://ozellestirme.net/wp-content/uploads/2013/07/isci-memur-...
 • Niçin Yeşilçam ismi?

  21 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    1.Giriş Yeşilçam, İstanbul'un Beyoğlu semtinin Taksim'e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır. Sihirli Perde olarak da tanımlanan sinema Türk insanının hayatına ilk kez 14 Kasım 1914’te girmiş. 1914 senesi, Yeşilçam’ın doğuş yılı olarak düşünülür; çünkü ilk film olan “Himmet Ağa’nın İzdivacı” bu yıl içinde çekilmiştir. I. Dünya Savaşı yüzünden filmin oyuncuları askere alınır, bu yüzden film ...
 • Mal bulmuş Mağribi gibi (sanki çok iyi bir şey bulmuş gibi)

  16 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Açgözlü, sonradan görme insanları betimlemek için kullanılan bir deyimdir. Mal bulmuş mağribi gibi deyimi medyada daha çok tartışmalarda fikri saldırının nitelendirilmesi için kullanılmaktadır; “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak” ve “mal bulmuş Mağribi gibi atlamak”. Bir kimseye saldırmak için sebep bulamayan ama karşı tarafın ufak bir hatası olunca saldıranların durumu “mal bulmuş Mağribi gibi saldırmak”  şeklinde ifade ediliyor. Bir tartışmada savunacak bir söz bulamayan kimseler  eline küçük bir delil geçince çok büyük delil gibi sarılma ...
 • Bir anonim şirkette Hakkı’ya verilen olumsuz emirler

  12 Mayıs 2019 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    *genel kurula katılma hakkı*genel kurulda konuşma hakkı*öneride bulunma hakkı*bedelsiz payları edinme hakkı*tesislerden yararlanma hakkı Hakkı ismindeki bir anonim şirket ortağı buradaki hak kavramını Hakkı olarak algılarsa genel kurula katılmayacak, genel kurulda konuşmayacak, öneride bulunmayacak, bedelsiz payları edinmeyecek, ve tesislerden yararlanmayacaktır. Şimdi okur yazar olduğuma bakmayın. İlkokul üçüncü sınıfa kadar ben de Türkçe’mizin azizliğine uğradığım için doğru düzgün okumayı bilmezdim. Sınıf arkadaşlarım bülbül gibi okurken b...