logo

Artvin Kafkasör Yaylası’nda Boğa Güreşleri Nefes Kesti

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda bu yıl 38’incisi düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali kapsamında ödüllü boğa güreşleri düzenlendi

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda bu yıl 38’incisi düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali kapsamında ödüllü boğa güreşleri düzenlendi. Arenada boğaların kıyasıya güreşi sırasında kaçan rakibini kovalayan bir boğa otomobile tosladı, boynuzu kırıldı. Kafkasör Yaylasında gerçekleştirilen ödüllü boğa güreşlerine Artvin’in yanı sıra Rize ve Erzurum’dan getirilen 130 boğa katıldı. 50 ile 100 bin lira arasında fiyatları değişen boğalar, güreşler öncesi kilo ve boynuz kontrolünden geçirildi, sivri boynuzlular zımparalandı. Boğalara verilen Mario Gomes, Behlül, Dimitri, Haydut, Miroğlu, Eşkıya, Ernosto, Cerattepeli, Afrin gibi ilginç isimler dikkat çekti. Yaklaşık 30 bin kişinin izlediği güreşlerin son gününde Büyük Orta, Başaltı ve Baş kategorilerinde 53 boğa arenada kozlarını paylaştı.

RAKİBİNİ KOVALAYAN BOĞA OTOMOBİLE ÇARPTI

Büyük orta kategorinde karşı karşıya gelen Ahmet Emrullah Sağlam’a ait Mario Gomes adlı boğa ile Köksal Koçal’a ait Bozo isimli boğanın güreşi arena dışına taştı. Arena dışına çıkan rakibini kovalayan Mario Gomez adlı boğa otomobile çarptı. Boğanın boynuzu kırıldı. Yaralanan boğaya veteriner hekimlerİ tarafından müdahale edildi.

Büyük orta kategorisinde mücadele eden Çatlı Reis isimli boğanın Sahibi Ferit Yılmaz’ın eşi Cansu Yılmaz, türbinde heyecanlı anlar yaşadı. Yerinde duramayan Cansu Yılmaz boğasının galip gelmesiyle büyük sevinç yaşadı.

ÖZENLE BESLİYORLAR

Boğa sahipleri boğalarını evlatları gibi baktıklarını ve 6 aydır bu festivale hazırlandıklarını belirtti. Güç ve kondisyonlarını sağlamak için bal, pekmez ve fındıkları elleriyle besleyerek takviye yaptıklarını ifade eden boğa sahipleri arasında kadınlar dikkat çekti. Boğa sahibi Şengül Turan elleriyle beslediği boğasına özenle baktığını anlattı. Şengül Turan’ın boğası sahibine 16 bin TL’lik büyük ödülü kazandırdı

Share
856 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?