logo

Artvin İyi Bir İtfaiye Binasına Kavuşuyor


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve ekibi bir önemli soruna daha köklü bir çözüm getiriyor. Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün hizmet binası ihtiyacı Miralay Şükrübey Caddesi’nde eski yıkama yağlamanın bulunduğu alana inşaa edilen yeni binayla çözülüyor. Kısa süre içerisinde tamamlanması beklenen hizmet binasının ilimize yakışır ve ihtiyaca cevap verecek nitelikte bir hizmet binası olması beklenirken, hizmet binasının tamamlanması ile birlikte itfaiye müdürlüğü belki de bir daha kendisine hizmet binası aramak durumunda kalmayacak.

Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün itfaiye binası ihtiyacının olduğu hepimizin kabul ettiği bir gerçekti. Her dönem belediye başkanlığı seçimlerinde de konuya ilişkin sözler verilirdi. Bir türlü kalıcı bir hizmet binası bulunamayan İtfaiye Müdürlüğü’ne artık kalıcı bir hizmet binası bulunmuş oldu. İhtiyaca cevap verebilecek ve itfaiye araçlarının da rahatlıkla önünde park edebilecekleri ve olaylara müdahale noktasında da şehrin tam orta merkezinden hareket edebilecekleri nitelikte bir hizmet binasının yapılması sanıyorum ki yıllar içinde ne derece isabetli yatırım olduğunu gösterecektir. Başta Başkan Kocatepe olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kısa sürede kullanmaya başlanacak yeni Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Hizmet Binası’nın ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Satılmasına ses çıkarmayanlar bugün yapılmasına en azından bir teşekkür ederler diye düşünüyorum

Artvin Belediyesi’nin aslında iyi bir itfaiye binası var idi. Seracettin Yazan dönemi kapandıktan ve Emin Özgün dönemi başladıktan kısa bir süre sonra Artvin Belediyesi itfaiye müdürlüğü binasını satmıştı. Bina nerede miydi? Bugün ki CHP İl Başkanlığı’nın bulunduğu yerde idi. Burası satıldıktan sonra itfaiye müdürlüğü sürekli olarak geçici yerlerde kendine yer bulabilmişti. Nereye gitse kısa sürede yer değiştirmiş ve daimi bir yer kendisine tahsis edilememişti. Bugün Mehmet Kocatepe yönetimindeki Artvin Belediyesi bu soruna kalıcı bir çözüm buluyor ve ilimize yakışır bir İtfaiye Müdürlüğü’ne ilimizi kavuşturuyor. Şimdi diyorum ki tam tersi olsaydı ve belediyenin hizmet binasını AK Partili belediye AK Parti İl Başkanlığı’na satsaydı acaba Artvin’de yer yerinden oynar mıydı yoksa oynamaz mıydı? Cevabı değerli okurlarım sizler verin. Dün işte o hizmet binasının satılmasına bende dahil olmak üzere toplumumuzun büyük bir kesimi ses çıkarmamıştı. Hatırlıyorum, 2004 yerel seçimleri öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Belediye Başkan adayı olan Ertekin Çolak, benim sunduğum tv programına katılmış ve bu binayı Emin Başkan kaç liraya sattı ise iki katı fiyata geri alacağını söylemişti. Belki de bu söylemi kendisinin seçimi kaybetmesine neden olmuştu. Ben bile bu söylemin doğru olmadığını düşünmüştüm. Daha sonra İtfaiye Müdürlüğü’nün sürekli yer değiştiğini görünce de haklı olduğunu gördüm. Ne diyelim bazen insanın basireti bağlanıyormuş.

Geçen geçti ama en azından geleceği kurtarma adına bugün atılan bu doğru adıma teşekkür etmek hepimizin görevidir diye düşünüyorum. Başımıza bir yangın gelmeden ya da bir afet gelmeden itfaiyenin ne derece kıymetli olduğunu anlayamıyoruz. İtfaiye bir yere 5 dakika geç gelse hemen kızıyoruz ancak itfaiyecilerin ne derece zor durumda olduklarını bilmiyoruz. İnanın itfaiye müdürlüğü ilimizde sürekli olarak sığıntı gibi yersiz bir vaziyette oradan oraya dolaşıp durmuşlardı. Bugün onların artık kalıcı bir bölgeye taşınıyor olmalarına inanın çok seviniyorum. Bundan böyle belki de ihtiyacı olan araç ve gereçlerin temini daha da kolay olacaktır. Yerleri olmadığı için malzemeler gelişi güzel yerlerde duruyor olabilirdi. İtfaiye personeli de zor ortamlarda görevlerini yerine getirebilmek için dar bir alanda vakit geçirmek durumunda kalıyorlardı. İşte bütün bu sorunlar bugün çözülüyor. Ne mutlu bugün bu hizmeti yapanlara diyorum.

Kültür Sokağı’nı Gezdim, Muhteşem Olmuş

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin belki seçim beyannamesinde olmamasına karşın vizyon projeleri arasında yer alan Kültür Sokağı projesini bizzat yerinde inceleme fırsatı buldum. 3.cadde olarak bilinen Sabit Osman Avcı Hürriyet Caddesi’nde yapımı gerçekleştirilen Kültür Sokağı Projesi’ni geçtiğimiz günlerde bir akşam vakti gezme şansı buldum. Buram buram tarih kokan bir yer haline getirilen Kültür Sokağı Projesi’ni oldukça beğendim. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Araç girişi olmaması nedeniyle de sokak boyunca gönlümüzce gezerek fotoğraf çekme imkanı bulduğum gezide Kültür Sokağı’na hayran oldum. Binalardaki boyadan ışıklandırmaya, ışıklı taklardan yürüyen merdivenine, ağaçlarından kaldırımına kadar inanın her yönüyle dört dörtlük bir proje sonlandırılmış oldu. İlimize kazandırılan bu projeyi yapanlara teşekkür etmekte fayda var. Bence Kültür Sokağı ilimize çok yakıştı. Şöyle akşam saatlerinde rahatlıkla dolaşabileceğimiz, banklarında oturarak gerek caddeyi gerekse de Artvin’i izleyebileceğimiz güzel bir sokağa kavuşmuş olmak inanın beni heyecanlandırdı. İnanıyorum ki henüz sizler gezmemiş iseniz sizlerde heyecanlanacaksınızdır. Bence muhteşem olmuş. Anlatmaya gerek yok. Gidince göreceksiniz.

Ha birde göremeyenler var tabi ki. Bu projenin ilk başladığında abuk subuk yorumlar yapanlar ve de saçma sapan haber yapanlar galiba utançlarından şimdi bu sokağı gezemiyorlardır. Ne yapacaksın, ortaya güzel bir eser çıkınca ve eleştirecek konu bulamayınca ne yapsınlar gariplerim, üzülüyorlar ve kayıplara karışıyorlar. Aslında tam tersini yapmaları gerekiyor. İnsan bir konuda hata yaptığını da görebilmeli. Hele de basın mensubu ise hata yaptığını anladığında çıkıp özür dileyerek teşekkür etmesini bilmelidir. Sonuçta kamu hizmeti yapıyor isek ve kamuya güzel bir hizmet kazandırılıyor ise tabi ki de teşekkür etmeyi bir gazeteci asli görevi saymalıdır. Bu açıdan o tür abuk subuk yazılar yazan arkadaşlara da bu tavsiyede bulunmakta fayda var. Belki birazcık kendilerini bu sayede geliştirmiş olurlar.

Başkan Kocatepe, Sözlerini Bir Bir Yerine Getiriyor

Zaman zaman kendisini eleştirsem de ben her zaman doğruya doğru demeye çalıştığım için Mehmet Kocatepe’nin doğru icraatlarını da övmeyi kendimce doğru bulmaktayım. Bu vesile ile de yerel seçimler öncesinde verdiği sözleri, hatta vermediği halde sanki söz vermişçesine icraattan icraata koşan Başkan Kocatepe’yi övmek yanlış bir şey değildir. Kocatepe’nin hizmet aşkının devam etmesi en büyük temennimdir. Güzel çalışmalarda bulunuyor. Aynen devam diyorum. Belki, Kocatepe bizim gibi doğru yazan kalemlerin kıymetini pek anlayamıyor olabilir ama biz inatla güzel gördüklerimizi yazmaya ve savunmaya devam edeceğiz. Buradan kendisine küçük bir sitemde bulunayım da içimde kalmasın. Yazdığımız yazılardan sonra bir teşekkürü çok görüyor ama neyse diyelim. Zaten bu benim kaderimdir, genelde siyasetçiler benden pek hoşlanmazlar. Biraz aklına geleni yaşayan ve söyleyen insan olmak galiba böyle oluyor.

Ufak bir serzenişten sonra tekrar konuya dönecek olursak eğer inanın belediyenin icraatlarına ilişkin ne kadar söz yazsak emin olun azdır. Sadece bir yürüyen merdiven projeleri bile inanın o kadar büyük takdiri hak ediyor ki anlatamam. 2004 yerel seçimlerinde Bağımsız Türkiye Partisi’nin Başkan Adayı Nuri Keskin, bu projeyi vaatleri arasına koyduğunda o denli dalga geçilmişti ki ‘Artvin’de yürüyen merdiven mi olurmuş’ şeklinde şimdi güleceğim geliyor. Dün bu eleştiriyi yapanlar, bırakın yürüyen merdiven iyi olmuş demeyi direk şuraya da yapsınlar, buraya da yapsınlar diyor. İşte vizyon bu, ne diyeyim.

Ben öteden beri kestirip atılmasına her zaman karşı çıkmışımdır. 2004 yılında ben Nuri Keskin’in bu vaadinin rahatlıkla yapılabileceğini yazmış bir kalem olarak bugün yürüyen merdivenleri Artvin’de kullanmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ve bu hizmeti bizlere kazandıranlara teşekkür ediyorum. Keşke belediyemiz birikmiş sorunları çözmekle zaman kaybetmeseydi de bu tür vizyon projeleri ile 5 yılı doldurmuş olsaydı. Emin olun ben geçen yıllarımıza yanıyorum. İstenince ve farklı bir bakış açısı ile değerlendirdiğimizde bu ile çok şeyler yapılabiliyor. Bunu Mehmet Kocatepe ve ekibi bizlere gösteriyor. Bu şehirden bir şey olmaz değil bu şehirde çok şey olur demeyi öğrenirsek her alanda ilimizi geliştirir ve büyütürüz.

Bu açıdan Kocatepe ve ekibinin hizmet aşkının sona ermemesini diliyorum ve hatalarını görsem bile bunları yüz yüze dile getirerek şevklerinin yok olmamasına çalışıyorum. Kişisel duyguları bir tarafa bırakarak hizmet sevdası içerisinde olanlara yardıma ve desteğe devam diyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...