logo

Artvin İçmesuyu İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilen Artvin İçmesuyu İsale Hattı İnşaatında çalışmalar devam ediyor.

 

Proje ile Hatila Deresinin 1.320 kotundan DN500 çelik boru ile alınarak 33 km uzunluğundaki isale hattı ile getirilecek olan 255 lt/sn kapasitesindeki içme suyu; Katrevan Mevkiinde 880 kotunda inşa edilecek olan konvansiyonel tip arıtma tesisi vasıtasıyla arıtılarak memba kalitesindeki içmesuyu Artvin Şehir Merkezine verilecek.

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Bugüne kadar su alma yapısı regülatörün dolu savak imalatı tamamlanmıştır. Debimetre ve vana odası temeli dökülmüştür. Maslak (1-2-3) betonarme imalatı bitmiştir. 24.850 m çelik boru hendeğe koyulup kaynak işleri bitmiştir. 19.000 m hidrostatik test yapılmıştır. Hendek kazı çalışmalarına ve kaynak imalatları devam edilmektedir. Sanat yapıları (vantuz tahliye) betonarme imalatları devam etmektedir. Fiziksel gerçekleşme yüzde 75 seviyesindedir.

Artvin’e memba kalitesinde içme suyu olarak verilecek

Artvin İçme suyu Arıtma Tesisi İnşaatında çalışmalar devam ediyor. İnşa edilecek olan konvansiyonel tip arıtma tesisinde günde 22 bin metreküp su arıtılarak Artvin Şehir Merkezine memba kalitesinde içme suyu olarak verilecek.

Hatila bölgesinden Artvin Merkeze 33 kilometrelik bir hat ile gelen  su projesinden bir yandan kanallar açılırken bir yandan da borular döşenmekte. Artvin’in dağları delerek 50 yıllık hayali gerçekleştirilirken, içme suyu projesinin tamamlanması ile birlikte 53 bin nüfusa yetecek bir membaa kalitesinde içme suyuna Artvin kavuşmuş olacak. Projede bir yandan suyun geçeceği hat döşeme işlemleri gerçekleştirilirken diğer yandan da Katrevan bölgesinde depo ve işletme tesisleri ve arıtma sistemi kurma işlemleri yürütülüyor.

Projenin 2018 yılının ilk çeyreğinde teslim edilmesi ve 2018’in ortalarında da projenin devreye sokulması hedefleniyor.”

Share
722 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?