logo

Artvin İçin Türkiye Ayakta

İstanbul Artvin için tek yürek

Artvinliler Ankara ve İstanbul’da yürüdü. Türkiye’de Artvin için eylem başladı. Özellikle Artvin’in göç verdiği Bursa, İzmir, Antalya, İstanbul Ankara Artvin için ayakta. Geçtiğimiz günlerde Artvin’de siyanürle altın çıkarmak istediği iddiasıyla Cengiz Holding’in önünde protesto eylemi düzenleyen bir grup Artvinli yaşam hakkı savunucularının katılımıyla İstanbul Kadıköy meydanındaydılar. Cengiz Holding’in protesto edildiği eylemde Artvin ve Artvin ilçelerinde yaşanan çevre katliamlarına ve hukuksuzluğa dikkat çekildi.

İstanbul’da, Artvin Dayanışması adı altında yapılan ve adeta manifesto niteliği taşıyan açıklamada bulunuldu. Yapılan açıklamada; “ Sevgili yaşam hakkı savunucuları!

Bizler,  ayakları suya, başı göğe değen cennet şehir Artvin’in çocuklarıyız. Bugün burada, “gökle karışık, gökle barışık, her şeyin güzelliğinin fısıldandığı şehir”, Artvin için toplandık.

Bir avuç toprağın ve suyun mucizesine tanıklık eden yüreğimiz alev alev. Her bir yanı talancılarla kuşatılmış cennet Artvin’imiz, cehenneme dönüştürülmek istenmekte.  Artvin’e sürgün yolu gösterilmekte.

Önce, enerji adı altında yapılan barajlarla başladı sürgün.  İkisi Çoruh Vadisinin yan kollarında inşa edilen 7 ayrı baraj, 16 bin kadar Artvinliyi yerinden yurdundan edecek.     Havza planlaması yapılmadan, kanunlar çiğnenerek,  gecekondu misali derelerimiz üzerine inşa edilmeye başlanan Nehir Tipi HES’ler, Yeşil Artvin’i kurutmaya başladı bile. Yalnızca Çoruh havzasında 166 HES projesi bulunmakta.

Tüm bu insansızlaştırma projesinin ana nedeni kabul edilen maden ise 25 yıl sonra Artvin’de yeniden hortladı.

Bugün yine Artvin’in tam tepesine, yeraltı sularının olduğu yaşam merkezi Cerattepe ve Genya’da siyanürle altın çıkarılmak isteniyor.  Üstelik Artvin’de yaşayan tüm canlıların soyunu tüketmek pahasına.  Ölüm ya da sürgün seçeneğiyle…

Cerattepe’de siyanürle altında ısrar, soykırımda ısrar demektir…

Oysa Artvin, 25 yıl önce yine Cerattepe’de siyanürle altın çıkarmak isteyen Kanadalı şirketleri, direniş ve yargı kararlarıyla göndermeyi başarmıştı.  Mahkemeler Artvinliyi bugün de o günkü gibi haklı buldu.  ÇED raporu iptal edildi.  Ancak görülmemiş bir yöntemle altın madeni ruhsatının ihalesini devralan Cengiz inşaat,  sözde değişiklikle aynı raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuyor.  Her ne hikmetse çevreden sorumlu bakanlık, çevre ile birlikte insan dahil tüm canlıların katliamına izin verircesine onaylıyor.  Yargı kararları, hükumet tarafından adeta yok sayılıyor.  Şirket, halkın güvenliğinden sorumlu kolluk kuvvetlerini yanına alarak halka karşı barikat oluşturabiliyor.

Artvin halkı,  geri dönüşü imkansız zararlara yol açılmaması, katliam yapılmaması için yargı kararının beklenmesini istiyor. Garip bir ihale sistemiyle Artvin’de altın çıkarmak isteyen Cengiz Holding ise yangından mal kaçırırcasına devletin kurumlarını kullanıp halkı Devletsiz bırakmaya çalışıyor.  Önce Orman Bölge Müdürlüğü eşliğinde Cerattepe’ye girmeye çalıştı. Artvinli Cerattepe’ye akın edince, bu kez de jandarma birliklerini yanına alarak halka karşı barikat kurdu. Halkın kararlılığı, dün akşamda bu barikatı yıktı.

Bizler bugün burada, Artvin’deki direnişi desteklemek,  ARTVİN YALNIZ DEĞİLDİR demek için toplandık. Artvin’de adalet istiyoruz. Artvin’de yaşam hakkı istiyoruz. Artvin’de adil Devlet istiyoruz.

Kararlıyız! Artvin’de insansızlaştırma projelerinize izin vermeyeceğiz.  Yeşil yol adı altında yaylalarda başlayan talanın da madene hizmet ettiğini biliyoruz. Yayladan da maden yoluna geçit vermeyeceğiz.

Çünkü gördük ki, 40 yıl hasretini çektiğimiz yolu, denizimizi çalarak verdiniz.  Uyandık ve gördük ki alelacele düz çizgi çizer gibi projesiz yaptığınız Karadeniz Sahil Yolu da aynı kişiyi zengin etti.  Cengiz inşaatı holding yaptınız YETMEDİ Mİ?

Halka değil ranta hizmet eden her projenizin karşısında dimdik durmaya kararlıyız.  Yaşam hakkıdır mücadelemiz. İstanbul’da, İzmir’de, Bursa’da, Ankara’da ARTVİNİZ.  NÖBETTEYİZ, eylemdeyiz.

Yalnızca yeşilin 27 ayrı tonunun olduğu doğası, dumanlı dağları, yaylaları, denizi, dereleri ve gölleriyle; ayaklarını suya, başın göğe değdiği yer olan Artvin için… Suyla gelen binlerce yıllık bir kültürün yok olmaması için MADENE, YALANA VE TALANA GEÇİT VERMEYECEĞİZ” ifadelerine yer verildi.

Eyleme katılan Artvinliler ellerindeki döviz ve pankartlarla Artvin’de maden çıkarılmasına karşı çıktıklarını vurguladılar.

Share
939 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?
#

Artvin İçin Türkiye Ayakta” için 1 yorum

  1. Ali Ekber : diyor ki:

    Bu nasıl bir haber ”Artvin için Türkiye ayakta” öylemi? Artvin’e ne olmuşta ayaklanıyor Türkiye? böyle yalan haber yapmayın! Artvin’de Madeni bahane edip komünist sol propaganda yapanların eylemleri var bu eylemcilerin içinde birtane sağcı muhafazakar biri varmı?onları kale alan yok! kendileri çalıp kendileri oynuyor!onların dertleri Artvin değil! maden bahane komünist sol propaganda şahane ama Sağ duyulu Müslüman Artvin halkı bu oyunu yemiyor!