logo

reklam

Artvin-Hopa Yolu Çile Yolu


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Geçtiğimiz gün Artvin’den Hopa’ya gittim geldim. Özel aracımla yaptığım bu seyahatte düşündüklerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Artvin-Hopa arasında ki yol imalat sorununun yanı sıra yolun kendi kalitesinin düşüklüğü inanın insanı canından bezdiriyor. Artvin’den çıkıp Hopa’ya gidene kadar inanın Hopa’dan Ankara’ya gitmeyi yeğlerdim. Bazen özel aracım ile Ankara’ya gidiyorum ve geriye dönüyorum ve kesinlikle Ankara-Hopa, Hopa-Ankara arasında hiçbir şekilde yorulmuyorum. 800 kilometre yol gidiyorum ama 70 kilometrelik yolda sıkıntıdan bayılacak gibi oluyorum. “Düştüğüm kasislere mi döndüğüm virajlara mı yansam” şaşırıyorum. Bir kamyonunun arkasına takılıp dakikalarca arkasından seyir halinde gitmekte kaybettiğimiz zamanın haddi hesabı yok. Hani o anlarda Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin yapılıyor olmasını basit bir olaymış gibi değerlendirenlerin cahilliğine yanıyorum.

Tünele ilişkin yazdığım yazıların haddi hesabı yok ancak tünelden ziyade özellikle yol asfalt kalitesinin ve yoldaki bakımsızlığın vurgulanmasında yarar var. Türkiye’nin bir çok yerinde seyahat halinde yolların bozulmamış olduğunu görmek beni hayıflandırıyor. İnsan ister istemez kıskanıyor. Aynı asfalt kalitesine ilimizin sahip olamamış olmasının verdiği üzüntüyü daha ne kadar daha yaşarız bilemem. Evet, bizim ilimiz inşaatlar ili oldu. Birçok yerde barajlar ve büyük yatırımlar var. Yüklü inşaat kamyonları yolların kalitesini bozuyor. Bütün bunları anlıyorum ancak yolların yine de bu derecede bakımsız kalmış olmasına anlam veremiyorum.

Bu satırları Karayolları yetkilileri biraz daha dikkatli okurlarsa sevinirim. Önce yiğidi öldürmeden hak teslim edelim. Yolların bakımı için bir gayret var. Bu anlamda Karayolları yol bakım ve onarım işlerini bir özel firmaya ihale etti. Bu firma da elinden geldiğince yollarımızın bakım ve onarımını yapıyor. Benim bu yazımdan vazife çıkarıp da Karayolları Bölge Müdürlüğü veya Artvin Şantiye Şefliği şirkete eleştiride bulunmasın. Artvin’in doğa şartları zor, her taraftan heyelanlar geliyor ve bu heyelanlarda yol kalitesini bozuyor. Bütün bunlara karşın şirkette elinden geleni yapıyor. Benim asıl bahsetmek istediğim yol kalitesinin ve imalat yapısının baştan aşağı elden geçmesi gerekliliğidir.

Bu yönde yapılacak çalışmaların başında mutlak surette Hopa’dan Artvin Merkez’e kadar gelen karayolunun sel, heyelan ve taş kaya düşmelerine karşın daha korunaklı hale getirmek gelmektedir. Bu konuda DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü’nün örnek alınmasında büyük fayda var. Yol imalatı yapılırken gelecekte yola düşebilecek taş ve kaya parçaları düşünülerek büyük çapta çelik tel kafes ile yollar korumaya alındı. Buna rağmen yeni yapılan yollarda halen bu çelik kafes örülmeyen yerlerde taş ve kaya parçalarının sıkça düştüğünü gördüğümüzde çalışmaların ne derecede yerinde olduğunu gördük. Bu çalışmanın daha da arttırılması ve çelik kafes örülmeyen yerlere de örülmesini Artvin halkı adına talep ediyorum.

Benzeri çalışmaların biran önce Artvin-Borçka arasına da yapılması mecburiyeti bulunmaktadır. Bu güzergaha da aynı şekilde tel kafes örme işlemi yapılabilir ise yolun kalitesinin bozulmamasına bu çalışmaların ciddi oranda katkı sağlayacağını düşünüyorum. Belki başlangıçta bir bedel harcıyor olabiliriz ancak asıl sonradan harcanan bedelleri gördüğümüzde, başlangıçta harcanan bedeli çok da büyük bir bedel olmadığına şahit oluyoruz.

Hopa Dağı güzergahı gerek Cankurtaran Tüneli gerekse de tünelin Borçka yönünden çıkışının ardından Borçka’ya kadar olan bölümü otoyola döndürülecek. Bu bizim yolumuzun kalitesini ciddi oranda arttıracak. Artvin Merkez’den yapılacak olan Bypass yol da otoyol kalitesinde olacağı için 1.viyadüğe kadar kalitenin artmasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. 2019 yılına kadar sanıyorum bu güzergahlardaki imalatlar sona ermiş olacaktır. Bizim artık Artvin olarak gerek enerjimizi gerekse de lobi gücümüzü 1.viyadükten Borçka’ya kadar olan güzergahın kalitesini arttırabilme noktasına harcamamız şarttır. Bu noktada aslında yapılması gereken de basittir. Borçka Barajı gövdesinden 8 kilometre Artvin’e doğru gelinen yolda yeni tünel imalatları planlanmalıdır. Bu güzergaha yine dört şeritli otoyol inşa edilebilir ise inanın Artvin-Borçka yolu çile yolu olmaktan kurtulur. Hele hele de eğer bypass ile bu otoyolu yani toplam 20 kilometrelik bölümü de buluşturmuş olur isek sanıyorum ki Artvin’den Hopa’ya gitmek isteyen bir araç sürücüsü normal bir hız ile maksimum 30 dakikalık bir yolculuk ile Hopa ilçesine inebilecektir.

İlimizin her açıdan önünü açabilecek olan bu projeye enerjimizi harcamamız gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Artvin bırakma adına en doğru çalışma olacaktır.

Etiketler:
Share
890 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Duyduğumuz Her Bilgiyi Hemen Paylaşmamak Gerek

  17 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman çok yararlı bir iletişim aracıdır ancak yanlış kullanılır ise de inanılmaz büyük zararlar veren bir iletişim aracı haline döner. Zaman zaman sosyal medyanın zararlı etkilerine şahitlikte yapıyoruz. Bu yazıyı yazmaya sabah saatlerinde sosyal medyada dolanan bir haberin doğrulanamamasından sonra karar verdim. Öncelikle konuyu bir sizinle paylaşayım. AK Parti’den 24-25 ve 26. Dönem milletvekilliği görevinde bulunan Dr. İsrafil Kışla’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine atandığına da...
 • Dört tarz-ı İslam

  10 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    İslam elbette tek bir dindir. Fakat kabiliyetlerin farklı olmasından dolayı bu tek din farklı tarzlarda algılanmıştır. Devlet İslam’ı: Baskıcı özellikler taşır. Ebu Hanife ve Ahmet bin Hanbel Devlet İslam'ının baskıları sonucu şehit edilmişlerdir. Halk İslam’ı: Daha serbest, kolay ama hurafeler barındırabilen bir İslam tarzıdır. Tasavvuf İslam’ı: Daha dindar bireyler yetiştirir, ama taassuba düşülerek saplantılar içine girebilen bir İslam tarzıdır. Kitabi İslam: Kılı kırk yaran, düşünsel yönü ağır basan İslam’dır. Temsilci...
 • Şeriat nedir?

  08 Temmuz 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    En çok tartışılan kavramlardan biri de “şeriat.” Bu konuda birçok kişinin kafası bir hayli karışık. Anlamını bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Kaynak: https://twitter.com/hashtag/herkesi%CC%87cinadelet Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz. Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç alemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslam’...
 • Yeter Artık İdam Şart

  04 Temmuz 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Geçtiğimiz Şubat ayında yazdığım bir yazıyı son günlerde yaşanan çocuk cinayetleri ve istismarları haberlerinin yeniden gündem olması nedeniyle bende yazımı yenilemek istiyorum. Türkiye’deki durumu maalesef ki gözler önüne seren ve artık mevcut yasaların yetersiz olduğunun kesinleştiği ve bu yasalarla olayların önüne geçilmediğinin ayan beyan ortada olduğu bir durumda maalesef ki yazımı yeniden yayınlamak durumundayım. Bu konuyu yeniden gündeme getirmeye devam edeceğimi belirterek Şubat ayında yazdığım yazıyı yenilemek istiyorum. Tam yeri ve za...