logo

Artvin-Hopa Yolu Çile Yolu


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Geçtiğimiz gün Artvin’den Hopa’ya gittim geldim. Özel aracımla yaptığım bu seyahatte düşündüklerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Artvin-Hopa arasında ki yol imalat sorununun yanı sıra yolun kendi kalitesinin düşüklüğü inanın insanı canından bezdiriyor. Artvin’den çıkıp Hopa’ya gidene kadar inanın Hopa’dan Ankara’ya gitmeyi yeğlerdim. Bazen özel aracım ile Ankara’ya gidiyorum ve geriye dönüyorum ve kesinlikle Ankara-Hopa, Hopa-Ankara arasında hiçbir şekilde yorulmuyorum. 800 kilometre yol gidiyorum ama 70 kilometrelik yolda sıkıntıdan bayılacak gibi oluyorum. “Düştüğüm kasislere mi döndüğüm virajlara mı yansam” şaşırıyorum. Bir kamyonunun arkasına takılıp dakikalarca arkasından seyir halinde gitmekte kaybettiğimiz zamanın haddi hesabı yok. Hani o anlarda Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin yapılıyor olmasını basit bir olaymış gibi değerlendirenlerin cahilliğine yanıyorum.

Tünele ilişkin yazdığım yazıların haddi hesabı yok ancak tünelden ziyade özellikle yol asfalt kalitesinin ve yoldaki bakımsızlığın vurgulanmasında yarar var. Türkiye’nin bir çok yerinde seyahat halinde yolların bozulmamış olduğunu görmek beni hayıflandırıyor. İnsan ister istemez kıskanıyor. Aynı asfalt kalitesine ilimizin sahip olamamış olmasının verdiği üzüntüyü daha ne kadar daha yaşarız bilemem. Evet, bizim ilimiz inşaatlar ili oldu. Birçok yerde barajlar ve büyük yatırımlar var. Yüklü inşaat kamyonları yolların kalitesini bozuyor. Bütün bunları anlıyorum ancak yolların yine de bu derecede bakımsız kalmış olmasına anlam veremiyorum.

Bu satırları Karayolları yetkilileri biraz daha dikkatli okurlarsa sevinirim. Önce yiğidi öldürmeden hak teslim edelim. Yolların bakımı için bir gayret var. Bu anlamda Karayolları yol bakım ve onarım işlerini bir özel firmaya ihale etti. Bu firma da elinden geldiğince yollarımızın bakım ve onarımını yapıyor. Benim bu yazımdan vazife çıkarıp da Karayolları Bölge Müdürlüğü veya Artvin Şantiye Şefliği şirkete eleştiride bulunmasın. Artvin’in doğa şartları zor, her taraftan heyelanlar geliyor ve bu heyelanlarda yol kalitesini bozuyor. Bütün bunlara karşın şirkette elinden geleni yapıyor. Benim asıl bahsetmek istediğim yol kalitesinin ve imalat yapısının baştan aşağı elden geçmesi gerekliliğidir.

Bu yönde yapılacak çalışmaların başında mutlak surette Hopa’dan Artvin Merkez’e kadar gelen karayolunun sel, heyelan ve taş kaya düşmelerine karşın daha korunaklı hale getirmek gelmektedir. Bu konuda DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü’nün örnek alınmasında büyük fayda var. Yol imalatı yapılırken gelecekte yola düşebilecek taş ve kaya parçaları düşünülerek büyük çapta çelik tel kafes ile yollar korumaya alındı. Buna rağmen yeni yapılan yollarda halen bu çelik kafes örülmeyen yerlerde taş ve kaya parçalarının sıkça düştüğünü gördüğümüzde çalışmaların ne derecede yerinde olduğunu gördük. Bu çalışmanın daha da arttırılması ve çelik kafes örülmeyen yerlere de örülmesini Artvin halkı adına talep ediyorum.

Benzeri çalışmaların biran önce Artvin-Borçka arasına da yapılması mecburiyeti bulunmaktadır. Bu güzergaha da aynı şekilde tel kafes örme işlemi yapılabilir ise yolun kalitesinin bozulmamasına bu çalışmaların ciddi oranda katkı sağlayacağını düşünüyorum. Belki başlangıçta bir bedel harcıyor olabiliriz ancak asıl sonradan harcanan bedelleri gördüğümüzde, başlangıçta harcanan bedeli çok da büyük bir bedel olmadığına şahit oluyoruz.

Hopa Dağı güzergahı gerek Cankurtaran Tüneli gerekse de tünelin Borçka yönünden çıkışının ardından Borçka’ya kadar olan bölümü otoyola döndürülecek. Bu bizim yolumuzun kalitesini ciddi oranda arttıracak. Artvin Merkez’den yapılacak olan Bypass yol da otoyol kalitesinde olacağı için 1.viyadüğe kadar kalitenin artmasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. 2019 yılına kadar sanıyorum bu güzergahlardaki imalatlar sona ermiş olacaktır. Bizim artık Artvin olarak gerek enerjimizi gerekse de lobi gücümüzü 1.viyadükten Borçka’ya kadar olan güzergahın kalitesini arttırabilme noktasına harcamamız şarttır. Bu noktada aslında yapılması gereken de basittir. Borçka Barajı gövdesinden 8 kilometre Artvin’e doğru gelinen yolda yeni tünel imalatları planlanmalıdır. Bu güzergaha yine dört şeritli otoyol inşa edilebilir ise inanın Artvin-Borçka yolu çile yolu olmaktan kurtulur. Hele hele de eğer bypass ile bu otoyolu yani toplam 20 kilometrelik bölümü de buluşturmuş olur isek sanıyorum ki Artvin’den Hopa’ya gitmek isteyen bir araç sürücüsü normal bir hız ile maksimum 30 dakikalık bir yolculuk ile Hopa ilçesine inebilecektir.

İlimizin her açıdan önünü açabilecek olan bu projeye enerjimizi harcamamız gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Artvin bırakma adına en doğru çalışma olacaktır.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...