logo

reklam

Artvin-Hopa Yolu Çile Yolu


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Geçtiğimiz gün Artvin’den Hopa’ya gittim geldim. Özel aracımla yaptığım bu seyahatte düşündüklerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Artvin-Hopa arasında ki yol imalat sorununun yanı sıra yolun kendi kalitesinin düşüklüğü inanın insanı canından bezdiriyor. Artvin’den çıkıp Hopa’ya gidene kadar inanın Hopa’dan Ankara’ya gitmeyi yeğlerdim. Bazen özel aracım ile Ankara’ya gidiyorum ve geriye dönüyorum ve kesinlikle Ankara-Hopa, Hopa-Ankara arasında hiçbir şekilde yorulmuyorum. 800 kilometre yol gidiyorum ama 70 kilometrelik yolda sıkıntıdan bayılacak gibi oluyorum. “Düştüğüm kasislere mi döndüğüm virajlara mı yansam” şaşırıyorum. Bir kamyonunun arkasına takılıp dakikalarca arkasından seyir halinde gitmekte kaybettiğimiz zamanın haddi hesabı yok. Hani o anlarda Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin yapılıyor olmasını basit bir olaymış gibi değerlendirenlerin cahilliğine yanıyorum.

Tünele ilişkin yazdığım yazıların haddi hesabı yok ancak tünelden ziyade özellikle yol asfalt kalitesinin ve yoldaki bakımsızlığın vurgulanmasında yarar var. Türkiye’nin bir çok yerinde seyahat halinde yolların bozulmamış olduğunu görmek beni hayıflandırıyor. İnsan ister istemez kıskanıyor. Aynı asfalt kalitesine ilimizin sahip olamamış olmasının verdiği üzüntüyü daha ne kadar daha yaşarız bilemem. Evet, bizim ilimiz inşaatlar ili oldu. Birçok yerde barajlar ve büyük yatırımlar var. Yüklü inşaat kamyonları yolların kalitesini bozuyor. Bütün bunları anlıyorum ancak yolların yine de bu derecede bakımsız kalmış olmasına anlam veremiyorum.

Bu satırları Karayolları yetkilileri biraz daha dikkatli okurlarsa sevinirim. Önce yiğidi öldürmeden hak teslim edelim. Yolların bakımı için bir gayret var. Bu anlamda Karayolları yol bakım ve onarım işlerini bir özel firmaya ihale etti. Bu firma da elinden geldiğince yollarımızın bakım ve onarımını yapıyor. Benim bu yazımdan vazife çıkarıp da Karayolları Bölge Müdürlüğü veya Artvin Şantiye Şefliği şirkete eleştiride bulunmasın. Artvin’in doğa şartları zor, her taraftan heyelanlar geliyor ve bu heyelanlarda yol kalitesini bozuyor. Bütün bunlara karşın şirkette elinden geleni yapıyor. Benim asıl bahsetmek istediğim yol kalitesinin ve imalat yapısının baştan aşağı elden geçmesi gerekliliğidir.

Bu yönde yapılacak çalışmaların başında mutlak surette Hopa’dan Artvin Merkez’e kadar gelen karayolunun sel, heyelan ve taş kaya düşmelerine karşın daha korunaklı hale getirmek gelmektedir. Bu konuda DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü’nün örnek alınmasında büyük fayda var. Yol imalatı yapılırken gelecekte yola düşebilecek taş ve kaya parçaları düşünülerek büyük çapta çelik tel kafes ile yollar korumaya alındı. Buna rağmen yeni yapılan yollarda halen bu çelik kafes örülmeyen yerlerde taş ve kaya parçalarının sıkça düştüğünü gördüğümüzde çalışmaların ne derecede yerinde olduğunu gördük. Bu çalışmanın daha da arttırılması ve çelik kafes örülmeyen yerlere de örülmesini Artvin halkı adına talep ediyorum.

Benzeri çalışmaların biran önce Artvin-Borçka arasına da yapılması mecburiyeti bulunmaktadır. Bu güzergaha da aynı şekilde tel kafes örme işlemi yapılabilir ise yolun kalitesinin bozulmamasına bu çalışmaların ciddi oranda katkı sağlayacağını düşünüyorum. Belki başlangıçta bir bedel harcıyor olabiliriz ancak asıl sonradan harcanan bedelleri gördüğümüzde, başlangıçta harcanan bedeli çok da büyük bir bedel olmadığına şahit oluyoruz.

Hopa Dağı güzergahı gerek Cankurtaran Tüneli gerekse de tünelin Borçka yönünden çıkışının ardından Borçka’ya kadar olan bölümü otoyola döndürülecek. Bu bizim yolumuzun kalitesini ciddi oranda arttıracak. Artvin Merkez’den yapılacak olan Bypass yol da otoyol kalitesinde olacağı için 1.viyadüğe kadar kalitenin artmasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. 2019 yılına kadar sanıyorum bu güzergahlardaki imalatlar sona ermiş olacaktır. Bizim artık Artvin olarak gerek enerjimizi gerekse de lobi gücümüzü 1.viyadükten Borçka’ya kadar olan güzergahın kalitesini arttırabilme noktasına harcamamız şarttır. Bu noktada aslında yapılması gereken de basittir. Borçka Barajı gövdesinden 8 kilometre Artvin’e doğru gelinen yolda yeni tünel imalatları planlanmalıdır. Bu güzergaha yine dört şeritli otoyol inşa edilebilir ise inanın Artvin-Borçka yolu çile yolu olmaktan kurtulur. Hele hele de eğer bypass ile bu otoyolu yani toplam 20 kilometrelik bölümü de buluşturmuş olur isek sanıyorum ki Artvin’den Hopa’ya gitmek isteyen bir araç sürücüsü normal bir hız ile maksimum 30 dakikalık bir yolculuk ile Hopa ilçesine inebilecektir.

İlimizin her açıdan önünü açabilecek olan bu projeye enerjimizi harcamamız gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Artvin bırakma adına en doğru çalışma olacaktır.

Etiketler:
Share
625 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Evlenmek” kelimesinin kökü “ev”den geliyor

  17 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Türkler, karı koca olmaya "evlenme" derler. Evlenmek "ev-bark" sahibi olmaktır. "Evlenmek" kelimesinin kökü "ev"den geliyor. Yani bildiğimiz "hane" veya "konut"tan geliyor. "Hanelenmek" veya "konutlanmak" da diyebiliriz. “Bark” Orhun kitabelerinde “mabed” anlamında kullanılmıştır. Hakan türbelerinin yanında bir mabed yapılır, orada kurbanlar kesilirdi. Ev de kutsal bir mabed sayıldığından bark adını alırdı. Bu yüzden ev-bark sahibi olanlar, kutsal bir çatı altında, hayatlarını birleştirmiş sayılırlardı. Selçuklularda “evlilik...
 • AK Parti Divan Başkanına Rağmen Güzel Bir Kongre Gerçekleştirdi

  17 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  AK Parti’nin 6.olağan genel kurulu Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile bir kongre gerçekleştirildi. Kongreyi başarılı bulduğumu ifade ederken bu divan başkanına rağmen bu derece güzel bir kongre gerçekleştirilmiş olmasını takdir ediyorum. Yazımın başlangıcında öncelikle şu divan başkanına seslenmek istiyorum. Ben onun yerinde olsam siyasetten derhal el çekerim ve bir daha asla siyaset yapmam. Bu derece yeteneksiz ve bu derece başarısız bir insanın AK Parti gibi bir partide siyaset yapmasından AK Parti’ye oy vermiş bir kişi olarak utanç ...
 • Kişi Başına Düşen Milli Gelir Nasıl Dağıtılır?

  15 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Kişi başına düşen milli geliri hep duyarız da nasıl dağıtıldığını şimdiye kadar hiç duymadık. Eğer Kişi başına düşen milli gelir varsa bunun dağıtılması gerekir değil mi? Eğer dağıtılmayacaksa kişi başına düşen milli gelir kavramı niçin kullanılıyor? Kişi başına düşen milli geliri dağıtmanın nasıl dağıtılacağı ile ilgili basit bir yöntem var. Devlet re’sen (kendiliğinden) herkes için bankamatik işlevi de gören kimlik kartları çıkarır, bunları vatandaşlarımızın adresine gönderir. Sonra TC kimlik numaraları hesap numarası olara...
 • Taşeronlara Kadro Meselesinde Özelleştirme-Devletleşme Kararsızlığı

  14 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Son iki yazımda gündeme getirdiğim taşeronlara kadro mevzuunda her gün yeni gelişmeler ve açıklamalar gündeme gelirken belli olan tek bir şey var ki hükümetin bu konuda kafasının karışık olduğu. Evet, bir çalışma var ancak bu çalışma sonrasında verilecek olan kararların devletin işleyişi, ekonomisi, sosyal politikaları ve ekonomik sistemleri üzerinde ciddi etkileri olacak. Konuya sadece basitçe taşeronlara kadro verilecek şekliyle bakmak yeterli değil. Bu kadro verilebilir ancak kadronun verilmesinin ardından ortaya çıkacak sonuçlar acaba ülkem...