logo

Artvin Haziran Meclisi “Korku yok, Yılgınlık Yok”‏

Artvin Cerattepe’de madene hayır dediği ve direndiği için yargılanan 48 kişi hakkında açılan davaya Birleşik Haziran Hareketi Artvin meclisinden tepki geldi.

Yaşam savunucularına yönelik yapılan bu yargılamanın kabul edilemez olduğunu belirten Hazirancılar bu direnişin suç değil anayasal bir hak olduğunu söyledi. Haziran Hareketi Artvin Meclisi adına açıklamayı Zeynep Dağdemir yaptı.

Hangi Dağ Efkarlıysa Orada Olmaya Devam Edeceğiz ! Yaşam Alanlarına Sahip Çıkanlar Yargılanamaz

Dağdemir yaptığı açıklamada; “Artvin Cerattepe direnişinde ormanımıza, toprağımıza ve doğamıza sahip çıktığımız için yargılanıyoruz. İçerisinde çok sayıda Hazirancının bulunduğu 48 kişi hakkında Artvin Asliye Ceza mahkemesi tarafından iddianame hazırlanarak dava açıldı ve emniyet ile savcılığa ifade veren toplam 280 kişinin hakkında yeni iddianameler hazırlanıyor. 2911 sayılı toplantı gösteri yasasına muhalefet ve polise mukavemet gibi çeşitli suçlamalardan ötürü Artvin halkı topyekün cezalandırılmak isteniyor. Oysa biz biliyoruz ki; yağmaya ve talana karşı yaşam alanlarını savunmak asla suç sayılamaz. Hukuksuzluğa karşı direniş en meşru anayasal hak olmakla beraber insanlığın da en temel vazifelerinden bir tanesidir. 25 senedir her türlü zorluk karşısında kenetlenerek doğasına sahip çıkan Artvin halkı bugün de Cengiz Holdinge karşı sonuna kadar direnmiş ve maden faaliyetinin hukuksuz olduğunu “en yetkili kişiden” tüm dünyaya duyurmuştur. Yargılanması ve cezalandırılması gereken birileri varsa onlar biz değil senelerdir Ali Cengiz oyunlarıyla, kirli ihalelerle Cerattepe’de maden çıkarmak isteyenlerdir, bilim insanlarının raporlarını hiçe sayanlardır, millete açık açık küfredenlerdir, derelerimizden yaylalarımıza kadar tüm yaşam alanlarımızı sermayeye peşkeş çekenlerdir. Artvin Cerattepe direnişinde  16 Şubat’ta başlayan polis ve jandarma müdahalesinden sonra sadece hastane raporlarına göre 28 kişi yaralanmıştır. Artvin halkını gaz fişekleriyle, plastik mermilerle yaralayanlar, şehre giriş çıkışı kapatanlar, hukuki izinleri olmadığı halde iş makineleriyle bölgeye girenler ve bu talimatı verenler hakkında en ufak bir soruşturma dahi başlatılmazken direnişe katılan herkes cezalandırılmak isteniyor.

Kamu Emekçileri Yalnız Değildir!

Emniyet  ve savcılık soruşturmalarının haricinde direnişe katılan kamu emekçisi arkadaşlarımız hakkında idari soruşturmalar hız kesmeden sürüyor. Eğitimin tamamen gerici-tarikatçı vakıflara teslim edildiği bugünlerde; yaşamdan, aydınlanmadan, doğadan yana olan öğretmenlerimiz MEB tarafından okullara gönderilen müfettişlerce sorgulanarak türlü türlü cezalara maruz bırakılıyor. Kamuda çalışan öğretmenlerimize ve diğer memur arkadaşlarımıza yönelik başlatılan kınama, maaş kesintisi, sürgün gibi cezalar asla kabul edilemez. Cerattepe direnişimizi kırmaya ve sindirmeye yönelik başlatılan bu uygulamaları şiddetle kınıyoruz. Bilinmelidir ki tüm soruşturmaların, tüm cezaların takipçisi olacağız ve bu yargılamalardan ötürü mağdur olan her arkadaşımızla sonuna kadar dayanışma içerisinde kalacağız.

Artvin Halkı Yenilmeyecek ! 

İşgalcilere karşı 25 senedir koruduğumuz Cerattepe; sularını içtiğimiz, ağaçlarına yaslandığımız, doğduğumuz, büyüdüğümüz yerdir ve can damarımızdır. Artvin halkı olarak bugün de ne pahasına olursa olsun doğamızı korumaya ve direnişimizi sürdürmeye kayseri escort bayan kararlılıkla devam edeceğiz. Hazirancılar olarak da Cerattepe’de, Ardanuç’ta ve her yerde  “Hangi Dağ Efkarlıysa Oradayız” diyerek yaşam mücadelelerine omuz verip memleketimize sahip çıkacağız” dedi.

Share
436 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?