logo

Artvin Halkı Cerattepe’de Bayramlaştı

Artvin Halkı Maden Çıkmaması İçin Çevre Duası Etti

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesinde çıkartılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı yöre halkı bayram seyran demeden nöbete devam ediyor. Bayram’ın birinci günü Cerattepe’ye çıkan halk bayramlaşma merasimini burada yaparak çevre duası okudu.

Artvin Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı halkın verdiği mücadele bayram günüde devam etti. Maden şirketinin çalışmalara başlamak istemesi üzerine Cerattepe’de 24 saat nöbet tutan yöre halkı, bayramda da nöbetlerine devam etti.Valilik ve Belediye’nin bayramlaşmasına katılmayan bazı vatandaşlar bin 800 metre yüksekliğinde ki Cerattepe’ye çıkarak burada bayramlaştılar. Siyasi partiler, STK’lar ve halkın katıldığı bayramlaşma merasimini birde çevre duası yapıldı. Valiliğin ve belediyenin bayramlaşmasına katılmayan STK ve Siyasi parti temsilcileri bir halka oluşturarak bayramlaşmak için Cerattepe’yi tercih eden vatandaşlarla bayramlaştılar. Yaklaşık bin kişinin katıldığı bayramlaşma merasimi öncesi Metin Demir tarafından dua okundu. Demir duasında, “bizim yapmış olduğumuz kutlu mücadelede bize güç ver.  Bizim mücadelemize karşı gelen insanlarında ıslahları mümkünse ıslah eyle yarabbi demesi üzerinealanda bulunanlar hep birlikte amin dediler. Çevre duasının ardından bayramlaşmak için Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan başta olmak üzere STK ve Siyasi Parti temsilciler sıraya girerek bayramlaştılar.

Nu Neşe Karahan burada yaptığı açıklamada, “Haziran 21’inden beri ramazanı orucumuzu hep beraber burada açtık nöbetteydik. Yine buradayız bayramlaşmayıda burada yapmak istedik buzaten onlara verilecek en güzel cevaptı. Geçmişimizi ve geleceğimiz korumak için buradayız dedi. Karahankonuşmasının son bölümünde;Artvin halkı yenilmez Cerattepe geçilmez diyerek hereksin bayramını kutladı.Bayramlaşmak için Ceratepe’ye çıkan vatandaşlar tepsilerle hazırlanan baklavaları dağıtıldı. Semaverde demlene çay, vatandaşlara ikram edildi. Daha sonra horan oynayarak nöbetlerine devam ettiler.

Bayramlaşma etkinliğinde Artvinliler, halaylar ve horonlar çekerek eğlenmeyi ihmal etmezlerken, yanlarında getirdikleri baklavaları ve tatlıları ikram ederek bayramı doyasıya kutladılar.

Ç.P.

Etiketler: » » » »
Share
1350 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?