logo

Artvin Halkı Bir Kez Daha “Cerattepe Geçilmez” Dedi

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetine karşı yöre sakinlerinin mücadelesi aralıksız sürüyor. Bugün öğleden sonra Orman Bölge Müdürlüğü maden şirkete yer tahsisi yapacağını duyan yöre sakinleri Cerattepe’ye akın ederek yetkililerin Cerattepe’ye girmelerine engel oldular.

 

21 Haziran 2015 tarihinden itibaren Cerattepe bölgesinde nöbet tutan yöre halkı 13 Ocak 2016 Çarşamba günü öğleden sonra aldıkları ihbarın ardından 1700 metrelik Cerattepe yaylasına akın etti.

Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit ve şirket yetkililerinin jandarma ekipleriyle maden yapılmak istenen alana çıkarak alan tahsisi yapmak istediler. Duyumu alan yöre halkı yer tahsisi durdurmak için Cerattepe’ye çıktılar.  Yollun 17 km’lik bölün arazili araçlarla giden yöre sakinleri, karın yolları kapatması nedeniyle yolun devamını ise kestirmelerden patikalardan bir buçuk saat yürüyerek tamamladılar.

Bölgeye ulaştıklarından Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, maden şirketi yetkilileri jandarma ekipleri eşliğinde yer tahsisi çalışması yaptıklarını gördüler.  Çalışmalarını engelleyen çevreciler ile Orman Bölge Müdürü arasında sıkı pazarlıklar yaşandı. İşlemin yapılmadığına dahil imzalı belge istemeden çevreciler imzayı alana kadar bölge müdürü ve şirket yetkililerinin bölgeden ayrılmasına izin vermediler.

Sonundan bölge müdürünü ikna eden çevreciler üzerinde “ Cerettapa bölgesi maden sahasına gelinip yerlerin karla kaplı olduğunu görüldüğünden yer teslimi yapılamamıştır. Geriye dönülmüş Artvin halkının tepkisi üzerine bu tutanak tarafımızdan tutularak imza altına alınmıştır” yazılı tutanağı Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit ve Yeşil Artvin Derneği Başkanı imzalı belgeyi aldıktan sonra bölge  müdür ve şirket çalışanlarını bıraktılar.

Jandarma ekipleri eşliğinde bölgeden ayrılan Orman Bölge Müdürü ve Şirket yetkililerinin bölgeden ayrıldığı sıradan sıka süreli gerginlik yaşandı. “Satılmış Müdür” diye slogan atan bazı gruplar orman bölge müdürü ve şirket yetkililerini üzerine yürüdüler. Araya giren sağduyulu vatandaşlar nedeniyle sorun yaşanmadan şehre indiler.

Artvin Merkez Valilik Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı

Bu sırada Cerattepe’ye çıkamayan yaklaşık bin kişi Artvin Valiliği önünde toplandı. Konvoy eşliğinde şehre inen gurup alkışlarla karşılandı.  İnönü caddesini yarım saat trafiğe kapatan grup basın açıklamasını ardından dağıldılar.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan Maden şirketinin başka bir yoldan arkadan dolanarak Cerattepe’ye çıkıp maden çalışmaları Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle yer tespiti yapma girişiminde bulunduğunu söyledi

Neşe Karahan yaptığı konuşmada; “Aldığımız duyum üzerine gerçeği öğrenmek için bir kaç işiyle Cerattepe’ye çıktık. Sivil araçların içinde jandarmayı gördük. Yollar kar birçok yerde de heyelanlar var.  Belli bir yerden sonra yolu açamadıkları için yürüyerek Cerattpe’ye gitmişler.  Bizde her iki taraftan Cerattepe’ye çıktık. Bu gelişmeleri de Artvin Halkına duyurduk.

Orman Bölge Müdürü, şirket yetkilileri, orman bölgenin bir kaç şefi ve sivil kıyafetli bir kaç jandarma görevlisi bu havada yer teslimi için Cerattepe’ye gitmişler. Bizde her iki taraftan önlerine çıkıp bölgede ne yaptıklarını ve bu yaptıklarının emrinin nerden geldiğini sorduk. Orman Bölge Müdürü görev icabı dedi. Bugüne kadar Cerattepe’ye hiç çıkmayan Orman Bölge Müdürü bu kışta karda 1-2 saat yürüyerek Cerattepe’ye çıkmış, görev aşkını görüyor musunuz? Biz onlar yasal sürecin devam ettiğini ve yer teslimini yapamayacaklarını anlattık. Zaten geri dönmek zorunda kaldılar. Onlardan bir tutanak aldık. Ölçüm yapamadıklarını çok kar olduğu için amaçlarına ulaşamadıklarını gösteren bir tutanak aldık.  Almış olduğumuz tutanakta “13.01.2016 Çarşamba günü saat 16.30’da Cerattepe Maden Sahasına geldik. Yerin karla kaplı olduğunu gördüğümüzden yer teslimi yapılamamıştır ve geriye dönülmüştür.  Artvin halkının tepkisi üzerine anılan saatte bu tutanak tarafımızdan imza altına alınmıştır. Bu tutanakta Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, Harita Mühendisi Öncü Kahraman, Orman İşletme Şefi Cavit Hafızoğlu, Yeşil Artvin Derneği Adına Nur Neşe Karahan, Nursal Bülbül, Hikmet Çelik’in imzaları var.

Orman Bölge Müdürüne talimatı kim verdi diye sorduğumuzda kimse vermedi dese de tekrar tekrar sorduğumuzda en sonunda “Vali Bey talimat verdi bizde geldik” dedi. Bölge Müdürü aldığı emri köle gibi uygulamak için koşa koşa tıpış tıpış yazın çıkmadığı bölgeye kışın çıktı.

Cerattepe’de nöbetleri daha sıkı daha uyanık daha destekli tutmak zorundayız. Vatandaşlarımızın duyarlılığından dolayı teşekkür ediyoruz.  Köy yollarını açmazlarken Hatila’dan tali yolu açarak Cerattepe’ye geldiler. Normal yolla gelmediler” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından caddeleri trafiğe kapatan kalabalık araçlarına binerek siren ve kornalarla şehir turu atarak zaferlerini kutladılar

Share
733 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?