logo

Artvin Halkbiliminden Çizgiler

Artvin ve ilçelerinde halkbilimi alanında yıllarca araştırmalar yapan Şahver Karasüleymanoğlu’nun, kültürel birikimini gün ışığına çıkardığı “Artvin Halkbiliminden Çizgiler” adlı eseri Yusufeli Belediyesi yayını olarak çıktı.

Kitapta, Artvin’in Yusufeli, Murgul ve Şavşat ilçelerinin gelenek görenekleri ve halk inanışları, halk bilimi açısından kiliseleri, Artvin halk oyunları ve türküleri, yöresel sözlüğü ve Artvin’in halk edebiyatı, geniş kapsamlı bir araştırma ve anlatımla yer alıyor. Eserde ayrıca Şahver Karasüleymanoğlu’nun folklor içerikli geçmiş yazılarına ve Artvin kültürünü anlatan kitaplara ve Artvinli ozanlara da yer veriliyor.

“Artvin Halkbiliminden Çizgiler” isimli kitabını okuyucuları için imzalayan Şahver Karasüleymanoğlu, halkbilimine hizmeti, sadece derleme ve incelemelerden ibaret görmediğini söyledi. Karasüleymanoğlu, bu alanda etkinliklerde rol alarak çevresindekilere de bu alanı sevdirip halk bilimini yaşam biçimine dönüştürdüğünün altını çizdi. Karasüleymanoğlu, “ortaokul yıllarında ilgi duyduğum halkbiliminden ömrüm boyunca uzak kalmadım ve hiçbir zaman bu alanın dışında, seyirci olmadım. Kaybolan kültürel değerlerimizi toplamak öncelikli işim oldu. Halktan aldığımı halkıma dağıttım” dedi.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “Artvin Halkbiliminden Çizgiler” adlı eserin Yusufeli Belediyesinin 12. Yayını olduğunu söyledi ve Belediyecilik hizmetlerini aksatmadan, yörenin kültürünü kayıt altına almak için Şahver Karasüleymanoğlu’nun kapsamlı bir çalışmasını, yayınları arasına yeni bir halka olarak eklediklerini ifade etti. Başkan Aytekin, “50 yıldan bu yana yöresel ve ulusal dergi ve gazetelerde ilimiz ve ilçemizle ilgili yazılar yazan Şahver Karasüleymanoğlu, elinizdeki bu kitabıyla, aynı zamanda gelecek kuşaklara yol gösterici, özendirici katkılarda bulunuyor. Bu çalışmanın da, gençler tarafından örnek alınması, benzeri çalışmalar yapılarak, yöremiz kültürüne katkılarda bulunulması tek dileğimizdir” diye konuştu.

Kitabı temin etmek isteyenler, Yusufeli Belediyesinin facebook ve yusufeli@yusufeli.bel.tr veya YusufeliBelediyesi08@hotmail.com adreslerinden talep edebilecekler.

Etiketler: » » »
Share
1206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?