logo

Artvin Faal Gazeteciler Derneği Açıldı

Artvin İl genelinde görev yapan basın kuruluşu ve mensubu 39 üyesi bulunan Artvin Faal Gazeteciler Derneği’nin Artvin Merkez bürosu gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

 

Artvin Faal Gazeteciler Derneği Büro Açılışına, Artvin Valisi Kemal Cirit,Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,Kemalpaşa Belde Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Artvin Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş , Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Dernek Başkanları ve Artvin Faal Gazeteciler Derneği yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Açılışı Artvin Valisi Kemal Cirit ile Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe birlikte yaptı.
Basının tarafsızlığına vurgu yapan Artvin Valisi Kemal Cirit konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Basın, haberciliğinde tarafsız olması gereken ama görüş ve düşüncelerini de vatandaşlarla ve okuyucularıyla da paylaşan bir alan olduğunu söyledi. Vali Cirit, “Bizim her yeni açılan tesisle heyecanımız da yenilenmekte Artvin’e dair. 40 a yakın üyesi olan bu derneğimizin büro açarak hizmet verecek olması hem şehrimiz için hem Artvin medyası için önemli bir durum. Basın özgürlüğünü en az onlar kadar arzu etmekteyiz. Yalnız özel hayata, adil bir yaklaşıma, vatandaşla sürekli temasa dikkat etmeleri gerekiyor. Basın bizim kamu olarak kamu hizmetini yürütürken ve geleceğe donuk planlamamızı yaparken bize yol haritasını da sunmakta. Kamu olarak basının yapmış olduğu eleştirilerden yararlanmaktayız. Göremediğimiz hususları onların kaleminden gördüğümüzü, yerinde değerlendirmelerle nasıl bir çıkış yolu yakalayacağımızı görmekte ve değerlendirmekteyiz. Basın mensuplarıyla, basın mensubu çalışanlarıyla, belediyelerimizle top yekûn kamu hizmetini paylaşarak bir yol buluruz.”
Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Basın herkesin öncelikle de belediyelerin garsonudur diyerek, yapılan hizmetleri, eksikleri tespit edip hem kendilerine hem de halka bilgi veren bir kurum olduğunu ifade etti. Artvin de faal gazeteciler derneğinin büro açmasının herkesin işini kolaylaştıracağını belirten Başkan Kocatepe, “ Bizler belki de şimdiden sonra bazı toplantılarımızı burada yapacağız. Büromuzun Artvin basınına, bizlere hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı İsmet Başer ise konuşmasın da şunları söyledi.
“Artvin Faal Gazeteciler Derneği; 19 Mayıs 2012 tarihinde Demokrasinin en temel kurumu olan, bütün öteki özgürlüklere kaynaklık eden düşünceyi ifade ve basın özgürlüğünün, haber alma hakkının hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesi, gazetecilerin mesleki hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi ve bu yönde güçlendirilmesi için çalışmak;
Üyelerinin kültürel gelişmesine, ekonomik ve sosyal refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak. İnsan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği, milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün Türkiye’de tam olarak gerçekleşmesini sağlamak amacıyla Artvin’de kurulmuştur.

Kuruluşundan buyana 3 yıl gibi süre geçmiş olmasına ve bütün lojistik alt yapı imkânsızlıklarına rağmen; gerek basın camiasında gerekse kamuoyunda oluşumu ve duruşuyla dikkat çekmiştir.
Kısa sürede Artvin, Arhavi, Hopa, Borçka, Şavşat, Yusufeli ilçelerimizdeki yerel yayıncı kuruluşlarından derneğimize üye kaydı yapılmıştır. Ayrıca ulusal ve yerel anlamda birçok temsilcide dernek üyemiz olmuştur. Resmi Kurumlardaki Basın birimi üyeleriyle ‘üye sayısı şuan 39’ dur. Bünyesinde yirmiden fazla yazılı yayın ile bir de Radyo temsilciliği ve imtiyaz sahipliği bulunmaktadır.
Geçen süre zarfında gerek yönetim kurulu toplantılarında, gerekse basın camiasından diğer arkadaşlarımızla derneğimizin gelecekteki faaliyetleri konusunda çeşitli değerlendirmeler yapılmış, gazetecilikle ilintili her konuda çeşitli faaliyet fikirleri edinilmiştir. Bu fikirler çerçevesinde önümüzdeki süreçte dernek faaliyetlerimiz hızlanacak, ileriye dönük sürdürülebilir bir dernek yapısı oluşturulmaya çalışılacaktır.
Bu maksatla geçtiğimiz halk söyleşileri etkinliği gerçekleştirilmiş, farkındalık yaratmak adına derneğimizin faaliyet duruşu bakımından nasıl bir tarz oluşturacağı ortaya koyulmuştur. Ayrıca Ozanlık geleneğine sahip çıkmak adına âşıklar gecesi düzenlenmiştir.
Diğer yandan, Yıl içinde kutlanan özel günlerde basın metinleri ve kutlama mesajları hazırlanmış ve ilimizdeki bütün yayıncı kuruluşlara iletilmiştir. Ve özellikle Basın camiasını ilgilendiren günlerde Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapılarak basın bildirileri kamuoyuyla paylaşılmıştır. Maden konusunda duyarlılık yaratma adına Yönetim Kurulu bazında nöbet bölgesine gidilmiş ve vatandaşlarla mülakatlar yapılarak yayıncı kuruluşlarla paylaşılmıştır.
Zaman zaman genişletilmiş üye toplantıları ile görüş alışverişinde bulunulmuş, İlimizi ilgilendiren bir çok konuda kamuoyu yaratmak adına gerekli durul birliği ortaya koyulmuştur. Süreç içerisinde Adres değişikliği de yapılmış belli bir süre Ofis kiralanarak dernek merkezi olarak kullanılmıştır.
Son olarak Dernek Ynt. Krl Üyemiz H. Nur Ersöz tarafından kendi işyeri derneğimizin merkezi olarak bildirilmiş, bu adreste en kısa sürede yine ofis olarak düzenlenmiştir. Derneğimiz İnternet sitesi ve sosyal paylaşım ağı hayata geçirilmiş, bu meyanda bilinilirliği artırma adına önemli bir adım atılmıştır. Şuan güncel bir haber sitesi olarak internet yayını da sürmektedir.
Ayrıca kuruluşumuzdan bu güne kadar derneğimizin lojistik imkânlarını geliştirmek adına çeşitli altyapı hazırlıkları da tasarlanmış, bu olanakların sivil toplum kuruluşlarına yönelik çeşitli destek ve hibe programlarıyla yerine getirilmesi için gerekli temaslar kurulmuştur. DOKA’ya Teknik destek projesi ile Gençlik Spor Bakanlığı ve Ç.ve Sos Güv. Bak. sosyal proje olarak hazırlanan çalışma sunulmuş ancak ne yazık ki geçmemiştir.”
Konuşmaların ardından Artvin Faal Gazeteciler Derneğinin büro açılışı yapıldı.

 

Share
473 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?