logo

Artvin Esnafından Kepenk Kapatma Tehdidi

Sabah 05.00’de Uyandılar Yolu Trafiğe Kapattılar

 

 

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetine karşı çevrecilerin ve yöre sakinlerinin nöbet tutma eylemleri aralıksız sürüyor. Kafkasör’de jandarma tarafından halka müdahale yapılması durumuna karşı Artvin Merkez’deki esnafların bir bölümü işyerlerinin camına müdahale olması durumunda işyerlerini kapatacaklarına karşı yazı asarak yetkililere uyarıda bulundular.

Maden şirketine ait araçların geleceği yönünde gelen bir ihbar üzerine sabaha karşı harekete geçen Artvinli çevreciler, saat 05.00 sıralarında araçları park ederek Kafkasör Yaylası yolunu ulaşıma kapattılar. Aralarında CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’ın da bulunduğu grup 100 araçla beklemeye başladı. Saat 09.00’a kadar bekleyen çevreci halk şirketin bölgeye yelmemesi üzerine bir nöbet yeri de bu bölgede oluşturularak yolu trafiğe açtılar. Daha sonra kalabalık şehir merkezine indi. Burada esnaflarla konuşup çevreciler, Cerattepe’de gerçekleşecek olası bir müdahalede dükkanlarını kapatılmasını ve Cerattepe’deki müdahaleye destek vermelerini istediler.  Bunun üzerine esnaflar camlarına “Bu iş yeri Cerattepe’ye müdahale edildiği anda kapatılacaktır” yazılı afişlerini astılar.

Bu halkı sabah sabah sokağa dökmenin anlamı yok

Sabahın beşinde çevrecilerle hareket eden Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, yaşananlara anlam vermekte güçlük çektiğini ifade etti. Bayraktutan, “Bu saat de halkı sokağa dökmeye kimsenin hakkı yok” dedi.

Yeşil Artvin Derneği Nur Neşe Karahan ise, “Cerattepe Geçilmez Artvin halkı yenilmez “ diyerek, bölgede nöbetçi bırakacaklarını ve şehir merkezinde esnaflarla görüşme yapacaklarını ifade etti. Daha sonra toplu bir şekilde şehir merkezine indirler.

Share
558 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?