logo

Artvin Ekinci Ve Altunal’ı İzledi

MHP Artvin 25. Dönem 1. Sıra Milletvekili Adayı Avukat Muhammed Altunal, dur durak bilmeden çalışmalarına devam ediyor.

Adaylığı ile Artvin’e heyecan, coşku ve siyasete karşı ilgisini kaybeden halka yeniden sandıklara gitme ve yeni yüzlere oy atma isteği uyandıran Altunal’a en büyük destek ise Artvin siyasetinin duayeni Orman Eski Bakanı Hasan Ekinci’den geldi. 16 Mayıs 2015 Cuma günü saat 20.00’de 25. Saat programının konuğu olan Altunal ve Hasan Ekinci,  7 Haziran Genel seçimlerini değerlendirdi.

Tecrübe Ve Genç Düşünce Çay TV’de Buluştu

Program sunucusu ve yapımcısı İbrahim Eksilmez’in konuğu olan MHP Artvin Genç Milletvekili Adayı Altunal ve Duayen tecrübeli siyasetçi Ekinci’yi izlemek için sadece Artvin’de yaşayan 169 bin kişi değil, Artvin dışında yaşayan milyonlarca Artvinli izledi. Altunal, Çay TV Rize stüdyosunda konuk olurken, Orman Eski Bakanı ise Çay TV Ankara Stüdyosundan canlı olarak bağlandı.

Bir saat süren programda Altunal seçim çalışmalarını ve projelerini açıklarken İktidar partisi AKP’ye ve milletvekili Kışla’ya yüklendi. Altunal, Kışla’nın Başbakana ve Cumhurbaşkanına her fırsatta çok yakın olduğunu söylediği halde Artvin’e bunun bir yansımasını görmediklerini, Kışla’nın Artvin’e hizmet veremediğini, siyasi çalışmalarını otel odasından yürüttüğünü, 7 Haziran’da kendisini misafirhanelerden, gurbetten kurtaracaklarını söyleyerek göndermelerde bulundu.

Artvin Yürüyüş Hareketi Büyüyerek Çığa Dönüştü

Altunal; ”Bizim çalışmamız her geçen gün daha heyecanlı bir şekilde devam ediyor. Başlattığımız Artvin hareketi, büyüye büyüye bir çığa dönüştü.  Burada teşkilatımızın il başkanından, parti yönetimimize kadar, bütün Artvin’imizin çok büyük bir katkısı ve emeği var.

Örneğin bugün Kemalpaşa’daydık. Orada gördüğümüz ilgi hakikaten anlatmakla ifade edilemeyecek kadar muhteşemdi. Ben buradan Kemalpaşalı kardeşlerime en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Köy köy geziyoruz. Her gittiğimiz yerde bazen ağlıyoruz, bazen duygulanıyoruz. Artvin’in ne büyük zenginlik barındırdığını, kültürü, manevi zenginliği, mertliği, sevgisiyle ne kadar özel bir il olduğunu yaşayarak anlıyor ve öğreniyoruz.  İnsanlar bize mutfağını, evini, yüreğini açıyor. Bizlerden bir şey bekliyor. Öyle aman aman çok şey değil.

Kendilerine sahip çıkılmasını istiyor.  Kendilerinin elinden tutulmasını, samimiyet istiyor. Biz bu duygularla karşılaştıkça daha çok çalışmamız gerektiğini, yükümüzün büyüklüğünü omuzlarımızda hissediyoruz. Daha inançla çalışıyoruz. Artvin insanı asla milletine, devletine ihanet etmemiştir. Bu özelliklerine istinaden, Artvinli büyük hizmetler hak ediyor. Daha önce Sayın bakanımız bunu yaptı. Onunla aynı programda bulunmaktan çok büyük mutluluk ve onur duyuyorum. 7 Haziran akşamı inşallah Artvin halkıyla birlikte bu mutluluğu birlikte yaşayacağız.

Artvin’deki Projeleriniz Nelerdir?

Biz milletimizle kucaklaştık. Artvin’in nasıl kalkınacağını, neler yapabileceğimizi halkımızla birlikte tespit ettik. Artvin’in işe ihtiyacı var. Artvinli iş için İstanbul’a başka şehirlere gitmemesi gerekiyor.  Artvin merkezli yerel bir kalkınma hareketi başlatalım dedik.  Projelerimizi Artvin halkıyla, işadamlarımızla istişare ettik. Artvin’in en büyük eksiği bir markaya sahip olmamasıdır. Öncelikle bir Artvin Markası yaratılacak.

Çay Paketleme Ve Fındık Ürünlerinin Üretileceği Fabrikalara Kuracağız.

Ekonomide Kural Şudur, Hammadde Nerdeyse Fabrika Da Orada Olur

Hayvancılık, et ürünleri, süt ve süt ürünleri, Çay paketleme ve Fındık ürünlerinin üretileceği fabrikalara kuracağız. Ekonomide kural şudur, Hammadde nerdeyse fabrika da orada olur. Arhavi’de, Hopa’da, Borçka’da üretilen çaylar, neden Erzurum’da, Diyarbakır’da paketlenir ki? Bu kadar çeşitli ürünler üreten Artvin’in ürünleri, neden Türkiye’nin dört bir yanına gönderilmesin, Alış veriş merkezlerindeki yerini neden almasın?  Artvin su, “Artvin Peynir, Artvin Bal” neden raflardaki yerini alamasın. Ne yazık ki, bugüne kadar bu konuda kapsamlı bir girişim yapılmamıştır.

Artvin’e Ankara’dan Değil, Artvin’in İçinden Berta’dan, Yusufeli’nden, Arhavi’den Borçka’dan Ardanuç’tan Bakmalı!

Artvin’e genel merkez gözüyle değil, Artvin’e Berta’dan, Yusufeli’nden, Şavşat’, Ardanuç’tan, Murgul’dan, Hopa’dan Kemalpaşa’dan, Damar’dan Meydancıktan, Kılıçkaya’dan bakalım. Biz Artvin’i kendi içerisinde harmanlayarak bakalım istiyoruz.

Bizim yarattığımız rüzgârın suni olduğunu iddia edenlere cevap vereyim; bizi karşılayan 60 yaşındaki bir amcamız  “Evladım ne oldur çok çalışın bizim sise çok ihtiyacımız var,  size gönlümüz, kapımız açık deyip gözyaşı döküyorsa siz buna sunni diyemezsiniz. Teyzelerimiz, ninelerimiz bize sarılıyor ve ağlıyor. Bizim başarılı olmamızı bütün Artvin istiyor. Biz seçim çalışmalarımızda hep şunu vurguladık. Dedik ki biz ideolojik particilik yapmayacağız. Artvin’de hiçbir şekilde ayrımcılık yapmayacağız.  Siyasi milliyetçilik yapmayacağız.  Etnik milliyetçilik deyip, insanları ayırmayacağız. Evet, biz milliyetçiyiz. Biz Artvin milliyetçiliği yapacağız.  En büyük milliyetçiliğimiz Artvin’e hizmet noktasında olacak.

Artvin’e Tam Teşekküllü Hastane Şarttır

Başka ne dedik? Artvin’e tam teşekküllü, yani sevke gerek bırakmayacak donanımlı bölge hastanesi yapacağız dedik. Bakın Arhavi’de, Hopa’da hastane yapılıyor. Ardanuç’ta hastaneler yapıldı. Ne oldu? Bundan 30 yıl önce Şavşat’ta bir köyde sağlık ocağı yapılmıştı. Bunlardan daha kapasiteliydi. 40 yataklı hastane yapıyorlar.  Daha sonra oraya uzman doktor da gelmeyecek. Çünkü hastane küçük. Pratisyen doktorlarla idare edecekler. Borçka Devlet Hastanesi’nde bugün yaşadığımız sorun gibi.

Hopa ile Rize arasında 1 saatlik mesafe var. Burada her türlü doktorlar, tam donanımlı hastaneler var. Ama Artvin’e bakıyorsunuz, kıvranıyor Artvin. Onun için bizim Artvin için düşünen, Artvinli gibi düşünen insanlara ihtiyacımız var.

İktidar partisi milletvekili İsrafil Bey düzgün, saygın bir abimiz.  Ama Artvin’e hizmet etme noktasında asla başarılı görmüyorum. Artvin’e hizmet etmeyi beceremedi.  Her şeyden önce Artvin halkının kalbine dokunamadı.  Sorunları genel Merkez çizgisinde değerlendirdi.  İktidar partisinin Artvin’e bakışı şu;  Artvin Barajlar ve Madenler şehri. İsrafil Bey bunu biliyor. O zaman diyor ki Murgul’a siyanür Havuzları kuralım diyor.  Partisinin politikası bu. Karşı çıkamıyor, ses çıkaramıyor.

Biz, ise Cerattepe’de madenin çıkarılmaması Artvin’in menfaatinedir diye bakıyoruz. Artvin’den bakıldığında bu ortaya çıkıyor. Ama Ankara’dan bakıldığında maden çıkarılsın diye bakıyorlar!. Çünkü partinin politikası bu yönde İsrafil Beyin eğilimi de düşüncesi de bu yönde. Ama biz, partinin politikası Artvin’le çeliştiği anda Artvin Milletvekili olarak hiç tereddütsüz Artvin’in yanında yer alırız.

Bütün bu düşüncelerimiz göz önüne alındığında Artvin halkının verdiği destek asla  suni bir destek değildir. Bu destek bütün ilçeleri, köyleri sardı. Bakın diyorlar ki festival alanlarında gösterilen ilgiden zaman zaman eziklik hissediyorum. Çünkü bizden çok büyük bir beklenti var. Tribünlerde oturan 5 bin kişi bizi ayakta alkışlıyor ve destekliyorsa ve biz bunu başarabiliyorsak, 100 bin kişilik sandıkta 50 bin kişiyi de buluşturabiliriz.

-İsrafil Beye Sizi Sormuştum, Size De Rakiplerinizi Sorayım. İsrafil Bey Ve Uğur Beyi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

İkisi de gerçekten çok değerli Artvin insanıdır. Sonuçta Artvin için yola çıkmışlar, İkisini de saygıyla sevgiyle selamlıyorum.  Açıkça şunu söyleyeceğim. Bizim için konu Artvin, gerisi teferruattan ibarettir. Şimdi tarihi 10 yıl geriye doğru alalım. 10 yıl önce Yusufeli halkı daha  mı mutluydu, yoksa şimdi mi daha mutlu? Ardanuç, Şavşat, Murgul,  Borçka o zaman mı daha mutlu şimdi mi?  13 yıllık bu iktidar döneminde Artvin hep kan kaybetti.

Son dört yılda İsrafil Bey iktidarın gücünü Artvin’e kullanmıyor. Sanki bir güç İsrafil Beye başka illere hizmet yapmaya zorluyor. Biz Artvin’e sahip çıkılmasını istedik. İsrafil Bey iktidar milletvekili olduğu halde sahip çıkmadı. Neden bizim hastanelerimizde halen doktor yok.?  Neden köylerdeki bütün var olan sağlık ocakları kapatıldı, Neden kalan okullar da kapatılıyor?  Neden Kemalpaşa’yı ilçe yapmadı? Neden Meydancık, Damar, Kılıçkaya belediyelerini kapattı?  Sayın Ekinci’nin belde yaptığı yaşam alanlarını kapattı, köye düşürdü.

İsrafil Bey Artvin sorunlarıyla ilgilenmedi.  Bir örnek vereceğim. Bir dağ köyüne çıktık. Bir amcamız bizi ağlayarak karşıladı.  Çocuğum hastaydı, Ankara’da hastane bulmam gerekiyordu.   İsrafil Beye ulaştık. Ancak sorunumuzla ilgilenmedi. Konya milletvekili ilgilendi de hastamızı Ankara’ya götürebildik.”dedi. Bu çok üzücü bir hadisedir.  Artvin’den çok uzak yaşıyor. Eğer bir milletvekili Artvin’e geliyor da bir otel de kalıyorsa,  onun Artvin sevgisi, Artvin Milletvekilliği sorgulanır.  Eğer iktidar partisi milletvekiliyse ve Artvin’e sahip çıkmıyorsa bir babanın evine, çocuğuna sahip çıkmaması halidir bu. Onun için Artvin halkı tarafından verilen 4 yıllık karnesine notunu düşmüştür. Ke4ndisine hiç itimadı, sevgisi kalmamıştır.

Ben Şavşat’a doğdum, Ardanuç’ta okudum, Artvin’de iş yapıyorum. Artvin’de çalışıyoruz. Her gün Borçka’da, Hopa’da, Şavşat’ta, Murgul’da, Yusufeli’ndeyiz.  İkinci sıra adayı Hopalı ama biz ondan daha çok Hopalı, daha çok Çamlı köydeniz. Biz Artvin’in bütün renkleriyle bir aradayız. Amacımız Artvin’e ekonomik değerler yaratmak, Fabrikalar kurmak.

Biz 5 fabrikada en az 1.500 kişiye istihdam sağlayacağız. Hepsi de Artvin şartlarına uygun projelerdir.  Elbette ki bu projeleri yaparken geçmiş siyasilerden de yardım alacağız. Bakın Yusufeli bugün kan ağlıyor.  Yusufeli’nin insanı Artvin’in mağdur insanıdır.  Yusufeli insanı yarın nereye gideceğini, nerede kalacağını bilmiyor. Nerede yaşayacağını bilmiyor.  İsrafil Bey iktidar gücünü hiçbir şekilde Yusufeli halkı için kullanmadı. Gerek yeni yerleşim yeri, gerek kamulaştırmadaki sorunlar için gerekli gayreti ortaya koymadı.  Yusufeli halkının canı artık boğasına gelmiş durumda.  İnsanlar ağlıyor. Yusufeli can çekişiyor. Allah aşkına şu an ne yapılıyor?

Uğur Bey noktasında, önseçim sorunu yaşadı. İktidar gücü yoktu. Parti tabanı Uğur Bey’den demokratik bir hamle bekliyordu. Tabanına yaptığı bu davranış, demokrasi adına bizi de üzmüştür. Bakın biz şunu yapmıyoruz. Bize oy vermedi, bizim partiden değil gibi ayrımcılığa girmeyeceğiz. Biz seçildikten sonra kim olursa olsun, hangi düşünceden olursa olsun bizim yanımıza geldiğinde başımızın tacıdır.  AKP’yi destekleyen kardeşlerim de hizmet noktasında aynıdır.

İnsanlarımız AKP’ye çok büyük bir destek ve gönül verdi. Bu partinin tabanını Doğruyol ve ANAPlı kardeşlerim oluşturmaktadır. Bu kardeşlerimiz bugün artık merkez partinin MHP olduğunu gördü. Akın akın bize geliyorlar. Bizim 2. Sıra Milletvekili adayımız Sayın Rafet Abay, ANAP Eski Milletvekili’nin yeğenidir. Bizler bütün siyasi yelpazeleri kapsayacak anlayışta siyaset yapıyoruz. Ayrıştırıcı değil, birleştirici, bütünleştirici siyaset yapıyoruz.

Bu noktada bu dönem birçok AKPli arkadaşlarımızın bize gönül verdiğini biliyoruz. Çünkü hayalleri, onurları kırıldı. Yalanların artık inandırıcılığını kalmadığını gördük.  Bizim tek bir gayemiz var.  Başkalarının farklı gündemi olabilir. Başka şeyleri düşünebilirler, Başka amaçlar için yola çıkmış olabilirler. Biz sadece Artvin ve Artvin halkı için yola çıktık.

Çünkü bu topraklarda, doğduk, büyüdük, yaşamaya devam edeceğiz. Mezarımız bu topraklarda olacak.  Biz yakın tarihte ne yazık ki, bu toprakların barajlarla yok oluşunu izledik, HES’lerle dinamitlerle yok edilişine şahit olduk.  Bunların hepsi iktidar projeleriydi.

İsrafil Bey bunlara hep öncülük yaptı.  Siyanür Havuzlarına da öncülük yaptı.  Ceratepe’ye de öncülük yaptı!. Nerede Artvin’i yok edecek proje varsa onlara öncülük yaptı. Ama Artvin’i kalkındıracak su fabrikasını, süt fabrikasını,  fındık, çay paketleme fabrikasını aklına bile getirmedi, düşünmedi, Çünkü Artvinli bakışı yok.  Kendisi Artvin’e geldiğinde bir otelde, misafirhanede 3 gün kalıyor.  Ondan sonra da gidiyor. İnşallah 7 Haziran’dan sonra da son gece kalacak, zaten evi de burada yok, taşınmasına da gerek yok kendisini gurbetten kurtarmış olacağız” dedi.

Daha sonra Artvin siyasetinin efsane isimlerinden siyaset duayeni  Orman Eski Bakanı  Hasan Ekinci Ankara Stüdyosundan bağlandı.. Yaklaşık yarım saat süren konuşmasında çok önemli konulara değindi.. Ekinci’nin konuşmasından sonra son sözlerini bağlayan Altunal; “Sayın bakanımızın sözünün üstüne söz söylenmez Artvin’i muhteşem özetledi samimiyeti ile Artvin’in sorunlarını ortaya koydu. Bizlerde şunu söylüyoruz Allah kısmet edip seçildiğimiz de sayın bakanımızın Artvin üzerinde çok birikimi var çok büyük bir tecrübesi var biz sayın bakanımızın bilgisinden birikiminden tecrübelerinden yararlanacağız her zaman onun yanında olacağız aynı zamanda bizim gençliğimizi dinamizmimizi sayın bakanımızın tecrübesiyle birleştireceğiz.  Ve Artvin’imize,   Yusufeli’mize, Şavşat’ımıza, Ardanuç’umuza, Arhavi’ye, Borçka’ya, Murgul’a ve Hopa ya gereken hizmeti sağlamış olacağız. Bu noktada Artvin’e bütün Artvinli hemşerilerime 7 Haziranda yapılacak olan seçimler noktasında büyük hassasiyetle, büyük özveriyle bu kararı vermeleri noktasında gerekli hassasiyeti göstermeleri için çağrıda bulunuyorum.

Son olarak şunu da belirtmek istiyorum; malum olduğu üzere iktidar,  “başkanlık sistemini oyluyorsunuz” diyor. Bakın bu başkanlık sistemi Türkiye’nin sonudur. Türkiye Cumhuriyeti devletini yıkıp yeni bir devlet kuracaklar. Kimsenin Türkiye’yi bir maceraya sonu belli olmayan bir yolculuğa çıkarmaya ne hakkı vardır ne haddi vardır.

Bizler Atatürk’ümüzün kurduğu Cumhuriyetimizden parlamenter sistemden mesut ve mutluyuz. Asla ve asla seçimimizden Türkiye’nin böyle bir maceraya sürüklenmesine Türkiye’nin diktatörlüğün etnik yapı temelinde ayrışmış, eyaletlere bölünmüş Türkiye’ye dönüşmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

“Artvin Demek Cumhuriyet Demek, Atatürk Demek, Sevgi Demek, Emek Demek”

Bu noktada 7 Haziran seçimleri sadece Artvin’imizin değil Türkiye’mizin de geleceğini ilgilendiriyor çocuklarımızın da geleceğini ilgilendiriyor tarihimize karşı bir sorumluluktur Artvinliler Türkiye’nin en medeniyetli şehridir. Artvin demek medeniyet demek, Artvin demek sevgi demek, Artvin demek Cumhuriyet demek, Artvin demek Atatürk demek, Artvin demek emek demek çaba demek sabır demek sevgi demektir.

“Güneş Doğudan Doğar Güneş Artvin’den Doğar Bizimle Yürü Artvin, Bizimle Yürü Türkiye Bizimle Yürüyün Kardeşler”

7 Haziran’da yapılacak olan seçimde Artvinli kardeşlerime, hemşerilerime, büyüklerime daha ciddi sorumluluk içeresinde Artvin’imizin geleceğini düşünerek mutlu bir Artvin kurgulayarak, mutlu bir Türkiye kurgulayarak daha dikkatli değerlendirmelerini rica ve talep ediyorum biz baştan da söyledik yine söylüyoruz “Güneş doğudan doğar güneş Artvin’den doğar bizimle yürü Artvin bizimle yürü Türkiye bizimle yürüyün kardeşler” herkesi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

 

Etiketler: » » » »
Share
973 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?