logo

Artvin Devlet Hastanesinde Bir İlk Daha

Artvin Devlet Hastanesinde, Laparoskopik Radikal Nefrektomi (Kapalı Böbrek Kanseri) Ameliyatı yapılmaya başlandı.

Artvin İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr. Kerim Yeşildağ Açıkladı. Artvin Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanları Op. Dr. Serkan Özcan, Op. Dr. Ömer Faruk Yağlı ve Hopa Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Özay Demiray tarafından Kapalı Böbrek Kanser Ameliyatı yapılmaya başlandı. 6 Mayıs 2015 tarihinde 71 yaşındaki sol böbrek kanseri teşhisi konulan hastaya kapalı böbrek kanser ameliyatı ( Laparoskopik Radikal Nefrektomi) başarıyla uygulanarak hasta ameliyat sonrası 2. gün taburcu edildi.

Ameliyat hakkında açıklama yapan Yeşildağ : “Yaklaşık 1 yıldır Artvin Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde böbrek taşı tedavisinde Perkutan Nefrolitotomi ve Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRC) teknikleri uygulanmakta olup bu kapalı ameliyatlara bir yenisi eklenmiştir. Başarıyla Laparoskopik Radikal Nefrektomi ameliyatı uygulanmıştır. Laparoskopik nefrektomi böbreğin çıkartılması işleminin laparoskopik yöntemle, minimal invaziv (az travmaya yol açan) olarak yapılması işlemidir.  Bu cerrahi yöntem; infeksiyon, taş, tıkanma, doğuştan gelişememe ve böbrek damar darlıklarına bağlı yüksek tansiyon gibi nedenlerle böbrek fonksiyonu kaybedilmiş hastalarda böbreğin çıkarılmasına uygulanmaktadır. Laparoskopik radikal nefrektomi ise, böbrek kanserinde tümörlü böbreğin çıkartılmasında yapılan ameliyata denir.

Laparoskopik ameliyatta böbreğe büyük bir kesi, yani açık yara ile yaklaşmak yerine, 3-5 adet 0,5 ve 1 cm. lik mini kesilerden (deliklerden) ulaşılır. Bu deliklerden birinden içerideki görüntüyü sağlayan kamera, diğerlerinden ameliyatı gerçekleştirmekte kullanılan çeşitli cerrahi aletler ameliyat sahasına iletilir. İşlem esnasında, karın içinde cerraha çalışma alanı yaratabilmek için, karın içi gazla doldurulur. Böbreğinizin tamamı veya hastalıklı kısmı uygun yöntemle tüm bağlantılarından ayırıldıktan sonra bir torbaya konarak vücut dışına alınır. Vücut dışına çıkarma esnasında 1 cm olan kesilerden bir tanesi birkaç cm. büyütülür veya yeni bir kesi yapılır.

Laparoskopik nefrektomide cerrahi süre yaklaşık 2-3 saat iken, özellikle basit nefrektomide bu süre 45 dakikaya kadar iner diğer taraftan böbrek etrafına yapışık ve büyük kanserlerde bu süre 4 saate kadar uzayabilmektedir. Tümörler büyük olsa bile genelde hasta ameliyattan sonraki 1. ya da 2. gün evine gönderilmektedir.

Laparoskopik Nefrektominin avantajı büyük bir yara yerine birkaç mini kesi olması ameliyat sonrası ağrıyı azaltır, iyileşme dönemini kısaltır, ve günlük hayata dönüşü hızlandırır. Laparoskopik ameliyatlarda kan kaybı daha azdır; bu nedenle ameliyatta kan veya kan ürünü alma gereksinimi ve ameliyat sonrası halsizlik daha azdır.

Bu kapalı ameliyat üroloji branşında ilimiz bünyesinde ilerleyen günlerde devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Yeşildağ operasyonu başarıyla gerçekleştiren Artvin Devlet Hastanesi doktorları Üroloji Uzmanları Op. Dr. Serkan Özcan, Op. Dr. Ömer Faruk Yağlı ve Hopa Devlet Hastanesi doktoru Üroloji Uzmanı Op. Dr. Özay Demiray’a teşekkür etti.

Share
1659 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?