logo

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde Öğrenci Sayısı Artıyor

Bu yıl üniversitemizin öğrenci sayısı Bin 291 arttı.

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü’nden edinilen bilgiye göre üniversiteye bu yıl 2 bin 456 öğrencinin kayıt yaptırdığı belirtildi. Bir önceki yıla göre üniversitemizin toplam öğrenci sayısı Bin 291 artarken, kayıtların devam ettiği bildirildi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü 2015-2016 Eğitim Öğretim Dönemi öğrenci rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulunurken, bu yıl üniversitemizin öğrenci sayısında ciddi oranda  artış meydana gelirken, AÇÜ’nün doluluk oranı ise rekor seviyeye çıktı. Artvin Çoruh Üniversitesi’ne bağlı fakülte ve yüksek okulları tercih edip kazanan öğrencilerin şuana kadar yüzde 97’si kayıt yaptırdı. Geçen yıl öğrenci sayısının 6 bin 783 olduğunu belirten AÇÜ Rektörlüğü bu sene yeni kayıtlarla birlikte öğrenci sayısının bin 291 daha artarak toplam öğrenci sayısı 8 bin 72’ye çıktığı belirtildi.

AÇÜ’ nün 2015-2016 eğitim öğretim yılı için ayrılan 2 bin 574 kontenjanından 2 bin 456 öğrenci üniversiteye kayıt yaptırdı. Öğrenci kayıtlarının devam ettiğini belirten Rektörlük, bu seneki kayıtlarda geçen yıla oranla ciddi artışın olduğu, Artvin merkezdeki toplam öğrenci sayısının 5 bin 200, Arhavi Meslek Yüksek Okulu’nda 665, Borçka Meslek Yüksekokulu’nda 235, Hopa Meslek Yüksek Okulu’nda bin 887 öğrenci ile üniversitenin her geçen gün gelişerek talep artışının sağlandığı vurgulandı.

17 Mayıs 2007’de kurulan AÇÜ, kurulduğu günden itibaren hızlı bir değişim ve gelişim içerisinde eğitim öğretim hayatına devam ediyor. Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman’ın öncülüğünde eğitimsel ve akademik çalışmalarla birlikte fiziki yapılaşmasında kararlı gelişmeler kaydeden Artvin Çoruh Üniversitesi’nde günümüz itibariyle toplamda 8 bin 72 öğrenci barınıyor ve bunlardan 4 bin 429 ön lisans, 3 bin 327 lisans, 316 lisansüstü öğrencisi yer alıyor.

AÇÜ Bünyesinde İki Fakülte Daha Kuruldu

Artvin Çoruh Üniversitesi 20 Ağustos 2015 Perşembe günü toplanan Bakanlar Kurulu’ndan ilimize müjdeli iki haber verilmişti. Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karar ile AÇÜ bir yeni fakülte ile 4 yıllık bir yüksekokula daha kavuşmuş oldu. Üstelik kurulan bu iki yeni fakülte öğrenci alımı noktasında sorun yaşamayan ve talepleri yoğun olduğu iki yeni fakülte oldu.

Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun kuruldu. Ayrıca aynı kararda Artvin Merkez’de eğitim veren Artvin Çoruh Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Yüksek Okulu’nun Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesine karar verilmişti. Buna göre Artvin’de Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Orman Fakültesi, Sanat Tasarım Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi hali hazırda eğitim veren fakültelere ilaveten Sağlık Bilimleri Fakültesi eklenirken, 4 yıllık eğitim veren Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu da eklenmiş oldu.

Doluluk Oranı Yüzde 97 arttı

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü’nden edinilen bilgilere göre AÇÜ’ de fakülte sayısının 8’e çıkması ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun açılması ile birlikte üniversiteye gelecek öğrenci sayısında da ciddi artış oldu. Bu yıl Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesindeki iki program ile öğrenci alımını gerçekleştirmiş iken Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun ise 2015- 2016 yeni kayıt dönemi için yıl öğrenci almaya başlandı.

AÇÜ’ de Erkek Öğrenci Sayısı Kız Öğrenci Sayısından Fazla

Artvin Çoruh Üniversitesi’nden edinilen bilgilere göre, 8 bin 72 öğrencisi olan AÇÜ’ de erkek öğrenci sayısı 4 bin 499 iken kız öğrenci sayısı 3 bin 573.  Erkek öğrenci sayısının en fazla olduğu Artvin Meslek Yüksek Okulu’nda bin 595 erkek öğrenci eğitim görüyor. Kız öğrenci sayısının en az olduğu Fen Bilimleri Enstitüsü’nde doktora eğitiminde 3 kız öğrenci bulunurken, yine doktora eğitimi alan erkek öğrenci sayısının da 20 olduğu belirtildi.

AÇÜ 484 Akademik Personele Sahip

8 bin 72 öğrencisi olan Artvin Çoruh Üniversitesi’nde 149 Öğretim Üyesi olmak üzere 484 akademik personel ve 217 idari personel eğitim öğretim ve yönetim hizmetlerine katkıda bulunmakta. Gerek öğrenci gerekte personel sayısını her geçen gün arttıran AÇÜ, Artvin Merkez ve ilçelerinde eğitimlerine devam eden öğrencisi ve personel sayısı ile Artvin nüfusunu ciddi ölçüde arttırıyor.

Dört Bölümün Daha Açılması Gündemde

Artvin Çoruh Üniversitesi bu yıla bir yeni fakülte ile 4 yıllık bir yüksekokul açmıştı. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ve Artvin Merkez’de eğitim veren Artvin Çoruh Üniversitesi’ne bağlı Sağlık Yüksek Okulu’nun Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni açarak öğrencilerin talep ettiği üniversiteler arasında yerini aldı.

AÇÜ bünyesindeki bölümlere 4 bölüm daha açmayı gündemine taşıyor. Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerin giderek tercih ettiği ve her geçen gün yeni başarılara imza atmayı başaran üniversiteye felsefe bölümü, İngiliz dili ve edebiyatı bölümü, harita mühendisliği bölümü, iş sağlığı ve güvenliği bölümlerini de açması planlanıyor.

Share
2936 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?